Povijesna fotografija crne rupe koja je jučer obišla svijet ne bi bila moguća bez algoritma ove studentice

Ovo je Katie Bouman, njezin algoritam spojio je slike 8 teleskopa, a ovo je trenutak u kojem se pred njom formira slika

FOTO: @MIT_CSAIL/Twitter

Sasvim ste sigurno jučer vidjeli povijesnu fotografiju crne rupe koja se rapidno počela širiti internetom. No, stvaranje fotografije nije bilo nimalo jednostavan zadatak; moguće ju je slikati samo preko teleskopa, a bilo je potrebno izraditi i poseban algoritam. I tu dolazimo do jedne od najodgovornijih osoba za ovaj spektakularni prizor; Katie Bouman, studentice postdiplomskog studija sveučilišta Massachusetts Institute of Technology (MIT) koja je autorica algoritma.

Bowman je objavila genijalnu fotografiju sebe kako u nevjerici gleda u kameru dok se na ekranu njenog laptopa stvara prva ikad slika crne rupe, snimljena u galaksiji M87 – dakle nekih 55 milijuna svjetlosnih godina od Zemlje. Uz to je napisala “Gledam u nevjerici, dok je prva fotografija crne rupe koju sam ikad napravila u procesu rekonstrukcije”. Objavu je screenshotao MIT te objavio na svojem službenom Twitter profilu.

Njezin algoritam je spojio podatke iz 8 teleskopa

Negdje u 2016. godini Bouman je napisala algoritam koji se koristio za stvaranje ove povijesne prve slike crne rupe. Bouman je surađivala s timom znanstvenika u MIT-jevom laboratoriju za računalstvo i umjetnu inteligenciju, centrom za astrofiziku Harvarda i Smithsoniana, te MIT-jevim opservatorijem Haystack. Slikanje crne rupe s ove udaljenosti bilo bi otprilike jednako kao da pokušavate slikati naranču na površini Mjeseca, objasnili su laički stručnjaci. Dakle, trebali biste ogroman teleskop. Veći nego što mislite. Taj teleskop bi trebao biti gotovo veličine planeta Zemlje.

“Za slikanje nečega tako malenog potreban je teleskop promjera 10.000 kilometara, što baš i nije praktično, kada uzmete u obzir da je promjer Zemlje 13.000 kilometara”, izjavila je Bouman. No, kako bi ipak uspjeli slikati tako malen objekt, koristili su globalnu mrežu od osam teleskopa, službenog naziva Event Horizon Telescope, koji udruženo čine jedan ogroman teleskop, dizajniran za skupljanje svjetla iz crnih rupa.

Bouman je taj teleskop i detaljno opisala prilikom svojeg Ted Talka 2017. godine. Pojednostavljeno rečeno, njen algoritam prikuplja podatke o svjetlosti iz osam teleskopa, pa ih spaja u jednu jedinstvenu sliku.