Nekad je nužno odabrati stranu

Ovo je Shivangi, prva pilotkinja u povijesti indijske mornarice. Danas je primljena

Još kao 10-godišnjakinja znala je da želi letjeti

FOTO: screenshot Twitter

Indijska mornarica upravo je dobila prvu pilotkinju, 24-godišnju potporučnicu Shivangi. Svoja krila dobila je danas na svečanoj ceremoniji, nakon što je završila školovanje 2018. godine. “To je jako velika stvar. Radi se o velikoj odgovornosti i znam da moram dobro odraditi svoj posao”, rekla je Shivangi, a piše CNN.

Inače, nakon završetka tamošnje mornaričke Akademije, smještena je u grad Koči koji se nalazi na jugozapadnoj obali Indije. Tamo je trenirala s indijskom zračnom eskadrilom INAS 550. Ovo je velik korak za indijske oružane snage koje su do 1992. godine ženama dopuštale da se pridruže samo kao zdravstvene djelatnice.

Misije spašavanja i evakuacije

Shivangi, koja želi da je oslovljava samo imenom, upravljat će letjelicom Dornier, koju mornarica obično koristi za transport i pomorska izviđanja. Te letjelice polijeću s obale i slijeću na nju umjesto na nosače zrakoplova. “Tu letjelicu koristimo i za misije spašavanja, a kada treba i za evakuacije, tako da ću biti djelom i tih misija”, rekla je Shivangi.

Glasnogovornik indijske mornarice zapovjednik Sridhar Warrier, rekao je kako letjelica kojom će Shivangi upravljati prelazi velike udaljenosti iznad mora te njihovim brodovima javlja ako uoči neku sumnjivu ili zanimljivu pomorsku aktivnost. Inače, u indijskoj mornarici je 735 pilota, a imaju nekoliko MIG 29-K bojnih aviona, zatim Boeing P-8I, nekoliko helikoptera i Dornier letjelica.

To joj je životni san

Shivangi, koja je odrasla u gradu Muzaffarpur, u državi Bihar na istoku Indije, rekla je kako je od malih nogu sanjala da će postati pilotkinja: “Imala sam desetak godina kada je mog djeda posjetio jedan ministar. Zajedno smo otišli upoznati neke ljude i tamo je bio čovjek koji je upravljao helikopterom. To me jako inspiriralo. Pomislila sam da ću možda i ja jednog dana letjeti.”

Nakon što je završila studij mehaničkog inženjeringa na Sikkim Manipal fakultetu tehnologije, Shivangi se nastavila školovati na Nacionalnom Institutu za tehnologiju Malaviya u Jaipuru. Upravo tamo upoznala se s mornaricom: “Došao je regruter i održao nam prezentaciju u kojoj nam je pokazao različite aspekte života u mornarici, to me motiviralo”, kaže pilotkinja koja je odustala od fakulteta da bi se pridružila vojsci.

Priznaje da joj nije bilo lako, ali da je imala golemu podršku: “Ljudi su me podržavali, nikada se nisam osjećala kao da sam jedina žena ovdje. To mogu zahvaliti svojim kolegama iz zračne eskadrile, instruktorima i svima ostalima koji rade ovdje.”

Prva je pilot, ali nije prva žena u vojsci

Inače, Shivangi nije prva žena u indijskim oružanim snagama. U svibnju 2019. godine indijske zračne snage objavile su da će primiti prve pilotkinje. Poručnica Bhawana Kanth postala je tada prva Indijka koja se kvalificirala za upravljanje bojnim zrakoplovima na ratištima.

Osim, Shivangi, još dvije pilotkinje trebale bi biti primljene u mornaricu 21. prosinca, a postoji razlog zašto se još uvijek neće ukrcati na brodove i polijetati i slijetati na njih. Kako kaže glasnogovornik, infrastruktura broda, odnosno sobe i ostale prostorije još uvijek nisu prilagođene. Trenutno se radi na izmjenama dizajna kako bi na brodovima mogli boraviti i muškarci i žene, što će potrajati neko vrijeme. Kada se to dovrši Shivangi i njezine kolegice moći će se ukrcati.

“Kada brodovi budu spremni za prihvat žena, mornarica će vjerojatno napraviti i taj korak”, kaže glasnogovornik i dodaje kako su žene dio indijskih oružanih snaga već desetljećima, ali kao medicinsko osoblje. Od srpnja 1992. žene mogu raditi i druge poslove poput kontrole zračnog prometa, edukacije i treninga, u meteorološkom odjelu, kao pravnice, u logistici i jedinicama promatrača.