Parižani se suočavaju s velikom krizom: nestašica je baguettea i kroasana pa ih malo hvata panika

Prvi put od francuske revolucije pekarama je dozvoljeno da zatvore kad žele

FOTO: Norikazu Yamamura/Flickr

Miris svježeg kruha koji se širi ulicama je integralni dio grada Pariza. Ali stanovnici su se ovo ljeto suočili sa nestašicom baguettea. Ovo je, naime, prvi puta od francuske revolucije da je pekarnicama glavnoga grada Francuske dozvoljeno da zatvore vrata kada god žele.

Zakon iz 1790. godine propisivao je da prodavaonice kruha moraju obavijestiti nadležne gradske službe kada planiraju zatvoriti dućan da bi koristili godišnje odmore. Na taj se način htjelo osigurati da stanovnici grada i njihovi gosti uvijek imaju pri ruci svježi kruh pa je to značilo da pola pekarnica u gradu i okolici zatvara u srpnju, a druga polovica u kolovozu.

Svako ljeto idućih 225 godina zakon je bio na snazi i zahtijevao od pekara da na vrata stave obavijest do kada ih nema i kamo najbliže kupci mogu otići po jutarnji kroasan. Za one pekare koji nisu poštivali pravila, njih oko 20-30 godišnje, kazne su bile između 11 i 33 eura.

Tijekom kolovoza bile otvorene samo loše pekare

Parižani ne vole loše poluproizvode
Parižani ne vole loše poluproizvode Jim Champion/Flickr

Sada se Parižani plaše da će ukidanje zakona pogoditi i njih i njihove turiste i da će zbog kolovoškog zatvaranja dućana i restorana, grad biti opustošen. Tijekom kolovoza ostale su otvorene samo one loše prodavaonice.

Parižani kažu da moraju kupovati samo one čudne polugotove mini baguette iz lokalnog supermarketa i zagrijavati ih kod kuće u pećnici. A postoji li kod nas još ono pravo hrskavo pecivo ili neprimjetno godinama već jedemo ove poluproizvode?