Ovo su najbogatiji milijarderi u 18 zemalja Europe. I među njima je jedan gospodin hrvatskog podrijetla

Na prvom mjestu bogataša po državama nalazi se Španjolac, na zadnjem Rumunj

Austrijanac hrvatskog porijekla
FOTO: dpa Picture-Alliance/AFP

Sastavljena je lista najbogatijih Europljana, koju čini 18 milijardera. Relevantna lista, koju je sastavio Business Insider, izuzetno je zanimljiva jer je rađena uz pomoć Forbesovih podatak, ali na način da se u većini slučajeva države ne ponavljaju. Ekipa je raznovrsna. Dok su neki naslijedili bogatstvo od djedova, drugi su pripadnici kraljevskih loza i njihovo se bogatstvo širilo i stvaralo stoljećima.

No, ima onih koji su rođeni u radničkoj obitelji, a danas na svome računu imaju milijarde eura. Na listi je, kako je bilo i za očekivati, izuzetno malo žena – samo njih dvije. Na popisu, koji kreće s bogatašem s najmanje milijarda eura, preciznije s jednom, prema sve većim ciframa, nalazi se i jedan milijarder hrvatskog porijekla.

1. Rumunjska – Ioan Niculae (1,05 milijarde eura)

ioan1
Trenutačno je u zatvoru ANTI.USL/flickr

Niculae je zaradio novac na poljoprivredi i gnojivima u istočnoj Europi. 61-godišnjak koji posluje u raznim granama gospodarstva, vlasnik je i nogometnog kluba Astra. No, početkom prošlog mjeseca završio je u zatvoru zbog nelegalnog financiranja predsjedničke kampanije Mircea Geoana 2009. godine sa više od milijun eura. Niculae je vjerovao ako pomogne Geonanu da postane predsjednik, ovaj će mu osigurati jeftiniji plin. Osuđen je na dvije i pol godine zatvora.

2. Monako – David Nahmad (1.5 milijarde eura)

david
Strastveni kolekcionar Screenshot

Kolekcionar i umjetnički mogul David Nahmad, libanonskog porijekla, dio je obitelji uglednih židovskih trgovaca umjetninama. U 2013. godini Nahmads je prodao Monetovu sliku ‘Le Palais Contarini’ za 26,4 milijuna eura na aukciji u Sotheby’su, a ta prodaja uvrstila ga je na 377. mjesto Forbesove liste milijardera.

3. Finska – Antti Herlin (3,2 milijarde eura)

antii
Stepenicama do ogromnog bogatstva Wikipedia

Nevjerojatno bogatstvo zaradio je na stepenicama i dizalima. On je praunuk Haralda Herlina, čovjeka koji je dvadesetih godina prošlog stoljeća kupio KONE kompaniju. Ona je danas jedna od četiri najvećih proizvođača liftova u svijetu.

4. Poljska – Jan Kulczyk (3,7 milijarde eura)

jan
Uspješan i u energetici i u telekomunikacijama Wikipedia

Doktor međunarodnog prava, a 1991. napravio je posao stoljeća. Osnovao je tvrtku Kulczyk Holding, koja je danas najveća poljska privatna financijska grupa, koja ima udjele u brojnim tvrtkama i kompanijama, od energetskih do telekomunikacijskih. Na Forbesovoj listi najbogatijih nalazi se na stotom mjestu. Danas drži 78 posto Kulczyk Holdinga, dok je preostali postotak u vlasništvo Kulczyk Privatztiftunga, dobrotvorne organizacije koju je osnovao.

5. Portugal – Americo Amorim (3.8 milijarde eura)

Inauguração do edificio Américo Amorim. Universidade Católica do Porto. 16 de Dezembro de 2008.
Od pluta do bogatstva Egidio Santos

Portugalski bogataš zaradio je milijarde s Corticeira Amorimom, najvećom svjetskom tvornicom pluta, koju je 1870. godine osnovao njegov djed. Ta firma i danas proizvodi jednu četvrtinu svjetske proizvodnje pluta. NJegova najveća imovina čini 18 posto udjela u portugalskoj naftnoj i plinskoj kompaniji Galp Energia, koja je aktivna na svim kontinentima no posebno u istraživanju nafte na obalama Brazila i Angole.

6. Belgija – Albert Frere ( 4.3 milijarde eura)

Belgijski biznismen
Belgijski biznismen AFP

Danas 89-godišnjak obogatio se na čeliku sedamdesetih godina te nastavio s nizom podjednako uspješnih poslova u drugim područjima. Taj barun koji je tu titulu dobio od belgijske kraljice nalazi se na 224. mjestu Forbesove liste, oženjen je i ima troje djece. Zanimljiv je podatak da je napustio srednju školu.

7. Norveška – Odd Reitan (4.6 milijarde eura)

odd
Kralj supermarketa Picasa

Norvežanin je novac zaradio na trgovini te pokretanjem REMA 1000, najvećeg lanca supermarketa u zemlji. Reitan je otvorio svoj prvi dućan u Trondheimu 1972. godine zajedno sa svojim ocem, a već sedam godina kasnije utemeljio je lanac trgovina Rema 1000. Do 1990. godine svako selo u Norveškoj sa više od 10 tisuća stanovnika imalo je tu trgovinu . Tijekom devedesetih lanac se proširio i po Danskoj, Švedskoj, Poljskoj, Mađarskoj i Slovačkoj .

8.Švicarska – Ernesto Bertarelli (7.7 milijarde eura)

ernesto
Zaradio na farmaciji Wikipedia

Ovaj Švicarac zaradio je na prodaji Seronoa, švicarske farmaceutske tvrtke specijalizirane za proizvodnju lijekova protiv multiple skleroze koju je osnovao njegov djed. Njegova supruga Kirsty Bertarelli najbogatija je Britanka.

