Ponekad, kad nas ubode komarac, to mjesto zna svrbjeti danima. Znanstvenici misle da su skužili zašto

Naš imunološki sustav može na proteine iz sline reagirati i 7 dana nakon uboda

Vector illustration of a girl with red itchy skin with mosquito bites. Mosquitoes flying around her and biting her.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Kada nas ubode komarac, ne samo da posiše dijelić naše krvi, on isto tako ostavlja svoju slinu. Pošto smo na te proteine u slini pomalo alergični, mjesto uboda ostaje iziritirano. Nova studija na miševima sugerira da naš imunološki sustav može reagirati na proteine iz sline komarca čak tjedan dana poslije uboda što objašnjava zašto nas to mjesto tako dugo svrbi.

Prijašnja istraživanja pokazala su da ljudski imunološki sustav reagira na slinu komaraca. Kako je studija rađena primarno na miševima nije posve jasno u kojem obujmu.

Kod miševa kreirali repliku ljudskog imunološkog sustava

Nova studija, objavljena u PLOS Neglected Tropical Diseases, otkriva da je znanstvenicima uspjelo kreirati repliku ljudskog imunološkog sustava kod miševa. Znanstvenici s Baylor College of Medicine u Texasu, injektirali su miševima-bebama ljudske matične stanice koje su se poslije pretvorile u različite vrste stanica krvi, uključujući i imunološke stanice. Kada su miševi odrasli i kada su imali dobro etablirani ljudski imunološki sustav, izloženi su ubodima komaraca, svaki oko 4 puta.

Analizom koštane srži, stanica kože i slezene miševa znanstvenici su otkrili da je dobar broj imunoloških stanica ostao aktivan 7 dana nakon uboda komarca. “Najinteresantniji dio studije je da su efekti trajali tako dugo”, kaže starija autorica studije Rebecca Rico-Hesse, profesorica virologije. “Metode u ovoj studiji su nove jer ovo ne možemo istraživati na ljudima, uzimajući im koštani srž i uzorke slezene zbog uboda komarca.”

Virusi vjerojatno bježe imunološkom sustavu

“Reakcija imunološkog sustava je kompleksna,” kaže dr. Rico-Hesse za Live Science. Razine citokina, proteina koji pomažu stanicama da komuniciraju tijekom imunološke reakcije, poneki puta se povećavaju, a neki puta smanjuju. Znanstvenici su u laboratoriju pomiješali ljudske imunološke stanice sa slinom komaraca i dogodilo se da su se citokini stalno povećavali.

“Naše istraživanje pokazuje koliko je važno gledati puno kompleksniju sliku imunološkog sustava. Sada slijede istraživanja s komarcima koji su zaraženi zikom ili denga groznicom”, najavljuje dr. Rico-Hesse. To da ove budu stanice aktivne i do 7 dana nakon uboda, sugerira da virusi vjerojatno bježe imunološkom sustavu. “Kad bi nam uspjelo blokirati učinke proteina u slini komaraca, mogli bi onemogućiti cijeli niz virusa i parazita koje komarci prenose,” kaže dr Rico-Hesse.