Ovo su snimke olujnog nevremena koje je sinoć čupalo krovove i drveće; kod Senja izmjereni udari bure od 153km/h

Vjetar je rušio stabla i nosio dijelove krovova

FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL/Screenshot

Snažno nevrijeme u ponedjeljak navečer pogodilo je Zagreb i dijelove središnje i sjeverne Hrvatske. Nevrijeme se s područja Zagreba preselilo prema Jadranu. Jak vjetar počeo je puhati oko 22 sata, lomio je stabla, ali i nosio dijelove krovova.

Splitski vatrogasci jutros čiste gradska područja i prometnice uklanjajući štete zbog olujne bure koja je noćas puhala na širem gradskom području izazivajući materijalnu štetu.Bura je na momente puhala jače od sto kilometara na sat, a njezine posljedice vidljive su jutros u gradu.

Tijekom noći i jutra nekoliko je stabala palo na prometnice i na parkirana vozila. Razbacani su kontejneri i kante za smeće po cijelom gradu, a oštećen je i inventar po štekatima. Splitski vatrogasci su već do pet ujutro zabilježili tri intervencije uklanjanja stabla s prometnica i to na Marjanu, Šinama i u Ulici slobode. Prema podatcima meteorologa, umjerena i jaka bura s olujnim udarima tijekom popodneva će se malo smiriti biti i slabljenju.

 

Krenula oluja u Zagrebu. Ima li još šta osim oluje, potresa i korone? 🙈🙈

Posted by Nela Servantesa on Monday, July 6, 2020

Problemi na cestama

Zbog olujnog vjetra za sav promet trenutno su zatvoreni autocesta A1 od Sv. Roka do Posedarja (obilazak za osobna vozila je preko Gračaca, Obrovca i Karina, a za ostale skupine preko Knina i Kistanja); DC54 Maslenica-Zaton Obrovački i Paški most, izvijestio je u utorak Hrvatski autoklub (HAK).

Još sinoć su kod Senja izmjereni udari vjetra od 153 km/h, a jutros u velebitskom kanalu puše bura 160 km/h. Samo za osobna vozila otvorene su A6 Rijeka-Zagreb između čvorova Delnice i Kikovica (obilazak za ostale skupine je državnom cestom DC3 kroz Gorski kotar); Jadranska magistrala (DC8) između Senja i Svete Marije Magdalene; DC1 Borje-čvor Udbina-Klapavice i DC27 Gračac-Zaton Obrovački.



Meteoalarm oglašen je i danas. Dok je središnja Hrvatska sada bez upozorenja, za ostatak zemlje oglašeni su žuti, narančasti i crveni alarmi. Najgori vremenski uvjeti očekuju se, tako, upravo u podvelebitskom kanalu, gdje će nastaviti puhati bura s olujnim udarima do 160 km/h.

Već prijepodne očekuje se prestanak kiše i djelomično razvedravanje sa sjeverozapada. U Dalmaciji će biti djelomice sunčano te uglavnom suho. Puhat će većinom umjeren sjeverni i sjeverozapadni vjetar, ponegdje s jakim udarima, na istoku prolazno i olujnim. Na Jadranu jaka i olujna bura, u prvom dijelu dana podno Velebita s orkanskim udarima.

Najviša dnevna temperatura zraka bit će između 19 i 24, na Jadranu od 25 do 30 Celzijevih stupnjeva.

Vjetar u Šibeniku puhao je brzinom od 100 km/h. Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Upozorenje Meteoalarma

“Vrijeme je vrlo opasno i podrazumijeva visoku razinu opasnosti za zdravlje, pa i za život opasne situacije, posebice pomorcima. Također, prisutan je i značajan rizik od štete za obalnu infrastrukturu. Budite svjesni opasnosti i obratite pozornost i pratite najnovija vremenska izvješća”, stoji na stanici Meteoalarma

“Savjetujemo javnost da izbjegavaju putovanja i boravak blizu ugroženih obalnih područja. Vrlo je vjerojatno da trajekti neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu”, kaže Meteoalarm.

Vjetar je u Šibeniku nosio sve pred sobom. Hrvoje Jelavic/PIXSELL