Počinje Škola biofizike koja okuplja top svjetske znanstvenike i studente, pričali smo s organizatoricom

Škola se ove godine održava na brodovima koji će ploviti Jadranom

FOTO: Borna Filic/PIXSELL

Dvadeset svjetskih i hrvatskih znanstvenika iz područja biofizike te 120 mladih doktoranada iz ukupno 28 država danas se okupilo u Splitu, gdje započinje 13. Međunarodna škola biofizike Greta Pifat Mrzljak, koja se održava od 1. do 10. rujna. Riječ je o jednom od najzanimljivijih znanstvenih projekata u zemlji, koji postoji već 35 godina.

“Škola nudi jedan veliki odmak. Tijekom dana slušate predavanja vrhunskih svjetskih znanstvenika i rađaju se nove ideje te razmjena znanja i iskustava. Ali istodobno studenti se druže i kupaju s uglednim predavačima te ih tako privatno i upoznaju. I to je odnos koji ostaje zauvijek”, objašnjava dr.sc. Sanja Josef Golubić, jedna od oganizatorica škole koju organizira Hrvatsko biofizičko društvo i Institut Ruđer Bošković.

Pretpremijere genijalnih svjetskih otkrića

Ona je i sama, kao studentica 2009. godine, sudjelovala na školi, koja se tada održavala na Crvenom otoku kraj Rovinja. Kaže da joj je to bilo jedno od najljepših iskustava ikad.

“Teme koje su se tamo obrađivale bile su puno šire od mojih tadašnjih interesa, a to je bilo sjajno. Sjećam se kako sam na predavanja nosila bilježnicu u koju sam bilježila sve ideje koje su mi padale na pamet dok sam slušala ugledne predavače. Jedan od njih bio je i Nenad Ban“, otkriva znanstvenica, inače doktorica fizike koja se bavi istraživanjima mozga. Molekularni biolog Ban tada je radio u timu Thomasa Steitza koji je 2009. nagrađen Nobelovom nagradom za kemiju.

“Svi mi u školi imali smo pretpremijeru tog znanstvenog rada. Imali smo prilike upoznati se s vrhunskim rezultatima prije nego što su oni objavljeni”, kaže te napominje da je to i poanta čitavog projekta.

Brojni svjetski nobelovci

Ovo je inače jedna od najstarijih svjetskih škola ovog tipa. Osnovala ju je 1981. godine prof. dr. sc. Greta Pifat Mrzljak i već prve godine održavanja, u Dubrovniku, okupila je najpoznatije znanstvenike iz područja biofizike. O važnosti škole govori i činjenica da je kroz godine među predavačima bilo i nekoliko nobelovaca, poput Roberta Hubera i Manfreda Eigena.

Kako nam Josef Golubić objašnjava, Gretina zamisao bila je da se znanstvenici i studenti odvoje od ostatka svijeta, da ta Škola bude kombinacija znanosti i odmora, da se mladima omogući intenzivno druženje s vrhunskim svjetskim znanstvenicima čime će se stvoriti osnova za buduće suradnje i istraživanja, zajedničke projekte, studijske boravke, poslijedoktorske stipendije i druge oblike znanstvene suradnje na području biofizike, biokemije i molekularne biologije.

Ove godine traje 10 dana i održava se na tri broda

Škola, koju je nakon smrti gospođe Grete 2010. godine Europsko udruženje biofizičkih društava pokušalo preuzeti, ali je ipak borbom Golubić i još nekih znanstvenika ostala u Hrvatskoj, danas ima i certifikat Škole UNESCO-a te je uvrštena u poslijediplomski kurikulum mnogih europskih sveučilišta. Primarno se bavi biofizikom, a uglavnom su to fizičari, biolozi ili kemičari koji se bave pitanjem strukutre i funkcije stanica i načina na koji funkcioniraju. I interes je enorman; ove godine mladi znanstvenici dolaze iz cijelog svijeta; iz Europe, Turske, Amerike, Australije, kao i predavači među kojima su i Eurico Cabrita, Iva Tolić, Helena Danielson, Edwin De Pauw, Sabrina Leslie, Frank Sobott

“Ove godine škola traje deset dana, tri prva dana smo u Splitu a onda se u subotu ukrcavamo na tri velika broda. U subotu uplovljavamo u Šibenik gdje ćemo održati prezentaciju znanstvenih radova na rivi, zatim smo u Saliju, pa u Zadru od kud plovimo prema Rogoznici i završavamo u Starom gradu na Hvaru”, kaže Golubić, napominjući da je ove godine priča još posebnija jer se po prvi puta održava na brodovima te se otvara građanima. Naime, tijekom dana dok brod plovi održavat će se predavanja i tada će sudionici biti odvojeni od ostatka svijeta, a dolaskom u luku otvaraju se za javnost, te će se na rivima održavati prezentacije znanstvenih radova.