Pomak u području dijabetesa: znanstvenici su matične stanice transformirali u zdrave stanice koje proizvode inzulin

To bi moglo omogućiti novi način liječenja pacijenata s dijabetesom tipa I

Epithelial pink seamless pattern. Stock vector illustration of magnified skin cells, human tissue under the microscope. Medicine and biology collection
FOTO: Getty Images/iStockphoto

“Načinili smo veliki korak naprijed u proučavanju transplantacije stanica”, tvrde kalifornijski znanstvenici. Već dugi niz godina stručnjaci pokušavaju napraviti transformaciju matičnih stanica u stanice koje proizvode inzulin i čini se da je to konačno uspjelo znanstvenicima s uglednog UC San Francisco. Tim koji je predvodila dr. Gopika Nair uspio je od matičnih stanica stvoriti zdrave beta stanice koje proizvode inzulin, a to bi moglo omogućiti novi način liječenja pacijentima s dijabetesom tipa I.

Dobijene, zdrave i funkcionalne, beta stanice transplantirane su miševima i za koji dan su počele stvarati inzulin kao odgovor na glukozu u krvi. Dijabetes tipa I je autoimuna bolest gdje gušterača ne proizvodi ili proizvodi vrlo malo inzulina jer imunološki sustav napada stanice koje ga stvaraju. Nova saznanja objavljena su u časopisu Nature Cell Biology, a dr. Nair kaže da dostupni tretmani, kao injekcije inzulina, samo liječe simptome bolesti.

Beskonačne mogućnosti liječenja?

“Naš rad otvara nekoliko uzbudljivih puteva koji bi mogli predstavljati konačni pristup liječenju dijabetesa tipa I.“ Dijabetičari mogu upravljati svojim stanjem, uz puno discipline ali je rizik od ozbiljnih komplikacija uvijek prisutan. Nekim se pacijentima može presaditi gušterača s mrtvog donora ako imaju teška oštećenja bubrega ili ozbiljne epizode opasno niskog šećera, hipoglikemije koja se javlja bez upozorenja unatoč dobroj kontroli inzulina.

Ali te transplantacije su rijetke, u Americi tek tisuću godišnje, liste čekanja duge, postupak je rizičan i pacijenti moraju do kraja života uzimati lijekove za supresiju imunološkog sustava što ih stavlja u povećan rizik od infekcija. Sada, znanstvenici iz Hebrok laboratorija tvrde da je korak naprijed, na kojeg se dugo čekalo, konačno napravljen i da mogućnosti liječenja postaju beskonačne.