Nekad je nužno odabrati stranu

Presica stožera za koronavirus: Imamo 68 novih slučajeva, sad smo na 1079. Još je jedna osoba umrla

Krizni stožer iznosi najnovije informacije o koronavirusu u Hrvatskoj

U 14 sati počela je redovna konferencija za medije Nacionalnog stožera Civilne zaštite na kojoj ministri Davor Božinović i Vili Beroš, šef HZJZ-a Krunoslav Capak i ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević dr. Alemka Markotić objavljuju nove informacije o epidemiji koronavirusa u Hrvatskoj.

Ministar zdravstva Beroš rekao je kako u posljednja 24 sata u Hrvatskoj imamo 68 novozaraženih. Ukupno zaraženih u Hrvatskoj ima 1079, a preminulih je 8, dakle jedan više nego jučer. Ozdravile su 92 osobe.

“Učinjeno je 9250 testiranja od čega 898 u jučerašnjem danu. Imamo još jednu preminulu žensku osobu u KB Dubravi. Riječ je o ženi 1935. godište i kroničnom bolesniku”, rekao je Beroš. Ukupno je sada 39 osoba na respiratoru.

Zabilježeno 45 slučajeva kršenja mjera u ugostiteljstvu

Ministar Božinović je rekao da je broj oboljelih u policiji 13, u samoizolaciji je 156, a izašlo je 91 iz samoizolacije. “Crveni križ ima 4 u samoizolaciji, a jedan je izašao. Hrvatska vatrogasna zajednica ima troje oboljelih. HGSS ima devet u samoizolaciji i 17 izašlih iz samoizolacije. HV ima osam oboljelih, 102 je izašlo iz samoizolacije. Ministarstvo obrane ima jednu oboljelu i jednu u samoizolaciji. Državni inspektorat ima dvije oboljele osobe”, nabrojao je Božinović.

S obzirom na aktualiziranje te teme, od dana kad je Stožer donio odluke o mjerama ograničavanja drušvenih aktivnosti i rada trgovina, zabilježeno je 45 kršenja po pitanju ugostiteljskih lokala, te 86 kršenja samoizolacije.

“U posljednjih nekoliko dana nije u Splitsko-dalmatinskoj županiji bilo nikakvih kršenja, rekli su mi da to naglasim”, rekao je Božinović, dok je ukupno u Splitsko – dalmatinskoj zabilježeno je 14 takvih slučajeva.

Veći broj zaraženih u Zagorju

“Najkritičnija područja, osim ovih sjevernih i sjeveroistočnih županija gdje imamo malo veće žarište, još uvijek se raščišćava situacija u Splitsko-dalmatinskoj županiji gdje raščišćujemo situaciju. Veći je broj zabilježen u Krapinsko-zagorskoj županiji gdje je zaraza došla iz Slovenije. Svih 46 koje imamo u Krapinsko-zagorskoj županiji možemo povezati s jednom firmom blizu granice”, kazao je novinarima Krunoslav Capak.

Šef HZJZ-a ističe da se svugdje ponešto događa, ali on ne bi isticao nikakvo posebno veliko žarište. “Sve što se god dogodi, sve je pod kontrolom epidemioloških službi”, kaže Capak.

Ministar Beroš zatim je kazao kako nikad neće prestati naglašavati važnost samodiscipline i pridržavanja mjera. “Drago nam je da se u Splitu više ne događa ono što se događalo”, poručio je.

Nema podataka o zaraženim pripadnicima medija

Novinari su upitali ima li zabilježenih slučajeva zaraze novinara, a Capak je rekao da nema taj podatak. “Nisam svjestan, svaki dan sam u kontaktu s kolegama na terenu, nije mi nitko spomenuo nitko novinara ili snimatelja. Možda postoji netko na tom popisu a da ja nisam svjestan da je novinar ili snimatelj”, kazao je.

“Ukoliko postoji nekakav žuran ili nužan razlog da se putuje, postoji način da se dobije propusnica preko Stožera. Kada govorimo generalno o propusnicama, one nisu tu da bi smo mi povećali broj putovanja, već da bi osigurali ono što je nužno, da se tim ljudima ili tim strukama omogući izuzetak one odredbe o zabrani napuštanja mjesta. To su mjere zbog kojih se mi u konačnici držimo tog lineranog povećanja broja zaraženih”, rekao je Božinović.

