Imamo 77 novih slučajeva zaraze, ukupno 867: 'Mjere su urodile plodom'

Krizni stožer objavio je najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

U 14 sati počela je redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera Civilne zaštite na kojoj se objavljuju najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj. Ministar zdravstva Vili Beroš je na početku presice rekao da je od jučer otkriveno 77 novih slučajeva zaraze koronavirusom, pa ih je trenutno ukupno 867.

„Testirano je 7015 ljudi. na respiratoru su 32 bolesnika, pet novih. Preminulih je i dalje šest, nema novih smrti u zadnjih 48 sati. Oporavljenih imamo 67“, rekao je ministar Beroš. „Nakon inicijalnog šoka hrvatski zdravstveni sustav se vratio u normalu. Osim ovih mjera, treba naglasiti i vlastitu odgovornost za svoje zdravlje i za zdravlje nacije. U kontekstu ovog Stožera to znači da stvari polako vraćamo u normalu“, kazao je Beroš.

Nema povećanja broja zaraženih zbog potresa

Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a, predstavio je brojeve novooboljelih koji su posljedica potresa koji je pogodio Zagreb. „Prva analiza pokazuje da nema obolijevanja od koronavirusa kao posljedica potresa“, rekao je.

Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova, rekao je da su vatrogasci iz deset hrvatskih gradova došli pomoći u raščišćavanju opasnih mjesta u Zagrebu koja su nastala kao posljedica potresa. Božinoviće je rekao kako je lokalnim stožerima poslana uputa o primjeni mjera u vezi s poljoprivredom. “Vrtni centri i rasadnici koji prodaju poljoprivredni materijal mogu raditi uz obvezu poštivanja odluku o radnom vremenu trgovina i uz sve mjere zaštite”, kazao je.

Testira se novi sustav izdavanja propusnica

Na pitanje novinara o novom sustavu elektroničkog izdavanja propusnica, Božinović je rekao da se sustav testira. „Radi se o umreženom sustavu gdje će se na pojednostavljeni način, elektronskim putem, izdavati propusnice za izlazak iz gradova. Propusnice će se izdavati na kontrolabilni način. Skoro će krenuti izdavanje na taj način, jer ove koje su izdane prve uskoro istječu. Mislim da će na sutrašnjoj konferenciji za medije ministar Malenica pojasniti cijeli sustav“, rekao je ministar.

Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević, odgovorila je na pitanje o novim lijekovima koje se testira. „Antimalarici se primjenjuju na sve strane, ali još nema jasnih informacija o tome je li koristan, a mi imamo premali broj bolesnika da to testiramo. S tržišta stiže veliki pritisak da se počnu koristiti biološki lijekovi. No, oni utječu na imunosni sustav, i tu treba biti vrlo oprezan. O cjepivu svakodnevno stižu neke nove informacije. Svi veći proizvođaći rade na tome, ali tu nema nekih novih, spektakularnih informacija“, kazala je Markotić.

Ne stigmatizirati ljude koji su ozdravili

Markotić je kazala kako svim bolesnicima koji ozdrave okolina treba pružati podršku. “Pojavljuju se infromacije da postoji stigmatizacija oboljelih i ljudi u samoizolaciji. To se ne smije događati. Svi se mi možemo zaraziti. Bolesnici imaju svoja prava. Kad su bolesni treba im pomoći cijela okolina, da mogu što prije ozdraviti. Kada se vrate u svoju sredinu, oni su ti koji štite sve ostale, oni su preboljeli, oni su praktički zaštićeni. Ne smijemo nikoga stigmatizirati, oni nisu opasnost za nikoga, a svi mi ostali jesmo opasnost jedni za druge”, kazala je.

Capak je rekao da se dobna struktura oboljelih nije puno promijenila u odnosu na početke epidemije. „Imao 41 osobu mlađu od 20 godina zaraženu kornavirusom, i 101 stariju od 70 godina. Najčešća dobna struktura je od 50 do 59 godina, a iza toga je 40 do 49 godina“, rekao je Capak. Opisao je kakvo je stanje sa zaraženim zdravstvenim djelatnicima. “Imamo 50 liječnika koji su pozitivni, deset stomatologa, 41 medicinsku sestru, pet ljekarnika, i sedam članova administrativnog osoblja koje radi u bolnicama”, kazao je.

Drive in testiranja su korak naprijed

Novinari su Capaka pitali o drive in testiranju koje se od jutros primjenjuje u zavodu Andrija Štampar. „Dobro je da se to organizira na taj način, tako je kontakt kratak i sve brzo završi. Rizik infekcije je puno manji. Tko god ima mogućnosti da to tako organizira, dobro je da se tako organizira“, rekao je ravnatelj HZJZ-a.

„Ovo je nova bolest o kojoj tek učimo. U Ministarstvu zdravstva tim djelatnika prati sva nova dostignuća i saznanja, trenutno primarno i Kine. Mogu reći da je ukupno zdravstveno stanje u RH sukladno onome što od ranije znamo, što pokazuje da nema neke mutacije u našoj populaciji, sve se kreće sukladno onome što smo vidjeli u Kini“, kazao je Beroš.

Alemka Markotić je rekla više o stanju bolesnika kod kojih je virus utvrđen. “Na respiratoru trenutno nema kritičnih. Rekli smo da su svi koji su na respiratoru u ozbiljnoj situaciji, ali to su stanja koja se mogu promijeniti u kratkom vremenu. Nadamo se da će ipak uspjeti prebroditi tu krizu i ozdraviti”, kazala je.

Korona se širi po Slavoniji i Dalmaciji

Prema podacima objavljenim na jučerašnjoj presici u Hrvatskoj je registrirano 790 zaraženih koronavirusom. Preminulo je šest osoba, dok su 64 izliječene. Na respiratoru je bilo 27 pacijenata. Jutros pristigli podaci iz lokalnih Stožera pokazuju da se virus i dalje širi. Najviše novozaraženih zasad su prijavili iz Osječko-baranjske županije, njih 11, te devet iz Splitsko-dalmatinske. Uznemirujuće zvuče vijesti da je u Splitu pet teško bolesnih pacijenata koji su priključeni na respiratore.