Ovo su tri pića koja, koliko god djelovala primamljivo, nije baš pametno piti po ljetnim vrućinama

Postoje napitci koji će dehidriranost učiniti još gorom

FOTO: Erin Kohlenberg/Flickr

Vruće je, znojite se i tražite nešto čime biste utažili žeđ. Postoje napitci koji će dehidriranost učiniti još gorom pa pripazite za čim ćete posegnuti.

Postoje tri ključne vrste pića koja bi po vrućini trebalo izbjegavati. Gazirana pića, alkohol i napitci koji u sebi sadržen kofein. Naime, bilo koja vrsta kofeina povećava rizik dehidriracije, no kod ovog pravila ipak postoje neke iznimke.

Evo što nije preporučljivo piti kad su temperature visoke i kako to utječe na naš organizam.

Gazirana pića

Gazirano povećava dehidriranost
Gazirano povećava dehidriranost Soumyadeep Paul/Flickr

Gazirana pića povećavaju rizik dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i svakako štete zubima ali gazirana pića povećavaju dehidriranost. Novo istraživanje Američkog društva za psihologiju utvrdilo je da upotreba gaziranih pića da bi smanjili žeđ zapravo povećava dehidriranost i šteti bubrezima. Iako je studija rađena na štakorima, znanstvenici kažu da postoji problem i za ljude koji takve napitke redovito piju. Ako i dalje imate želju popiti nešto sa mjehurićim kad je vruće, stavite neko voće u mineralnu vodu.

Alkohol

Alkohol povećava izlučivanje urina
Alkohol povećava izlučivanje urina Sarah J. Poe/Flickr

Ako vam se i učini da bi čašom piva mogli ublažiti žeđ, alkohol bilo koje vrste je posljednja stvar koju bi smjeli popiti. Alkohol je diuretic, povećava izlučivanje urina i time rizik dehidracije. Ako zbilja želite popiti nešto alkoholno, pijte gutljaj alkoholnog pića pa gutljaj vode. To će pomoći da ne dehidrirate.

Kava ili čaj

Kava je diuretik
Sve ovisi o tome koliko ih često pijete liz west/Flickr

Bilo koja vrsta kofeina povećava rizik dehidriranja. Ali ipak pokazalo se da ako inače redovito pijete kofeinske napitke, nećete dehidrirati. Vjernim konzumentima kava ili čaj će čak pomoći potrebnom dnevnom unosu tekućine. Tu naravno postoje ograničenja i nemojte da vam kofeinski napitci budu jedini izvor tekućine, uz njih, pijte i vodu.

Ako ih ne pijete redovito, nemojte eksperimentirati baš ljeti. Kofein će na osobe koje nisu navikle imati drugačiji učinak, osobito kad su temperature visoke.