FOTO: Vjekoslav Skledar

Jedina je medicinska sestra koja je završila Diplomatsku akademiju, a danas je i doktorica znanosti. Upoznajte Ceciliju Rotim

Prisjetila se svoje dugogodišnje karijere u medicini

Jedina je medicinska sestra koja je završila Diplomatsku akademiju, a danas je i doktorica znanosti. Upoznajte Ceciliju Rotim

Prisjetila se svoje dugogodišnje karijere u medicini

FOTO: Vjekoslav Skledar

Prvo je radila kao medicinska sestra na Odjelu za opekline u KBC-u Sestre milosrdnice u Zagrebu. Dane bi provodila previjajući ranjene ljude kojima su opekline zahvatile ponekad i više od 70 posto tijela. Za nju nisu postojali blagdani, slobodni dani i vikendi. Nakon puno kave i prekovremenih sati, ono malo slobodnog vremena koje bi imala izvan bolnice provodila bi na predavanjima na Medicinskom fakultetu ne bi li magistrirala sestrinstvo.

Čovjek bi pomislio da je taj tempo nemoguće dugo pratiti, no dr.sc. Cecilija Rotim, ravnateljica i suvlasnica uspješne zagrebačke Poliklinike Rotim, nakon svega toga je obranila i doktorski rad.

Cijeli je život paralelno učila i radila te moramo priznati da životopis kao ona malo tko ima, ali kao nijedan početak, ni njen nije bio nimalo lagan. Definitivno je razbila sve staklene stropove u karijeri, a u razgovoru se prisjetila svojeg trnovitog puta u medicini.

I dalje vadi krv pacijentima

Zanimljivo je kako mnogi njezini pacijenti ne znaju da je prije sadašnje funkcije gotovo svakodnevno postavljala kanile i katetere te sudjelovala u reanimacijama pa se začude kada im kaže da će im ona izvaditi krv, dati infuziju ili previti ranu.

“Kad sam prvi put vidjela pacijenta s više od 70 posto tijela zahvaćenog opeklinama, pala sam u nesvijest. Nisam uopće bila pripremljena na takav prizor”, prisjeća se svojih početaka. Nije dovoljan jedan tekst da objedinimo sva radna mjesta koja je od tada prošla i iskustva koja je stekla, ali i pozicije na kojima je danas.

Naime, u međuvremenu je radila i kao pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar, završila je pedagošku izobrazbu na Učiteljskom fakultetu, stekla je titulu iz Menadžmenta u zdravstvu i EU fondovima te je jedina medicinska sestra koja je završila prestižnu Diplomatsku akademiju.

U kvalitetnom radu pomaže joj timska suradnja s brojnim kolegama Vjekoslav Skledar

Prati napredak u znanosti

Osim toga, trenutno je predavačica na Fakultetu za zdravstvene studije i dentalnu medicinu u Osijeku, a prije je bila i predstavnica Ministarstva zdravstva u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji i Europskoj uniji.

Definitivno se čovjek zamisli nad ovim impresivnim postignućima pa smo je pitali zašto joj je bitno kontinuirano školovanje i ulaganje u samu sebe?

Bez imalo razmišljanja Rotim je odgovorila: “Zato što dinamika rada i promjene koje se događaju u medicinskoj znanosti i tehnologiji zahtijevaju da ih i mi pratimo. Sve ono što naučimo moramo implementirati u svakodnevni posao kako bismo pomogli pacijentima da dobiju kvalitetnu skrb i što uspješnije liječenje”.

Doktorski rad potaknut osobnim iskustvom

Dakle, posljednjih je pet godina provela na doktorskom studiju. Potaknuta vlastitim iskustvom, u doktorskom je radu istraživala procjenu pridržavanja bezglutenske dijete u bolesnika s celijakijom i njen utjecaj na nutritivni status, aktivnost bolesti i kvalitetu života oboljelih.

“Budući da i sama imam celijakiju, razmišljala sam o tome koliko svakodnevno moram brinuti i kakav život moram voditi, odnosno koliko moram paziti na prehranu. Bilo mi je jako zanimljivo sagledati kako to stanje utječe na cjelokupnu kvalitetu života, kako mene, tako i ostalih bolesnika”, pojašnjava naša sugovornica.

Nedostaje medicinskih sestara općeg smjera

Kada je sestrinstvo u pitanju, smatra da je profesija posljednjih godina pred prekretnicom. Medicinske sestre čeka val preuzimanja novih odgovornosti i postavlja se pitanje je li struka zaista spremna na to. “Promjene će se uvijek događati, a mi sestre ćemo to prebroditi i sigurna sam da ćemo i dalje biti na visini zadatka”, ističe.

Često se govori o tome i kako nedostaje velik broj medicinskih sestara u Hrvatskoj, ali, Rotim smatra da se treba napraviti detaljna analiza prema pozicijama, kategorizaciji bolesnika, broju kreveta i stručnoj spremi.

“Nedvojbeno treba povećati upisne kvote u srednjim školama jer to svakodnevna praksa treba. Smatram da nam u sustavu nedostaje veći broj medicinskih sestara srednje stručne spreme”, napominje Rotim.

