Priča djelatnice iz doma za starije: ‘Kaos je. Radimo po 12 sati, a onda nam prijete otkazom’

Djelatnica doma tvrdi da ih se zakida i na radnim satima iako imaju puno prekovremenih

“Radimo po 12 sati svakodnevno. Radi se i po 24 sata. Radi se u radnim izolacijama po sedam dana, a ljudima se prijeti otkazom ukoliko na to ne pristanu. Do obračuna sati imate neplaćenih prekovremenih, a na kraju ispadne da imate manjak u mjesečnoj satnici. Retroaktivno nam uzimaju dane godišnjeg odmora”, izjavila je za RTL djelatnica jednog hrvatskog doma za starije i nemoćne koja je htjela ostati anonimna.

O problemima u domovina za starije i nemoćne posebno se govori nakon što je u više njih diljem Hrvatske ušao koronavirus. Najteže posljedice, za sada, su u domu u Vukovarskoj ulici u Splitu iz kojeg je, od otkrića zaraze početkom travnja, preminulo 18 korisnika.

Domovi su krizu dočekali nespremni

“Svi domovi su, što se tiče opreme, epidemiju dočekali nespremni, a samo je slučajno da nisu svi postali dom u Vukovarskoj”, tvrdi dalje anonimna djelatnica doma u izjavi za RTL.

Unatoč ovakvim svjedočenjima, kao i rezultatima istraživanja što ga je među medicinskim sestrama zaposlenima u domovima za starije provela njihova komora, krivca za prodor koronavirusa među najosjetljiviju populaciju nema.

Domovi nemaju dovoljno zaštitne opreme

Istraživanje je pokazalo da dio ovih medicinskih sestara još uvijek nema kirurške maske ni ostalu zaštitu opremu. Jedna od medicinskih sestara situaciju sa zaštitnom opremom u svojoj ustanovi ovako je opisala: “Istu kiruršku masku nosimo po tjedan dana”.

Potvrdile su u anketnom upitniku da im se kradu prekovremeni sati, vrijeme u samoizolaciji obračunava kao godišnji odmor, domovi nemaju računala, a i premalo je medicinskih sestara na broj korisnika.

Za ministre nitko iz doma nije kriv

Izvještaji Ministarstva zdravstva i Ministarstva socijalne skrbi o tragediji u splitskom domu u Vukovarskoj ulici potvrdili su kako službeno nitko od odgovornih nije kriv za širenje zaraze. Kriv je, kako je rekao ministar Vili Beroš, virus.

Ipak, u SDP-u smatraju da odgovorni postoje, a zbog političkog kadroviranja i prikrivanja istine traže ostavku potpredsjednika Sabora i političkog tajnika HDZ-a Ante Sanadera.

Tko će snositi političku odgovornost?

“Tražit će se odgovornost od Ante Sanadera s obzirom da je glavni činovnik oko zaštite i pokušaja prikrivanja istine koja se dogodila u situaciji oko staračkog doma u Splitu”, poručio je Ranko Ostojić, saborski zastupnik SDP-a, čija je majka bila smještena u dom u Vukovarskoj ulici.

Iz HDZ-a tvrde kako je ovaj SDP-ov zahtjev čisto politikantstvo, jer Ante Sanader nema nikakve veze s pozicijom Ivana Škaričića kao ravnatelja tog doma za starije.

“Zbog činjenice da je netko imenovan temeljem javnog natječaja od strane upravnog vijeća tražiti ostavku potpredsjednika Hrvatskog sabora je neprimjereno i skandalozno”, smatra Branko Bačić, HDZ-ov saborski zastupnik.

Policija još provodi izvide u domu

Za to vrijeme policija i DORH još uvijek provode izvide zbog doma u Vukovarskoj. Njegovi korisnici, koji su nakon prodora virusa bili evakuirani postepeno se vraćaju. No, zbog strogih mjera, koje su doduše tek naknadno uvedene, javno negoduju.

“Mjesec i pol dana smo zatvoreni, mjesec i pol. Recite mi pravo kad će nas pustiti par dana da prošetamo, moram otić podignuti penziju, moram platiti Crveni križ, moram platit struju, što ću raditi”, izjavila je za RTL štićenica splitskog doma u Vukovarskoj koja je htjela ostati anonimna. Mjere se, međutim, za sada neće popuštati.