Propusnice samo onima koji ih doista trebaju

“Moramo osvjestiti činjenicu da su s jedne strane život i zdravlje na prvom mjestu, a da putuju samo oni koji trebaju putovati. Do danas do 11.45 sati izdano je 192.262 propusnice. Tu imamo već neki ritam od 100.000 propusnica dnevno. Ako nastavimo tim ritmom, onda bi one s ove epidemiološke strane počele gubiti smisao. Ljudi koji su u istom mjestu ne trebaju propusnicu. Firme trebaju dati propusnice samo zaposlenicima koji moraju putovati. Ne može biti situacija da u nekoj firmi svi moraju dobiti propusnicu. Tada se gubi njen smisao. Sve ovo ostaje digitalno, arhivirano, zapisano. Ja pozivam sve da dobro razmisle o interesu ne samo svoje firme, već u interesu zdravlja svoje obitelj, zdravlja nacije”, rekao je Božinović.

“Budite vrlo restriktivni kada stavljate ljude na popis. Dajte im samo onda i za razdoblje kada je zaista potrebno. Mi osluškujemo što dolazi s terena i prilagođavati ćemo se svakoj situaciji, pogotovo kada se radi o manjim općinama koje imaju samo jedan dućan ili ljekarnu. Ali pozivam opet sve koji izdaju propusnice, a dosad je odbijeno više od 4500 takvih”, kazao je ministar.

Pitanje plaća zaraženih u javnom sektoru

Komentirajući situaciju oko prihoda zaraženih pripadnika javnog sektora, Božinović je kazao kako neće donositi nikakve generalne odluke.

“Onaj tko je štiteći živote i zdravlje hrvatskih građana došao u kontakt ili se zarazio ili je zbog toga morao otići u samoizolaciju, sigurno da neće to osjetiti kroz plaću. Neće mu biti umanjena. I to je nešto što će se u našim i kadrovskim i personalnim službama voditi računa. Ne možemo to reći za sve službe, kao ni za sve liječnike i zdravstveno osobe, to ovisi od situacije do situacije. Pretpostavljam da su svi na svojem radnom mjestu, ali to je pretpostavka dok se ne utvrde činjenice”, kaže Božinović.

Pitanje drive-in tržnica

Što se tiče drive -in tržnica i drugih načina kako pomoći poljoprivrednicima i OPG-ovima, Božinović kaže kako Stožer skoro tjedan dana kroz različite formate, uključujući i predstavnike ministarstva poljoprivrede i ministrice, nekoliko državnih tajnika i epidemiloga, razmatra koje su mogućnosti kako bi se taj segment gospodarstva stavio u pogon.

“Pitanje pojedinih rješenja i načina rješavanja su razmatrana, neka su čak i u pismenoj formi. Dakle, drive in je nešto što je primarius Capak stavio na popis tema o kojima se može razgovarati. Ako to netko može implementirati, to je okej”, poručio je Božinović.

Pitanje testova na koronu

“Generalno postoji u svim testovima lažno pozitivnih i lažno negativnih rezultata i s tim moramo računati. Zato se test nikad ne uzima kao sam. Svrha liječnika koji gledaju bolesnika, koji rade dijagnostiku je da znaju kompletnu sliku i epidemiolozi koji mogu daju svoju sliku i onda se temeljem toga interpretira nalaz”, rekla je doktorica Markotić.

“Nisu svi testovi isti. Inicijalno su te testove mogli raditi laboratoriji koji imaju iskustva u kreiranju tih testova, jer nije bilo komercijalnih testova. Finalni protokol je razvijen u Njemačkoj 17. siječnja. Nama je dostavljeno to nakon 7 dana i nakon 2 dana je postavljen test. Mi smo to uradili na početku”, kazala je.

“Sad je poplava nekih testova od kojih su neki i odobreni. Neki se uzimaju i koriste. Pomogli su laboratorijima za postavljanje tih testova. Neki laboratoriji moraju koristiti testove od jednog proizvođača, dok drugi mogu koristiti i od više proizvođača. Svi laboratoriji koji sada rade su kvalitetni, ali moramo biti svjesni da nema idealnog testa. Imali smo u klinici dvoje ili tvoje bolesnika koji su bili u kontaktu s drugim bolesnicima, ali oni su imali negativne testove na COVID-19, ali mi smo ih liječili jer je to normalno u struci”, kazala je Markotić.