Priča djevojke koja je kao beba ostala bez roditelja, a baka joj potrošila nasljedstvo i bacila je u dugove

RTL-ova Potraga dokumentirala je priču Veronike Potkonjak

FOTO: Screenshot/RTL

RTL-ova Potraga ovaj je tjedan objavila potresnu priču Veronike Potkonjak, koja je kao beba ostala bez roditelja. Premda je od njih naslijedila bogatstvo, Potkonjak je kada je postala punoljetna naslijedila hrpu dugova. Skrbništvo nad Potkonjak je nakon smrti njenih roditelja uz blagoslov Centra za socijalnu skrb dobila baka Vesna Pavković, a baka je bogatstvo koje su ostavili roditelji jednostavno potrošila.

Baka joj je branila odlaske na grob roditelja, budući da je smatrala da bi ti odlasci za Potkonjak bili traumatični. S vremenom, kako je postajala starija, počela je sama odlaziti na grob roditelja kako bi pronašla utjehu. No, prije četiri godine, jedan od odlazaka na grob ju je zaprepastio. Naime, s groba su nestala imena njene majke Aleksandra, oca Borana i majčine sestre Ane koja je također tragično stradala. Prema službenoj priči, Veronikina teta Ana je počinila samoubojstvo pucavši si iz kalašnjikova u trbuh.

Baka je prodala grob s roditeljima za 50.000 eura

Ispostavilo se da je baka za 50.000 eura prodala grob na Mirogoju u kojem se nalaze njene dvije kćeri i Veronikin tata, a njihovi posmrtni ostaci sada čekaju ekshumaciju, koja bi se trebala dogoditi još ove godine. Ispričala je kako ne zna točno kada bi se ekshumacija trebala dogoditi, budući da grob glasi na njenu baku, pa nema prava na te informacije. Premda nema stalnih primanja, Veronika je za Potragu ispričala kako neće dozvoliti da posmrtni ostaci njenih roditelja budu ekshumirani i da se postave u zajedničku grobnicu, praktički bez traga da su ikada postojali.

Kako je ispričala u prošlotjednoj emisiji Potrage, Veronikini roditelji su stradali u prometnoj nesreći kada je imala samo deset mjeseci. Oko skrbništva nad njom su se borile dvije bake, baka Sofija s očeve strane i baka Vesna Pavković s majčine. Tada je također ispričala da joj je baka koja je dobila skrbništvo sve omogućila u materijalnom smislu. “Kada bi dolazila djeca od Vesninih prijatelja rekli bi: ‘vau imaš ovu barbi kuću, imaš ove igračke’, ali ja sam uglavnom provodila vrijeme u svojoj sobi zatvorena. Jako sam bila usamljena”, rekla je Veronika.

Imala je sve što poželi, ali ne i brigu bake

Zbog obilja u kojem je odrastala, Veroniku su djeca prozvala usamljenom princezom, budući da je mogla imati sve što god poželi, no nije imala brigu i ljubav od svoje bake. “Bez obzira na to što je ona tada bila u aferama financijskog inženjeringa. Bez obzira na to što nije mogla proći gradom bez svojih zaštitara. Kako mi je sama rekla da su je više puta htjeli ubiti i slične stvari. Nije imala legalna primanja”, ispričala je Veronika.

Njena baka Vesna Pavković poznata je s početka 90-ih pod nadimkom “kraljica financijskog inženjeringa”. Procjenjuje se da je preko nje i drugih financijskih inženjera tada prošlo oko 600 milijuna njemačkih maraka. Do danas se ne zna što je bilo s tim novcem, no poznato je da su ulagačima obećavali dvoznamenkaste mjesečne kamate na uložena sredstva.

Pavković je osuđena još prije 18 godina na tri godine i deset mjeseci zatvora zbog teškog oblika prijevare, pa je Veronika svoje djetinjstvo umjesto s bakom koja joj je skrbnik, provela sa susjedama. “Nju nije bilo briga gdje sam ja. Ja sam već s dvanaest godina imala pravo na izlaske do kada sam htjela. Mene već s dvanaest ili trinaest godina nije po tjedan dana bilo doma”, ispričala je Potkonjak, te nadodala da baka nije na to ništa nikada rekla.

