Ovo ne zvuči kao mala stvar; studija tvrdi da probiotici mogu smanjiti manične epizode kod bipolarnog poremećaja

Sve je više dokaza da su promjene raspoloženja u vezi s upalama i promjenama u mikrobiomu

FOTO: PublicDomainPictures

Bipolarni poremećaj je iscrpljujuća bolest, samom pacijentu, obitelji i prijateljima iznimno je teško s njome se nositi. Manične faze bolesti mogu posve uništiti kvalitetu života osobe. Pacijenti mogu biti hospitalizirani danima dok se njihovi smptomi ne uspiju bolje kontrolirati.

Nakon otpuštanja iz bolnice, postoji veliki rizik povrata bolesti pa je potrebna vrlo pažljiva opservacija da bi se prevenirao ponovni odlazak u bolnicu, piše Harvard Health Beat. Postoji jednostavan nadomjestak prehrani koji bi mogao pomoći kontroliranju maničnih epizoda bolesti.

Promjene raspoloženja povezane su s upalama

Naime, sve je više dokaza da su promjene raspoloženja u vezi s upalama i promjenama u mikrobiomu, odnosno bakterijama koje žive u našem probavnom traktu. Probiotici mogu pomoći kod raznih zdravstvenih stanja zahvaljujući velikim dijelom protuupalnom učinku.

Znanstvenici s John Hopkins School of Medicine napravili su zanimljivu studiju da utvrde mogu li probiotici pomoći osobama otpuštenima iz bolnice poslije manične epizode. Studija je nasumično izabrala 66 pacijenata s bipolarnim poremećajem i podijelila ih u dvije grupe.

Probiotici imaju protuupalni učinak

Jedna je grupa dobijala kombinaciju lactobacillusa i bifidobacterije, a druga grupa placebo. Pratili su ih 24 tjedna. Prije početka studije znanstvenici su identificirali koji pacijenti imaju više upalne markere. Rezultati su bili zapanjujući. Ponovna hospitalizacija dogodila se kod 51 posto pacijenata koji su uzimali placebo.

Kod onih koji su uzimali probiotike nanovo je hospitalizirano tek 24,2 posto. Prosječno, smanjenje ponovne prijave u bolnicu pacijenata koji su pili probiotike bilo je 74 posto niže u odnosu na placebo pacijente. Najznačajniji nalaz je bilo smanjenje od 90 posto kod najtežih slučajeva.

Crijevna flora utječe na psihičke bolesti

Osim toga, pacijenti koji su uzimali probiotike su u prosjeku ostajali su u bolnici 2.8 dana, u usporedbi sa 8.3 dana za one s placebom. Ova studija podupire dokaze da crijevna flora ima utjecaja na psihičke bolesti. Ne znamo još uvijek da li raznolikost crijevnog mikrobioma utječe na maniju i bipolarni poremećaj.

Ali istraživanje sugerira da je upala u tijelu povezana s upalom u crijevima što može utjecati na raspoloženje, barem kod teških slučajeva. Ovo istraživanje potencijalno ukazuje na to da bi mogli upravljati simptomima ozbiljnih slučajeva bipolarnog poremećaja promjenom crijevnog mikrobioma.

Utjecaj probitioka manji kod blažih simptoma

Studija je bila mala i odabrani pacijenti imali su izuzetno ozbiljan bipolarni poremećaj. Slične studije na pacijentima blažih simptoma depresije i šizofrenije našle su tek mali utjecaj probiotika na raspoloženje. Potrebno je još puno više podataka prikupljenih visokokvalitetnim istraživanjima da bi promijenili ono što se trenutno propisuje kao tretman liječenja psihijatrijskih bolesti.

Ovo istraživanje ima potencijal da promijeni praksu postupanja s pacijentima koji imaju bipolarni poremećaj nakon njihovog otpusta iz bolnice. Dodavanje probiotika lijekovima koji pacijenti inače piju je jednostavno, jeftino, nema popratnih pojava i pokazuje se efikasnim.