Ovo je Sudan, posljednji mužjak sjevernog bijelog nosoroga na svijetu. Čuvaju ga naoružani čuvari

Ima 40 godina i živi u Keniji. Bez njega bi čitava podvrsta izumrla

FOTO: Jerome Starkey/flickr

Sudan je 40-godišnji posljednji mužjak sjevernog bijelog nosoroga, jedan od pet jedinki ove podvrste nosoroga koje postoje na cijelom svijetu. Zbog svoje posebnosti on je pod zaštitom naoružanih stražara. Bez njega bi čitava podvrsta bijelog nosoroga izumrla, a to je razlog zbog čega je vrijedno čuvan kako ne bi završio u zatočeništvu potencijalnih kradljivaca.

Dvije ženke bijelog nosoroga, Najin i Fatu, žive zajedno sa Sudanom u Ol Pejeta rezervatu u centralnoj Keniji. Independent izvještava kako je nosorog opremljen radio prijenosnikom kako bi se pratio svaki njegov korak. Elodie Sampere, marketinški upravitelj rezervata, rekao je da su Sudanu odstranili rog kako ne bi bio na meti potencijalnim kradljivcima.

Rog nosoroga je visoko tražena roba. Kradljivci ga prodaju za velike svote u Aziji gdje se, prema National Geographicu, smatra kako rog liječi sve, od mamurluka pa do karcinoma. “Ako nosorog nema roga onda kradljivci neće biti zainteresirani za njega. Bez njega je siguran.” tvrdi Sampere.

Mora očuvati vrstu

Pokušaji da se Sudan pari s dvije ženke rezultirali su neuspjehom. Nosorozi se razmnožavaju u prirodi, a ne u zatočeništvu. Prema Matthewu Lewisu, voditelju programa za očuvanje afričkih vrsta u svjetskoj organizaciji za zaštitu prirode, umjetna oplodnja je jedini način da se očuva ova rijetka vrsta.

Parenje ženke sjevernog bijelog nosoroga i mužjaka južnog bijelog nosoroga još uvijek se razmatra, no očuvanje podvrste bijelog nosoroga bi time izgubilo smisao. Najveći problem za ovu podvrstu su upravo kradljivci koji nemilosrdno desetkuju cijelu populaciju zbog njihovog vrijednog roga, a to ujedno dovodi do uništenja njihovog staništa.

Najgora situacija je u južnoj Africi. 2007. je samo 13 nosoroga bilo na meti kradljivaca, dok se njihova brojka 2013. popela na tisuću. Neprofitna organizacija “Save the Rhino” 2014. godine je svjedočila ubijanju 1215 južnoafričkih nosoroga. U prosjeku su kradljivci ubili jednog nosoroga svakih osam sati.