Završila je više puta u bolnici zbog droge i alkohola

Vesna Pavković nije bila spremna stati pred kamere Potrage, no rekla im je kako tada nije znala drugačije, te da je radila sve u Veronikinom interesu. No, Veronika je ispričala kakav je život kao četrnaestogodišnjakinja vodila. “Bila sam hospitalizirana više puta zbog intoksikacije alkoholom i sintetičkim drogama i ne ponosim se s tim, ali nekako je to bilo tako. Ulica me je odgajala, ja nisam znala za drugačije”, ispričala je.

Svi ti problemi su opsežno dokumentirani, no samoborskom Centru za socijalnu skrb to nije bilo dovoljno da zaštiti tada četrnaestogodišnju Veroniku. U školi je uglavnom imala vrlo dobre i odlične ocjene, no školovanje također nije teklo bez svojih problema. Njena prva osnovna škola je bila u Domaslovcu gdje je bila i njihova kuća, a potom se preselila u veću školu u Samoboru, prije nego što je promijenila još šest drugih osnovnih škola.

U Samoboru je upisala i srednju školu, prvo privatno jezičnu gimnaziju. No, školarina se nije otplaćivala, pa je Veronika morala mirovati jednu godinu, dok se ne skupi novac i dogovori neki manji iznos. Na koncu se preselila u XVI. gimnaziju, koju je i završila. Potom upisuje Kineziološki fakultet, gdje završava svoje školovanje s pohvalnicom za najboljeg studenta generacije.

Druga baka joj je ukazala na financijske malverzacije

Pred kraj njenog školovanja, Veroniku je pokušala kontaktirati njena baka Sofija, s očeve strane. Vesna Pavković je o toj baki pričala sve najgore, te im branila bilo kakav kontakt. No, Veronika je od bake saznala da je naslijedila milijunsku imovinu, koju je baka u međuvremenu kompletno rasprodala. Tako je prodala obiteljsko zlato, ispraznila novac s deviznih računa roditelja, te potrošila novac od odštete zbog smrti roditelja. Pavković ju je također prisilila da s 18 godina potpiše zadužnicu u javnobilježničkom uredu.

“Došla sam u javnobilježnički ured i dočekao me je taj dokument gdje je pisalo 20 000 eura, moje ime i prezime gdje sam u šoku stala, napravila sam dramu. Pitala sam što je ovo, o čemu se radi? Rekla sam da mi takve stvari nije uopće ispričala prije tog potpisivanja i pred tim gospodinom i javnom bilježnicom”, ispričala je. Potom ju je baka izvela van ureda, te po prvi puta fizički napala. “Dobila sam itekakvu šamarčinu i rekla je da ako se usudim zadirati u njezine poslove da će me ostaviti, da se neće više brinuti za mene”, nastavila je.

Pokrenula je pravnu bitku protiv bake

Pavković je tada bila primorana po prvi puta upotrijebiti silu i prijetnje protiv Veronike, jer do tada je ona kao skrbnica zastupala maloljetnu Veroniku. “Još kada sam napunila 18 sam naslijedila dugove, neplaćene režijske troškove koji su s kamatama narasli na 94 tisuće kuna. Ja sam čekala do 24. godine s ovršenim računom, naravno oduzimali su mi cijelu obiteljsku mirovinu. Kasnije, kada sam počela raditi sezonske poslove, uzimali su mi dio i zaprijetila sam se da ću otići na policiju i podignuti prijavu i tada je odlučila pomoći mi riješiti taj dug”, ispričala je Veronika.

Zbog svih tih dugova, te sve češćih prijetnji sumnjivih vjerovnika i banaka, Veronika je pokrenula pravnu bitku protiv svoje bake Vesne Pavković. Njen odvjetnik Milko Križanović ispričao je kako su temeljem činjenica i materijalnih dokaza s kojima raspolažu stvorili jednu punu sliku slučaja. “Sva obiteljska imovina koju je ona naslijedila iza svojih roditelja bila je rasprodana ili opterećena višestrukim zajmovima koji su upisani kao hipoteka na nekretnini. Indikativno je što taj novčani iznos velik, stotinjak tisuća eura, a da taj novčani iznos nije pratio njezin životni ciklus i ulaganje u nju”, tvrdi odvjetnik Križanović.

