Porezna smatra da je Wikipedija pouzdaniji izvor od Državne geodetske uprave, pozivaju se na nju u službenom dokumentu

Područni ured Porezne uprave u Osijeku poslužio se Wikipedijim podatkom da Čeminac ima 72 km²

U Hrvatskoj čini se, ništa nije nemoguće, pa tako Ministarstvo financija, točnije Područni ured Porezne uprave u Osijeku, u službenom zapisniku, uredno zavedenom pod brojem i klasom, kako službenim dokumentima i priliči, poziva se na podatak iz Wikipedije.

”Prema podacima iz Wikipedije, površina Općine [Čeminac] iznosi 72 km², od čega se 4.310 hektara odnosi na poljoprivredne površine i 2.444 hektara na šumske površine”, stoji u zapisniku o obavljenom poreznom nadzoru u baranjskoj Općini Čeminac. Zapisnik o nadzoru koji ima ukupno 12 stranica, potpisale su Romana Lang, kao odgovorna osoba Porezne uprave Područnog ureda Osijek, te njena suradnica Đurđica Šikić. Za njih je, dakle, Wikipedija i ono što ondje piše, ravno snazi zakona, na koje se uvijek, citirajući broj i datum Narodnih novina, pozivaju državna tijela u prepiskama s pravnim i fizičkim osobama.

Najčešće kritike o Wikipediji: nedosljednost, vandalizam…

Prije nego pojasnimo što, između ostalog, sadrži zapisnik o poreznom nadzoru u Općini Čeminac, pogledajmo što na stanicama Wikipedije piše o njoj samoj: ”Najčešće mete kritika [Wikipedije] su vandalizam, nedosljednost, neravnomjerna kvaliteta, nepotkrijepljeni stavovi, pristranost sustava, težnja suglašavanju i popularnost koju stječe preporukama. Neki uz to navode i da Wikipedija ne može opravdati naziv ‘enciklopedija’ koji za sobom povlači visoki stupanj pouzdanosti i mjerodavnosti koji ona, zbog svoje otvorene uređivačke politike, ne može održati. Slogan Wikipedije glasi: ‘slobodna enciklopedija koju svatko može uređivati'”.

Dakle, Wikipedija, koja sama za sebe kaže kako je ”svatko može uređivati” i kako zbog svoje uređivačke politike, po mišljenju njenih korisnika, ne može opravdati naziv enciklopedije jer nema ”visoki stupanj pouzdanosti i mjerodavnosti”, izvor je na koji se poziva Porezna uprava. I to za podatak kojeg je, apsolutno točno, pouzdano i sigurno mogla dobiti u Državnoj geodetskoj upravi, Područnom uredu za katastar Osijek, Ispostavi Beli Manastir. Ondje, naime, raspolažu egzaktnim i posve pouzdanim podatkom da Općina Čeminac ima površinu od 61,4 km² ili 6.140,93 hektara.

Također, Državna geodetska uprava, za razliku od Wikipedije kojoj vjeruje i na nju se oslanja Porezna uprava, navodi podatak da Općina Čeminac ima 4.297,09 hektara poljoprivrednog zemljišta i 1.477,41 hektara šume (neplodno je 366,43 hektara). No, podaci Državne geodetske uprave očito, za Poreznu upravu, nisu dovoljno vjerodostojni, pa se, radije oslanjaju na podatke iz Wikipedije.

Što bi bilo tek da su imali točne podatke?

Ali, zašto je Poreznoj upravi koja je obavljala porezni nadzor nad poslovanjem Općine Čeminac uopće bila bitna površina te jedinice lokalne uprave. Bila im je bitna da bi dokazali kako je na površini od ”samo 72 km²”, po njihovoj ocjeni, ”nevjerodostojan podatak o prijeđenoj kilometraži na ime loko vožnje u službene svrhe”, jer ”ukupno iskazana prijeđene kilometraža službenim i privatnim vozilima u 2016. godini iznosi 21.555 kilometara, dok je u 2017. godini 66.322 kilometra”.

Porezna uprava, naime, misli kako komunalni redar u toj općini, čija je površina ”samo 72 km²” nije mogao napraviti toliko kilometara, pa onda izvodi maestralan zaključak: iz predočene evidencije o loko vožnji, stoji u službenom zapisniku, ”iako sadrže sve podatke propisane Pravilnikom o porezu na dohodak, ne smatraju se vjerodostojnom dokumentacijom koja dokazuje stvarno nastali poslovni događaj”. Stoga, iako dakle evidencija loko vožnje sadrži sve podatke propisane Pravilnikom o porezu na dohodak, ona ipak nije vjerodostojna, jer Općina Čeminac je mala, ima kako kaže Wikipedija ”samo 72 km²”.

Porezna uprava zato zaključuje kako se novac kojeg je za loko vožnju primio komunalni redar, zaposlen u Općini Čeminac, smatra plaćom ”koja podliježe obračunu pripadajućeg poreza na dohodak i doprinose”. A što bi tek bilo da su koristili stvarni podatak o veličini Općine Čeminac, zapisan u Državnoj geodetskoj upravi, koja je, za razliku od onoga što nudi Wikipedija, izračunala kako je ta baranjska općina čak 10,6 četvornih kilometara manja.