Posljednjih dana intenzivno se priča o ublažavanju mjera, ne samo kod nas. Evo što su odlučile europske zemlje

Nekoliko država počelo je, dosta oprezno, najavljivati ublažavanje strogih mjera kojima suzbijaju epidemiju koronavirusa

FOTO: Vjekoslav Skledar

Dokad ćemo živjeti ovako? Diljem Europe zatvorene su škole i vrtići, ne rade kafići, restorani ni hoteli. Oni koji mogu rade od kuće, ali mnoge su tvrtke morale staviti ključ u bravu. Brojni Europljani ne smiju izlaziti niti u šetnje. Nema trčanja u prirodi ni igranja na dječjim igralištima.

Pred trgovinama i ljekarnama čeka se u redovima. S ljudima se razgovara na udaljenosti od najmanje dva metra, a bilo bi još povoljnije razgovarati preko ceste ili ne razgovarati uopće. Dokad ćemo, dakle, živjeti ovako?

Na to pitanje, nažalost, još nemamo preciznog odgovora. No, nekoliko europskih zemalja zadnjih je dana počelo, zasad dosta oprezno, najavljivati da će uskoro krenuti s popuštanjem restriktivnih mjera koje su uvedene kako bi se pokušalo suzbiti širenje koronavirusa. I Hrvatska je, izgleda, na korak bliže relaksiranju barem nekih ograničenja. Evo kako trenutno stoje stvari u Europi.

Austrija: prvo dućani, sljedeći frizeraji

Austrija namjerava biti prva članica EU-a koja će se početi vraćati u normalu. S ublažavanjem strogih ograničenja krenut će se neakon uskrsnog vikenda, najavio je kancelar Sebastian Kurz. To ublažavanje ide u nekoliko koraka, od sredine travnja do kraja lipnja.

Najprije će se od 14. travnja moći otvoriti pojedine trgovine koje ne prodaju esencijalne proizvode, poput trgovina s građevinskim i vrtnim materijalima. Morat će se pritom, dakako, pridržavati vrlo strogih higijenskih standarda.

Početkom svibnja bi se, prema tom planu, otvorile sve trgovine i trgovački centri, a početi bi mogli raditi i frizerski saloni. Restorani, kafići, hoteli i slični objekti ostat će zatvoreni barem do sredine svibnja. Dotad će biti zatvorene i škole, a javna događanja zabranjena su barem do kraja lipnja. Ograničenje kretanja je i dalje na snazi, sigurno do kraja travnja.

Danska: uskoro otvaraju vrtiće i škole

Druga članica EU-a koja je ovoga tjedna predstavila neke konkretne smjernice za povratak u normalu je Danska. U Danskoj planiraju od 15. travnja otvoriti vrtiće i škole za djecu mlađe dobi, od prvog do petog razreda. Tako bi se njihovi roditelji mogli vratiti u normalni radni ritam.

Međutim, kako javlja agencija Reuters, na snazi zasad ostaju druga ograničenja. Tako će barem do 10. svibnja biti i dalje zabranjena okupljanja više od deset ljudi, dok se masovna okupljanja neće smjeti organizirati barem do kolovoza.

Provedba plana o postupnom ublažavanju restrikcija ovisit će o epidemiološkoj situaciji. Stoga je premijerka Mette Frederiksen pozvala Dance da se i dalje pridržavaju smjernica o održavanju socijalne distance i higijene.

Norveška: proglasili pobjedu, čeka se odluka o mjerama

Norveška vlada je u ponedjeljak objavila da je širenje zaraze koronavirusom stavila pod kontrolu. Međutim, još uvijek nisu odlučili hoće li zbog toga ukinuti restrikcije uvedene sredinom ožujka.

Optimističnu ocjenu da su stavili pod nadzor širenje Covida-19, temelje na izračunu da svaka zaražena osoba u Norveškoj sada virus prosječno prenosi na 0,7 drugih. Prije restrikcija, kojima su drastično smanjeni socijalni kontakti, taj je broj bio 2,5.