Centar u Samoboru kaže da su sve radili po zakonu

Potjera je za komentar tražila i sadašnju ravnateljicu samoborskog Centra za socijalnu skrb, Sanju Helfrih. “Ono što mogu reći, pročitala sam spis od početka do kraja, ono što sam uspjela razlučiti iz svega, Centar je odrađivao posao sukladno zakonu. Ja ne bih sada govorila je li bilo ili nije propusta. Međutim, postupanja su bila u interesu djeteta”, kaže Helfrih. Međutim, Veroniki su iz centra godinama govorili da ne može na uvid dobiti vlastitu dokumentaciju, premda ona na to ima zakonsko pravo. Svoju dokumentaciju je dobila tek nakon intervencije RTL-ove emisije.

“Osjećam se iznevjereno, užasno. Nisam očekivala da će ovako ispasti. Nisam očekivala da će mi Centar reći da sam ja sav taj novac, da sam ja to uživala. Za sva podizanja, za sva ljetovanja neka izmišljena, a neka i ne, da se kaže da sam ja to uživala. Isto nekakvi teleskopi od 1700 eura. Pitala sam ih jeste li vidjeli vi sve te stvari, kažu da ne mogu govoriti za svoje tadašnje radnike. Izmišljenih stvari jako puno. Ja pitam jeste li vi vidjeli to sve”, rekla je Veronika nakon uvida u svoju dokumentaciju.

Istaknula je također kako u tim spisima nema nikakvih prijava o zlostavljanjima. Pitala ih je također je li normalno da su oni odobravali sve te kredite i prodaje, na što su joj odgovorili da se s djecom koja već imaju imovinu ponašaju drugačije nego s djecom koja je nemaju. Odvjetnik Križanović je komentirao kako je tu zakazao samoborski Centar za socijalnu skrb, koji je trebao voditi superviziju nad trošenjem novca. “Rezultat je da smo tu gdje jesmo. Da imamo jednu mladu osobu koja od naslijeđene imovine nema ništa. Čak štoviše, ona je prezadužena”, komentirao je Križanović.

Policija ju je svako malo dovodila kući

Prema dokumentaciji, Centar za socijalnu skrb Maksimir prvo je odobrio prodaju stana u Zagrebu, nakon čega skrb preuzima samoborski Centar. Oni potom daju suglasnost za podizanje kredita od 50.000 eura za obnovu kuće u Domaslovcu. Kao jedan od uvjeta za podizanje kredita bila je redovna otplata, no Vesna Pavković je platila samo dva anuiteta. Istovremeno, samoborski Centar je odbio podizanje gotovine za luksuzna ljetovanja, putovanja poslovnom klasom u avionu, te još niz financijski isplata. Pritom nije tražio dokumentaciju.

Odobrili su i da se Pavković u korist jedne osobe odrekne djedova nasljedstva u Trogiru, u korist jedne osobe. Centar je također dopustio da se kuća u Domaslovcu naknadno optereti ovrhom od 100 tisuća eura zbog nevraćenih posudbi. U RBA banci je podignut kredit za popravak kuće, no prema Veronikim riječima, kuća je u raspadnom stanju s rupama u krovu, vlagom te uništenim krovištem i stolarijom.

“Ja i dan danas imam veliki strah od mraka: Ne usudim se spavati s ugašenim svjetlima. Možda zbog svih tih priča, ali da Centar nije bio tu pogledati s kim ja živim, da registrirani ovisnik o heroinu živi sa mnom. Da se te vradžbine svakojake odvijaju. Da ih nije zanimalo kako ja ovdje živim”, priznaje Veronika. Centar nije ni imao problema s time što Veroniku svako malo policija dovodi kući nakon što više dana izbiva bez nadzora. Centar također ne zna zašto je nisu zaštitili kad u njenom dosjeu stoje policijska izvješća o tome kako je bježala i izvješća o hospitalizaciji kad je bila maloljetna.

Sprema se tužiti i državu

Na koncu, Potkonjak priča kako sumnja da je njena baka godinama potplaćivala nekog u samoborskom Centru za socijalnu skrb. Međutim, svoju sumnju ne može dokazati. Evidentno je pak da ljudi iz tog Centra nisu radili svoj posao, a baka Vesna Pavković je u jednom trenutku priznala da nije potrošila sav novac na Veronikin život i školovanje, što je do tada uporno tvrdila.

“Kada sam rekla da ću protiv nje podići kaznenu prijavu potpisala je izjave da je novac uzela i potrošila isključivo za sebe i svoje potrebe”, ispričala je Veronika. Upravo bi te izjave trebale biti ključni dokazi da ju je baka opljačkala. Potkonjak kaže da će tužiti i Republiku Hrvatsku jer su njezine institucije zakazale.