Ovo je 8 pogrešaka u govoru tijela koje ne želite raditi ako ne želite djelovati slabo

Kod razgovora za posao, poslodavce najviše smeta nervozno vrpoljenje

FOTO: Natalie Shuttleworth/Flickr

Svi znamo da je govor naših tijela bitan baš kao i riječi koje izgovaramo, no na to često zaboravimo pa nam se mogu dogoditi greške koje drugima onda poručuju nešto o nama.

Bilo da je riječ o nekakvim opuštenim interakcijama sa strancima, s prijateljima, poznanicima ili o nekim formalnijim susretima, kao što je recimo razgovor za posao, vlastitim govorom tijela možemo drugima otkriti puno toga o sebi, prenosi Business Insider.

Uspješni ljudi paze na to da govor njihova tijela o njima prenosi isključivo pozitivne slike, a ovo je osam pogrešaka koje se uspješnim ljudima ne događaju te bismo ih i mi trebali izbjegavati ako želimo pokazati da smo čvrsti i samouvjereni:

Izbjegavanje kontakta očima

Gledanjem u oči poručujemo da smo zainteresirani za to što osoba govori
Gledanjem u oči poručujemo da smo zainteresirani za ono što osoba govori Irakli Shalamberidze/Flickr

Nedostatak kontakta očima može indicirati da nešto skrivate, da vam nedostaje samopouzdanja ili da jednostavno niste zainteresirani za ono što vam osoba govori. Kad je riječ o komunikaciji na poslu, održavanje kontakta očima veoma je važno – jer na taj način pokazujemo da smo sposobni, snažni i sigurni u ono što radimo i govorimo.

Slabašan stisak ruke

Stisak ruke mora biti čvrst
Stisak ruke mora biti čvrst Zach Taylor/Flickr

Iako pozdrav i stisak ruke traju tek nekoliko sekundi, loš i slabašan stisak ruke može ostaviti dovoljno snažan dojam o vama. Studija koja je 2008. godine provedena na Sveučilištu u Iowi pokazala je da su osobe koje su intervju za posao počinjale jakim i čvrstim stiskom ruke prilikom pozdrava poslodavcima bile draže od onih čiji je stisak ruke bio slabašan.

Pogrbljeno držanje

Pogrbljeno držanje je jako loše
Pogrbljeno držanje je jako loše rudabeckia/Flickr

Ako se ne držite uspravno, već ste stalno pogrbljeni, to može značiti da nemate samopouzdanja te da vam je razina energije izrazito niska. Također, na taj se način možete činiti manjima – pa samim time i manje bitnima. S druge strane, ako se držite uspravno i pravilno, to poručuje da ste dobar vođa i osoba koja zna što je kontrola.

Prekrižene ruke

Prekrižene ruke su određena fizička barijera
Prekrižene ruke su određena fizička barijera Natalie Shuttleworth/Flickr

Dobro je poznato da prekrižene ruke mogu djelovati kao određena fizička barijera, koja sugerira da niste otvoreni ni zainteresirani za ono što vam druga osoba govori. Ovisno o kontekstu, one također mogu značiti i nekakav obrambeni stav. Stoga, ako želite da vas drugi vide kao zainteresiranu i otvorenu osobu, spustite ruke.

Pretjerano gestikuliranje

Trebamo koristiti manje, kontrolirane pokrete
Trebamo koristiti manje, kontrolirane pokrete rukama FarmerDave2012/Flickr

Neprestano mahanje rukama i pretjerano gestikuliranje mogu poručiti da ste kaotična osoba ili pak da skrivate istinu. Ako ste navikli komunicirati rukama, najbolje je koristiti manje i blage pokrete te naučiti kako ih kontrolirati – što onda pokazuje samouvjerenost i snagu. Također, ako prilikom razgovora slobodno pokazujete dlanove, to drugima poručuje da ste iskreni i da ništa ne skrivate.

Vrpoljenje

Lupkanje prstima po stolu znak je nervoze
Lupkanje prstima po stolu znak je nervoze Rose Clark/Flickr

To se odnosi na igranje kosom, grickanje usnice ili lupkanje prstima po stolu. Takve stvari obično poručuju da ste nervozni i nezainteresirani te bismo ih trebali izbjegavati ukoliko želimo ostaviti dojam entuzijastične i samouvjerene osobe. U anketi u kojoj je ispitano 2 100 menadžera raznih tvrtki, pokazalo se da njih čak 29 posto vrpoljenje smatra jednom od najvećih grešaka u govoru tijela kod svojih potencijalnih zaposlenika.

Nepoštivanje nečijeg osobnog prostora

Osobni prostor je važan
Osobni prostor je važan NASA's Marshall Space Flight Center/Flickr

Ako nekome stojite previše blizu (nikad ne biste smjeli osobi doći bliže od 45 centimetara), poručujete mu da ne razumijete što znači njegov osobni prostor te da isti ne poštujete. Ako ulazite u nečiji osobni prostor, to osobu može učiniti nervoznom, a situaciju nelagodnom. Optimalna udaljenost kad razgovarate s kolegom na poslu, strancem ili poznanikom trebala bi biti između 90 i 250 centimetara.

Zaboravljanje osmijeha

Osmijeh
Osmijeh je odličan dodatak, ali ne treba pretjerivati Toni Jover/Flickr

Osmijeh demonstrira samopouzdanje, otvorenost i energiju. Također, on kod vašeg sugovornika može aktivirati zrcalne neurone te ga potaknuti da vam ga uzvrati. Dobro je znati i to da je čak i nervozni osmijeh bolji od nikakvog, no trebamo pripaziti da ne pretjeramo.