Pomorci kažu da je ovo najstrašniji dio oceana: 'Morate biti svjesni koliko je opasno prolaziti ovuda'

To je kratki opis zloglasnog Drakeova prolaza, dubokog do 6000 metara

FOTO: Screenshot / YouTube

Oko 965 kilometara otvorenog mora i neki od najtežih pomorskih uvjeta na planetu. To je kratki opis zloglasnog Drakeova prolaza, dubokog do 6000 metara, koji povezuje Cape Horn, jug južnoameričkog kontinenta, s Južnim Šetlandskim otocima, najsjevernijom točkom Antarktičkog poluotoka.

“Najstrašniji dio oceana na kugli zemaljskoj”, napisao je Alfred Lansing o putovanju istraživača Ernesta Shackletona u malom čamcu za spašavanje 1916. godine ovim prolazom.

Drakeov je prolaz zastrašujući izazov za sve veći broj putnika prema Antarktiku, i to ne samo zato što je potrebno do 48 sati da se prijeđe, već i zbog jakih udara valova koji tresu brod sa svih strana, piše CNN.

No što uzrokuje te valove koji mogu biti visoki i do 15 metara te kako se mornari u najdivljijim vodama na planetu? Ovaj prolaz nalazi se između antarktičkog poluotoka koji seže prema južnom vrhu Južne Amerike. Ta su dva kopna usmjerena jedno prema drugome, što stvara efekt uklještenja – dvije kopnene mase pritišću vodu koja zbog toga snažno prodire kroz razmak između kontinenata.

Valovi visoki 15 metara

Snažni vjetrovi na tom području obično pušu od zapada prema istoku, objašnjava oceanograf Alexander Brearley. “Kinetička energija iz vjetra stvara olujne valove. Oni mogu doseći do 15 metara”, kaže. No ne uzburkavaju samo vjetrovi ocean na ovom području. “Južni ocean općenito je vrlo olujan, ali u Drakeu je voda stvarno jako prikliještena između Antarktika i južne hemisfere. To pojačava olujne valove”, dodaje Brearley.

Na umu treba imati i brzinu kojom voda protječe. Drake je dio antarktičke cirkumpolarne struje, najveće oceanske struje na svijetu, s do 5300 milijuna kubičnih stopa koje proteku u jednoj sekundi. Stisnuta u uski prolaz između kontinenata, struja se dodatno pojačava. Brearley kaže da je na površini to strujanje manje zamjetljivo, tako da se na brodu zapravo neće osjetiti. “Ali to znači da ćete putovati malo sporije”, kaže.

@chloejadetravels

Surviving the most dangerous waters in the world On the way to Antarctica, you are going to need to make it through the Drake passage which is known as the roughest waters in the world. so how to survive this? Well, lots of ginger candy, medication from the ship doctor, and some medical patches as well. Is the Drake passage so bad? How to survive the Drake passage? Is it worth it to go to Antarctica? who goes to Antarctica? How do you get to Antarctica? #antarcticatok #antarcticexpedition #luxurytravels #antarcticatravel #drakepassagetok #drakeshakechallenge #antarcticacruise

♬ Epic News – DM Production

Fascinantno mjesto

Za oceanografe, dodaje, Drake je fascinantno mjesto. Tu se stvaraju i takozvane podvodne planine, a ogromna struja koja se probija kroz uski prolaz uzrokuje valove da se pod vodom razbijaju o njih. Ovi “unutarnji valovi”, kako ih Brearley naziva, stvaraju vrtloge koji dovode hladniju vodu iz dubina oceana naviše, što je važno za klimu planeta.

“Nije samo turbulentno na površini, iako je to očito ono što najviše osjećate, nego je zapravo turbulentno cijelom dubinom”, govori Brearley, koji redovito prelazi Drake na istraživačkom brodu. “Ne mislim da sam se ikada stvarno bojao, ali može biti vrlo neugodno u smislu toga koliko je grubo”, kaže iskreno.

Postoji čak i spomenik na vrhu rta Horn, u znak sjećanja na više od 10.000 mornara za koje se vjeruje da su poginuli putujući kroz ovaj prolaz.

Plovidba Drakeom iznimno je složen zadatak koji zahtijeva poniznost i plašljivu crtu, kaže kapetan Stanislas Devorsine, jedan od trojice kapetana Le Commandant Charcota, polarnog broda za avanturistička krstarenja. “Moraš imati zdravu dozu straha. To je nešto što vas drži usredotočenim, budnim. Morate biti svjesni da to može biti opasno, da nikada nije rutina”, objašnjava.

No, čak i uz tu dodatnu sigurnosnu rezervu, priznaje da prelazak Drakea može biti čudno iskustvo. ”Biramo najbolje vrijeme da prijeđemo Drakea. Moramo prilagoditi svoj kurs, pa ponekad ne krenemo u našem konačnom smjeru, nego mijenjamo smjer kako bismo imali bolji kut s valovima. Možemo usporiti da ostavimo stazu niskog tlaka ispred sebe ili ubrzati da je prođemo prije nego što stigne do nas”, objasnio je. Danima unaprijed ovaj kapetan provjerava prognozu kako bi otprilike znao šta ga čeka u prolazu.

Devorsine, koji sada provodi 90% svog vremena ploveći u polarnim vodama, na Drakeu se osjeća kao kod kuće. ”Kada sam bio malo dijete, čitao sam knjige o pomorskim pustolovinama moreplovaca i polarnih heroja. Privlačile su me teške stvari – volim izazove. Zato sam krenuo putem plovidbe ovim prostorima”, priznaje.

Adrenalinsko putovanje

I nije on jedini. Neke goste putovanja ka Antarktiku privlače zbog ovakvih iskustava putovanja. “Pretpostavljam da ih privlače ova područja Južnog oceana jer su divlja, mogu biti surova i jedinstveno je iskustvo otići tamo”, smatra kapetan.

No nije svatko u potrazi za uzbuđenjem. Direktorica agencije za pustolovna putovanja Mundy Adventures, Edwina Lonsdale, kaže da se često susreće s klijentima koji se boje Drakeovog prolaza pa kod rezervacije putovanja odmah pitaju mogu li ga izbjeći.