9. Danska – Kjeld Kirk Kristiansen (8.5 milijardi eura)

lego
Sa kockicama do bogatstva Lego

Danac Kjeld Kirk Kristiansen duguje svoje bogatstvo jednoj od najpoznatijih igračaka na svijetu – Lego kockama. On je unuk Olea Kirka Christiansena, koji je osnovao tu kompaniju.

10. Cipar – John Fredriksen (9.2 milijarde eura)

john
Odrekao se norveškog državljanstva Screenshot

Taj 70-godišnjak bio bi na listi najbogatijih Norvežana i s prvog mjesta skinuo bi Odda Reitana (na sedmom je mjestu liste), no on se odrekao norveškog državljanstva. Danas živi na Cipru, a mnogo vremena provodi u Londonu. Taj bogataš svoje je carstvo izgradio na nafti i navodno posjeduje najveću flotu tankera za prijevoz sirove nafte.

11. Austrija: Dietrich Mateschitz (9.5 milijardi eura)

Austrijanac hrvatskog porijekla
Austrijanac hrvatskog porijekla dpa Picture-Alliance/AFP

Suosnivač Red Bulla je najbogatiji čovjek Austrije i dalje drži skoro polovicu dionica kompanije. Ako se mučite s fakultetom ohrabrit će vas podatak da je Mateschitzu trebalo 10 godina da ga završi. Taj 69-godišnjak hrvatskog porijekla godišnje proda četiri milijarde limenki Red Bulla, a sa zarađenim novcem financira i istoimenu momčad Formule 1.

12. Nizozemska – Charlene de Carvalho-Heineken (10.2 milijarde eura)

charlene
Djed pokrenuo firmu a ona uspješno nastavlja njegov posao Screenshot

Charlene de Carvalho-Heineken je vlasnica trećeg po veličini svjetskog proizvođača piva Heineken International. NJezin djed Gerard Adriaan Heineken osnovao je kompaniju krajem 19. stoljeća, a na njezinom čelu danas sjedi ta milijarderka.

13. Velika Britanija – Gerald Cavendish Grosvenor (11.08 milijardi eura)

gerald
Bogatstvo duguje kraljevskim precima Wikipedia

Vojvoda od Westminstera – imenom Gerald Cavendish Grosvenor, britanski je aristokrat. Bogatstvo i nekretnine koje posjeduje nije sam zaradio nego su nasljedstvo njegove kraljevske obitelji.

14. Italija – Giovanni Ferrero (20.6 milijardi eura)

Giovanni Ferrero attends the opening of the Kinder + Sport pavilion in partnership with the Italian Olympic Commitee (CONI) on May 4, 2015 during the Universal Exhibition 2015 (Expo Milano 2015 or World Exposition 2015) in Milan.  AFP PHOTO / GIUSEPPE CACACE
Nakon smrti brata preuzeo je vodstvo tvrtke AFP

Talijanski nasljednik i poduzetnik preuzeo je vodstvo tvrtke slatkiša Ferrero Spa, nakon smrti njegova brata Pietra Ferrera u 2011. godini. NJegov otac Michele Ferrero tvorac je Nutelle, Ferrero Rocher pralina, Kinder jaja i Tic Tac bombona. Zahvaljujući poslovnom talentu provincijalnu tvornicu čokolade pretvorio je u poslovno carstvo.

15. Švedska – Stefan Persson (20.8 milijardi eura)

stefan
Vlasnik H&M-a Wikipedia

Najveći je dioničar H&M-a, jednog od najpopularnijih europskih modnih lanaca. Kompaniju je osnovao njegov otac Erling Persson, a Stefanov sin Karl-Johan Persson je trenutačno CEO kompanije.

16. Njemačka – Georg Schaeffler (23.6 milijardi eura)

geroge
Sin i majka vode posao schaeffler.com

Georg Schaeffler posjeduje 80 posto Schaeffler Gruppe — tvrtke koja seže u davnu 1883. godinu kada je Friedrich Fischer razvio prvu glodalicu za proizvodnju kugličnih ležajeva. Taj trenutak i godina u povijesti firme spominju se s razlogom jer upravo Schaeffler Grupa okuplja brendove koji je danas čine vodećom kad je riječ o rješenjima s kugličnim i kliznim ležajevima, linearnoj pogonskoj tehnologiji i tehnologiji direktnog pogona. Njegova majka Maria-Elisabeth Schaeffler posjeduje 20 posto tvrtke.

17. Francuska – Liliane Bettencourt (35.3 milijarde eura)

liliane
Sa kozmetikom do milijardi Screenshot

Ona je jedna od rijetkih žena koja se nalaze na vrhu lista najbogatijh žena a osim što tu titulu nosi u Velikoj Britaniji, ona je i jedna od najbogatijih žena Europe. Sve to može zahvaliti ocu koji je pokrenuo svima poznatu i slavnu kozmetičku tvrtku L’Oréal.

18. Španjolska – Amancio Ortega (35.6 milijardi eura)

Najbogatiji Europljanin
Najbogatiji Europljanin MIGUEL RIOPA / AFP

 

Ortega ne samo da ovu titulu nosi u Španjolskoj, nego je na samom vrhu liste europskih najbogatijih milijardera. Svoje nevjerojatno bogatstvo nije naslijedio nego ga je sam stvorio. Amancio Ortega odrastao je kao sin željezničkog radnika, a sada je jedan od najbogatiji ljudi zahvaljujući svjetskom lancu trgovina s odjećom. On je suosnivač Zare koja se 1975. godine bavila samo donjim rubljem i ogrtačima koje su on i njegova bivša supruga Rosalia Mera kreirali u njihovom dnevnom boravku.