Priča o paru koji je smaknut zbog špijunaže i njihovoj djeci koja, 63 godine kasnije, imaju nove dokaze

Traže da Obama oslobodi njihovu pokojnu mamu krivnje

FOTO: AFP

Bračni par Julius i Ethel Rosenberg bili su židovski useljenici i komunisti koji su ožujku 1951. godine osuđeni zbog špijunaže protiv SAD-a. Imali su namjeru ukrasti američku tajnu proizvodnje nuklearnog oružja i proslijediti je SSSR-u. Dvije godine nakon toga, 19. lipnja 1953. godine, smaknuti su na električnim stolcima. Bili su prvi civili koji su osuđeni za špijunažu u povijesti Amerike, donosi The Washington Post.

Špijunski par Rosenberg imao je dvoje djece, sinove Michaela i Roberta. Na dan izvršenja smrtne kazne stariji Michael imao je 10, a Robert 6 godina. Toga dana bili su u gostima. Cijeli dan su igrali bejzbol. Kada su se vratili kući, Michael je pitao rođake: “Jesu li ih možda pomilovali?”. Nitko mu nije odgovorio. Dječak je znao što se dogodilo. Ostao je bez roditelja.

Prvi put pred Bijelom kućom

Nekoliko dana prije izvršenja smrtne kazne, dječaci su prosvjedovali ispred Bijele kuće. U rukama su držali pismo koje su predali osiguranju. U njemu su od tadašnjeg američkog predsjednika Dwighta D. Eisenhowera tražili pomilovanje. Zahtjev nikada nije bio odobren.

Dječaci s bakom
Dječaci s bakom AFP

Dvojica braće Meeropol, koja su u međuvremenu uzela prezime svojih posvojitelja, ovih dana ponovno su se pojavili pred Bijelom kućom. Danas su stari 73 i 76 godina. Ovoga puta također su u rukama držali papire. U njima od predsjednika Baracka Obame traže reviziju sudskog postupka jer smatraju da je njihova majka Ester nepravedno optužena i osuđena.

‘To je bila izopačenost pravde’

“Američkoj vladi pružamo mogućnost da napokon prizna nepravdu koja je počinjena prema našoj majci”, izjavio je Robert Meeropol. Braća navode kako ne žele skinuti ljagu isključivo s majčinog obraza, nego i s američke povijesti. “Nikada nije prekasno da naučimo nešto na greškama iz naše povijesti”.

Američkom predsjedniku dostavili su dokumente za koje vjeruju da dokazuju kako je Ethel Rosenberg osuđena na temelju lažnih svjedočenja. “Tvrdimo da je sudski postupak protiv naše mame bio izopačenost pravde”, poručio je Robert Meeropol okupljenim novinarima. Rekao je i kako posjeduje dokumente FBI-a iz kojih je vidljivo da je njegova majka uhićena kako bi poslužila kao mamac za svoga supruga.

Kako je bračni par pao

Rosenbergovi su u zatvoru završili nakon što je godinu prije uhićen brat Ethel Rosenberg, David Greenglass. On je radio na tajnom projektu u Los Alamos National Laboratory u Novom Meksiku. Istražiteljima je priznao kako je muž njegove sestre, Julius, u stvari tajni sovjetski agent koji je Greenglassa regrutirao da za njega krade povjerljive dokumente.

Greenglass je u početku pred porotom tvrdio da njegova sestra nije bila umiješana u špijunažu. Kasnije je promijenio priču, i Ethel optužio da je pisala bilješke o informacijama koje je dobivala od Greenglassa. Godinama kasnije Greenglass je priznao kako je lažno optužio sestru da bi zaštitio sebe i svoju ženu.

Hladnoratovska paranoja

Početkom pedesetih godina prošlog stoljeća protiv izvršenja ove smrtne kazne pobunili su se brojni umjetnici i znanstvenici, poput Alberta Einsteina, Pabla Picassa i Jeana Paula Sertrea. Papa Pio XII također je apelirao na njihovo pomilovanje. Brojni povjesničari često su ponavljali da je bračni par Rosenberg bio žrtva hladnoratovske paranoje.

Michael i Robert Meeropol priznaju da je njihov otac Julius doista sudjelovao u špijunaži, ali vjeruju da njihova majka nije bila do kraja svjesna u čemu je sudjelovala. Dječaci su, nakon uhićenja roditelja, tri mjeseca živjeli kod svoje bake Tessi Greenglass. Međutim, kada je shvatila da se više ne može brinuti o njima, baka ih je smjestila u Židovski dječji dom.

Iz doma ih je izvukla druga baka, Sophie Rosenberg, s kojom su dječaci povremeno posjećivali roditelje u zatvoru Sing Sing. Kasnije su nekoliko mjeseci živjeli u New Jerseyu kod rođaka koji su se prezivali Bach. Naposlijetku ih je posvojio bračni par Anne i Abel Meerepol. Robert Meeropol je diplomirao antropologiju, a njegov brat Michael ekonomiju.