Danas ili sutra očekuje se odluka vlade o tome što dalje: hoće li olabaviti neke od strogih mjera koje su na snazi skoro četiri tjedna ili će, primjerice, dopustiti postupno otvaranje škola, vrtića i drugih ustanova.

Češka: ponovno je dozvoljeno trčanje i vožnja biciklom

Vlada u Pragu također planira staviti van snage neke od mjera koje su uveli kako bi zaustavili ili barem usporili širenje zaraze. Ministar Karel Havliček najavio je da će od četvrtka vlada omogućiti ponovno otvaranje pojedinih trgovina koje ne prodaju namirnice, poput trgovina s građevinskim materijalom ili dućana koji prodaju stvari za bebe, uz stroge higijenske standarde.

Također, olabavljena su vrlo stroga pravila vezana uz kretanje i okupljanje, prvenstveno ona koja se tiču sportskih aktivnosti na otvorenom. Lokalni mediji javljaju da je, primjerice, dozvoljeno trčanje i vožnja bicikla u parkovima bez maski za lice, ali uz uvjet da se drži distanca od dva metra i da se ne okupi više od dvije osobe.

Italija: oprezno se priča o povratku o normalu

Epidemijom najteže pogođena europska zemlja ipak razmišlja o tome kako se vratiti u koliko-toliko normalnu svakodnevnicu. Talijani su već tjednima u karanteni, situacija se još nije smirila, ali talijanska vlada ipak je počela razmišljati o izlaznoj strategiji. Ministar zdravstva Roberto Speranza najavio je za tamošnje medije da vlada priprema plan od pet točaka koji bi trebao omogućiti kontrolirano otvaranje zemlje u trenutku kada epidemija počne posustajati.

Plan, među ostalim, predviđa nastavak mjera socijalne distance, mrežu bolnica u kojima će se, i nakon suzbijanja epidemije, liječiti oboljeli od Covida-19, ali i korištenje aplikacije kojom bi se pratili kontakti onih koji su pozitivni na virus te omogućilo praćenje zdravstvenog stanja ljudi u karanteni. Za razliku od Austrije ili Danske, Italija evidentno još nije u fazi da razmatra otvaranje škola ili restorana. Ali činjenica da se ipak počinje razgovarati o povratku u nomalu, čak i bez konkretnih datuma (ministar, dapače, kaže da bi bilo neodgovorno obećati datum) budi određeni optimizam.

Hrvatska: već sutra moguće otvaranje tržnica

U Hrvatskoj se zasad najavljuje samo ublažavanje uvjeta oko rada tržnica. Premijer Andrej Plenković potvrdio je u ponedjeljak da će se to dogoditi prije Uskrsa, ali i da će se pritom postupati prema preporukama epidemiologa.

Voditelj Nacionalnog stožera civilne zaštite, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović prethodno je izjavio da lokalni stožeri rade sve kako bi se tržnice pripremile za prihvat robe i otvaranje.

Božinović je prijepodne potvrdio da bi se tržnice mogle otvoriti već sutra ako da se danas uspije osigurati provođenje sigurnosnih mjera, uključujući potrebnu distancu i higijenske uvjete. Što se tiče drugih mjera, o njihovom popuštanju ministar nije govorio konkretno, istaknuvši tek da se stalno traži balans kako bi život išao dalje. Otvaranje vrtića, škola i fakulteta zasad se još ne razmatra.

Francuska: kreće još jače pooštravanje mjera

Nisu sve zemlje, naravno, u istoj situaciji, pa neke upravo postrožuju dosadašnje mjere. To je, primjerice, slučaj s Francuskom, odnosno konkretno njezinim glavnim gradom.

Od srijede će u Parizu biti zabranjene sportske aktivnosti na otvorenom tijekom dana. Od deset ujutro do sedam navečer Parižani neće smjeti, primjerice, trčati ili biciklirati po vani, a sve kako bi se smanjio socijalni kontakt i time usporilo širenje zaraze.