Ovo je popis svih strožih mjera koje od subote vrijede u Hrvatskoj

Nakon današnje sjednice Vlade predstavio ih je premijer Plenković

17.10.2020., Zagreb - Atmosfera u gradu na dan kada su propisane nove epidemioloske mjere.
Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL
FOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković danas je nakon sjednice Vlade i konzultacija sa strukom objavio nove epidemiološke mjere, najavljene prije nekoliko dana. Mjere stupaju na snagu 28. studenog, u subotu, i traju do, kako je premijer kazao, najmanje do 21. prosinca. No, postoji mogućnost da se produže ako broj novozaraženih ne bude padao onako kako se očekuje.

Nove Mjere by Marko Knežević

1. Javna okupljanja, svadbe i pogrebi

Premijer je kazao kako od 28. studenog na javnim okupljanjima neće smjeti biti više od 25 osoba, a na privatnima više od 10 osoba. Javna okupljanja mogu trajati do 22 sata. Svadbene svečanosti su zabranjene, a na pogrebima ne smije biti više od 25 osoba. Ožalošćenima se sućut ne smije izražavati bliskim kontaktom. Jednako tako, na okupljanjima za svaku osobu mora biti predviđeno 4m2 površine. Prostori za okupljanja se moraju dezinficirati, a na vanjskim okupljanjima su nužne i maske ako se ne može održavati fizička distanca od 1,5 metra. Na ulazu u objekt u kojem se održava određeni obred mora biti jasno istaknuta obavijest o najvećem mogućem broju osoba koje istovremeno mogu biti prisutne u objektu.

2. Javni prijevoz

Popunjenost javnog prijevoza smije biti do 40 posto, maske moraju nositi i putnici i vozač. Javno mora biti istaknuto koliko putnika smije biti u vozilu, a provođenje mjera će nadzirati inspektori. Putniku koji nema masku ne smije se dopustiti ulazak u prijevozno sredstvo.

3. Prodavaonice, trgovine i trgovački centri

Na ulazu u trgovine mora se istaknuti obavijest o najvećem broju kupaca u prostoru, a za svakog kupca mora biti osigurano najmanje 4 metra kvadratna. U vrijeme popusta i drugih sličnih akcija nužno je uvesti dodatne mjere kako bi se ograničio broj kupaca i provođenje epidemioloških mjera. Obavezne su jače mjere higijene i čišćenje prostora. Pekarnice smiju raditi najdulje do 22 sata. Alkohol se ne smije prodavati između 22 i 6 ujutro. Obustavlja se rad kasina, automat klubova i mjesta za klađenje. Obustavlja se i održavanje sajmova te drugih manifestacija gdje se izlažu proizvodi, što se odnosi i na zagrebački Advent.

4. Ugostiteljski objekti

Obustavlja se rad ugostiteljskih objekata, osim hotela i kampova koji smiju usluživati samo vlastite goste. Restoranima, catering objektima te registriranim barovima dozvoljena je dostava hrane, kao i ugostiteljskim objektima koji imaju “drive in” uslugu. Hrana se smije preuzeti i na ulazu u objekt, ali se u njega ne smije ući.

5. Sport i rekreacija

Obustavlja se rad teretana, fitness centra te sportskih i rekreacijskih centara. Obustavljaju se i sportska natjecanja i treninzi osim za sportaše I. II. i III. kategorije u pojedinačnim sportovima i seniorske ekipe koje sudjeluju u natjecanjima najviše razine. Sportska natjecanja koja su dozvoljena održavaju se bez gledatelja i uz stroge epidemiološke mjere.

6. Kultura

Zabranjene su probe amaterskih zborova, uključujući i na crkvene zborove, zatvaraju se dječje igraonice i plesne škole, škole stranih jezika mogu raditi online. Zabranjuje se uzimanje hrane i pića tijekom kino projekcija. Protuepidemijske mjere ograničenja od 25 osoba i završetka do 22 sata ne odnose se na profesionalne umjetničke izvedbe i programe koje uključuju zborno pjevanje, kino projekcije te izložbe.

7. Autoškole

Autoškole teorijski dio trebaju provoditi online, a praksu uz pridržavanje propisnih epidemioloških mjera. Pri ulasku u automobil mora se mjeriti temperatura polazniku, a sat ne smije trajati duže od 45 minuta. Pauza između dva polaznika radi dezinfekcije mora biti deset minuta. Obavezna je evidencija polaznika.

8. Misna slavlja i preporuke poslodavcima

Misna slavlja trebaju se provoditi gdje god je to moguće preko radio i TV programa kako vjernici ne bi dolazili u vjerske objekte. U vjerskim objektima ne smije ih biti više od 25. U njima je također nužno poštivanje epidemioloških mjera.

Kad je riječ o radu u tvrtkama, zabranjuje se dolazak na posao svima koji imaju respiratornih smetnji i povišenu tjelesnu temperaturu. Poslodavcima se preporučuje da smanje fizički kontakt među zaposlenima, osiguraju socijalnu distancu, uvedu rad od kuće i u smjenama gdje je to moguće te da izbjegavaju sastanke.