Važna je timska suradnja

Svim mladim medicinskim sestrama i tehničarima savjetovala bi da svakako prođu jedno teže radno mjesto, primjerice, Jedinicu intenzivnog liječenja ili Hitan prijem. To su mjesta, smatra Rotim, gdje se zaista može naučiti sav praktični dio koji je od pomoći u razvoju karijere.

“Bitno je i da se školuju, ali ponekad treba napraviti pauzu između preddiplomskog i diplomskog studija. Nakon prve razine dobro je steći praktična znanja da bi diplomski studij imao smisao. Također, mladi često ne vide važnost tima, pogotovo kada se treba prilagoditi izazovnim situacijama”, govori Rotim.

Dodaje da je zato izuzetno korisno raditi u timu sa starijim kolegama i kolegicama. Slušajući njih i njihove savjete te gledajući način njihova rada, puno je lakše savladati nove vještine.

Poliklinika Rotim s radom je započela prije četiri godine, a prošle se jeseni preselila u novi prostor CROPIX

Želja za napretkom

Upravo to iskustvo na raznim odjelima i dodatne edukacije danas su joj od velike pomoći u vođenju Poliklinike. “Mogu procijeniti koje su vještine potrebne za određenu poziciju, što se treba i može očekivati od jedne mlade medicinske sestre, što očekujem da će ona naučiti i u čemu joj ja mogu pomoći”, dodaje.

Ali, uz to, važno je uspješno upravljati timom te znati da je za kvalitetno poslovanje zdravstvene ustanove važan rad svih djelatnika. Tako u svakodnevnom radu surađuje s vrhunskim stručnjacima koji djeluju u timu Poliklinike Rotim.

“Jako sam ponosna na sve liječnike, medicinske sestre, fizioterapeute i rendgen inženjere koji čine naš tim. Mi smo mala ustanova s velikim srcem i željom da napredujemo, da pomažemo ljudima i da sve ono što smo stekli kroz godine rada i edukacije implementiramo u korist pacijenata”, ističe naša sugovornica.

Idu ukorak s modernizacijom

Poliklinika Rotim započela je s radom prije četiri godine, a prošle su jeseni preselili na novu lokaciju zbog potrebe za većim prostorom, ali i smještajem za novi uređaj magnetske rezonance.

“To je najmoderniji MR uređaj u Hrvatskoj koji posjeduje tehnologiju umjetne inteligencije. Idealan je za one koji pate od klaustrofobije, pogodan za osobe s povećanom tjelesnom težinom i osobe s ugrađenim implantatima, ali i za djecu čiji roditelji pritom mogu prisustvovati pregledu”, objašnjava Rotim.

Dodaje da je razvoj Poliklinike vezan i uz stranog partnera, odnosno veliki investicijski fond koji je prepoznao njihovu kvalitetu te odlučio uložiti kapital u zajednički projekt.

Poliklinika Rotim kontinuirano nastoji poboljšati svoje usluge CROPIX

Usluge dostupne na jednom mjestu

Primarna djelatnost Poliklinike je neurokirurgija, no uz to se liječnici bave i neurologijom, ortopedijom, traumatologijom, fizikalnom medicinom, vaskularnom kirurgijom, psihijatrijom, radiologijom i ostalim sličnim djelatnostima.

“Ono što svojim pacijentima nudimo jest mogućnost da na jednom mjestu i u istom danu pristupe potrebnim uslugama liječenja – od dijagnoze do rehabilitacije, u vrhunski opremljenoj i uređenoj Poliklinici”, ističe Rotim.

Prijateljski odnosi među kolegama

Svaki radni dan u Poliklinici započinje malim radnim sastankom s prvom smjenom. “Rješavamo izazove koji su taj dan pred nama, popijemo jutarnju kavu i prođemo sve važne teme vezane uz posao, ali i one koje to nisu”, šaljivo će naša sugovornica.

Zajednički analiziraju potrebe pacijenata, brojne telefonske upite i upite koje dobiju putem elektroničke pošte ili društvenih mreža. Svaki zahtjev preusmjeravaju direktno svojim liječnicima kako bi pružili najbolje rješenje za pojedinog pacijenta.

Svoje slobodno vrijeme ova uspješna doktorica znanosti obožava provoditi s obitelji Vjekoslav Skledar

Vrijeme za odmor

Osim poslovnih obveza, vrijeme joj ispunjavaju i obiteljski zadaci budući da je majka četvero djece, dok slobodno vrijeme najviše voli provesti na putovanjima ili u šetnjama. “Ljubiteljica sam knjiga i razgovora s prijateljicama te kuharskih vikend-druženja s obitelji”, kaže Rotim.

Uz smijeh dodaje da je svima u obitelji obećala da se, nakon doktorata, neće dalje školovati te da će malo više uživati. Za početak joj je zato u planu odmor na nekom mirnom mjestu na kojem će, nada se, pročitati par dobrih knjiga koje nije stigla ni otvoriti zbog svih obveza.

“A što se tiče poslovnih planova za budućnost, u cilju mi je proširiti Polikliniku Rotim na nove lokacije i u druge gradove u Hrvatskoj te konstantno poboljšavati kvalitetu usluga i cjelokupnog rada”, zadovoljno zaključuje Rotim.


Sadržaj nastao u suradnji s Poliklinikom Rotim.