Postoji velika vjerojatnost da godinama pogrešno perete posteljinu. Stručnjakinja otkrila trikove koji malo ljudi zna

Ako želite dezinficirati posteljinu, operite je na višoj temperaturi

Empty bed with white bed sheet in bedroom,Image: 280805820, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no
FOTO: Wavebreak Media LTD/Profimedia

Za zdravlje vas i vašeg doma, važno je redovito prati posteljinu i to na odgovarajućoj temperaturi. Iako vruća voda može ubiti grinje i bakterije, ona također može oštetiti tekstilna vlakna na posteljini, dok hladna voda, iako je bolja za okoliš, možda neće temeljito dezinficirati posteljinu.

Reader’s Digest piše da su oba ciklusa, i onaj u hladnoj i u vrućoj vodi, neophodna za održavanje posteljine. Autorica ističe da se hladna voda koristi za rutinska pranja, a topla za dubinsko čišćenje.

Koliko često trebate prati posteljinu ovisi o vašem načinu života. U idealnom slučaju, posteljinu bi trebalo prati svakih jedan do dva tjedna, dok je deke i poplune u redu oprati jednom mjesečno. Međutim, ako imate kućne ljubimce, jako se znojite ili imate naviku jesti u krevetu, najbolje je češće prati. S takvim čestim pranjem, odgovarajuća temperatura vode osigurava da plahte traju što je dulje moguće, ali i da budu što svježije.

Rutinsko pranje

Korištenje hladne vode najbolje je za redovito pranje posteljine i popluna, svaki tjedan ili dva tjedna. Pod uvjetom da voda nije hladna, pranje na sobnoj temperaturi može funkcionirati jednako dobro kao i ciklusi tople vode za pranje posteljine, a bonus je da se manje troše vlakna posteljine. Niske temperature su nježnije za tkanine, a i postoji manji rizik od razlijevanja boja ili skupljanja vlakana.

Osim toga, postavljanje perilice na hladni ciklus također je ekološki prihvatljivo. Otprilike 70 do 90 posto električne energije utrošene u pranje odlazi na zagrijavanje vode, pa se odabirom hladnog programa može uštedjeti energija i smanjiti troškovi režija. Međutim, povremeno je neophodna dezinfekcijska moć tople vode.

Dezinficiranje posteljine

Veće temperature koristite kada dođe vrijeme za dubinsko čišćenje posteljine, no prije toga provjerite oznake za njegu na posteljini. Pojedine osjetljive tkanine, poput svile, ne podnose visoke temperature i najbolje ih je prati samo u hladnoj vodi. Ako nema oznaka za njegu, umjereno topla, ispod 30 stupnjeva Celzijevih, ili hladna voda je najsigurniji izbor, posebno za delikatnije tkanine.

Budući da posteljina može podnijeti vrućinu, topla voda je odlična za povremeno pranje vaše posteljine kako biste ubili grinje, bakterije i viruse koji se zadržavaju na tkanini. Uklanjanje prirodnih ulja, prljavštine i određenih mrlja također je lakše pri višim temperaturama. Ipak, topla voda može biti loša za neke mrlje, kao što su one od krvi, urina, čaja, mlijeka ili kave jer ih ”zapeče” u tkaninu. Najbolje je mrlje na bazi proteina tretirati hladnom vodom.

Iako zvuči korisno u svakom pranju dezinficirati posteljinu vrućom vodom, primjerice ubaciti ga na ciklus koji odjeću pere na 60 stupnjeva, takve visoke temperature čuvajte samo za dubinsko čišćenje, otprilike jednom u svakih pet pranja. Tako visoke temperature s vremenom mogu uzrokovati skupljanje, izbjeljivanje ili poderotine na posteljini. Korištenje pogrešne postavke pranja velika je pogreška koju možete izbjeći prilikom pranja posteljine. Dakle, primarno se držite hladne vode, ali svako malo svojoj posteljini priuštite vruću kupku.