Priča gospodina koji se nakon infarkta ne uspijeva naručiti na pregled sjajno opisuje kako trenutno radi zdravstvo

Javio nam se gospodin kojem su u KB Dubravi rekli kako još čekaju da im Stožer pošalje naputak o procedurama naručivanja

15.03.2020., Zagreb - Dvoje lijecnika u KB Dubrava zarazeno je koronavirusom. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Uznemirujuće priče o gotovo potpunom gašenju dijelova zdravstvenog sustava koji nisu izravno povezani s otkrivanjem i liječenjem novog koronavirusa postale su uobičajene tijekom dva mjeseca najžešćeg udara epidemije. Odgađane su zakazane operacije, otkazivani pregledi i pretrage, a obiteljski liječnici drastično su smanjili osobni kontakt s pacijentima, uvelike se prebacivši na ordiniranje preko telefona. Na liječničku pomoć mogli su računati onkološki i hitni pacijenti, mada je i u tom pravilu bilo tragičnih iznimaka, poput ove u Pločama, ili druge u Velikoj Gorici.

Svim ostalim pacijentima preostalo je jedino to da se strpe do trenutka kada će im prolazak epidemije omogućiti pristup potrebnim liječničkim uslugama. Činilo se da je taj trenutak došao potkraj travnja, kada je ministar zdravstva Vili Beroš na jednoj od presica Stožera najavio pokretanje dijagnostičkih i terapijskih postupaka. Informacije koje su Beroš i drugi idućih dana puštali u javnost ukazivali su na to da sve ide prema planu, a kada je ministar zdravstva 2. svibnja kazao kako će zdravstveni sustav idućeg ponedjeljka, 4. svibnja, početi raditi normalno, svi su očekivali da će se sve konačno pokrenuti.

Pandemija je zatvorila sustav

No, tri tjedna kasnije zdravstveni sustav u praksi još uvijek ne funkcionira onako kako nas ministar uvjerava, kaže nam čitatelj koji se nije uspio naručiti na specijalističke preglede u Kliničkoj bolnici Dubrava. Ispričao nam je cijelu priču, potkrijepivši ju medicinskom dokumentacijom i preslikama prepiske s bolnicom, te je zatražio anonimnost kako bi izbjegao eventualne probleme u zdravstvenom sustavu, čije će usluge još dugo trebati.

„Prošle godine u studenom doživio sam infarkt uzrokovan nepoznatim virusom, i to baš u trenutku kada sam se našao u inozemstvu. Jedne noći su me probudili nepodnošljivi bolovi u prsima. Nazvao sam hitnu, prevezen sam u bolnicu, i tamo sam dobio lošu vijest“, priča nam. Nakon dva tjedna vratio se u Hrvatsku, gdje su brigu o njegovom oporavku preuzeli kardiolozi iz KB Dubrave.

Zbog korone dva mjeseca se nije događalo ništa

Sve je funkcioniralo normalno do sredine ožujka. „Trebao sam otići svojoj kardiologinji oko 10. ožujka, međutim, tada su u Dubravi pronašli koronavirus kod pacijenta koji se vratio sa skijanja. Došao sam na pregled, ali zaštitar me uopće nije pustio u bolnicu. Pokušao sam mu objasniti da imam dogovor, ali odgovorio mi je da nema nikoga i da je bolnica prazna“, priča nam čitatelj.

Nakon neuspjeha u KB Dubravi, počelo je razdoblje od dva mjeseca koje je proveo čekajući da ga netko primi na pregled. „Naravno, pokušao sam i u ostalim bolnicama, ali na svakom mjestu susreo sam se s istim scenarijem: “Imate li koronu? Ne? Onda ne možete doći na red’“, priča nam.

Ergometrija prije kardiološkog pregleda

Do kardiologa je konačno uspio doći prošlog tjedna. „To nije bila moja kardiologinja. Objašnjeno mi je da je ona, s obzirom na to da je nešto mlađa, zadužena za pacijente s koronom. Kardiolog koji me primio imao je 65 godina i nije smio biti blizu zaraženih Covidom, pa je preuzeo pacijente poput mene“, prepričava naš sugovornik ono što mu je rečeno u bolnici.

Kardiologu se požalio da i dalje osjeća bolove u prsnom košu, na što je ovaj postavio dijagnozu koja zahtijeva daljnje preglede. „S obzirom na to da sam mlad i da sam bio zdrav prije srčanog udara, kazao je kako je njegovo stručno mišljenje da bolove ne uzrokuju problemi sa srcem, nego su posljedica toga što već šest mjesec ležim u krevetu i ne krećem se. Kardiolog smatra da su rebra i prsni koš atrofirali pa bih trebao ići napraviti ergometriju, specijalistički pregled koji je trebao pokazati uzrokuje li bolove srce, ili je zbilja problem u atrofiji“, priča nam čitatelj.

Pokazao nam je i nalaz iz kojeg se vidi kako je kardiolog zatražio da se ergometrija obavi u roku od dva mjeseca, nakon čega bi pacijent trebao otići na novi kardiološki pregled. U sljedećih nekoliko dana otišao je do svoje liječnice opće prakse, skenirao nalaze, i na kraju se 20. svibnja pokušao mailom naručiti za obavljanje ergometrije i pregled kod kardiologa.

Čekaju se upute Stožera

Naš sugovornik poslao nam je skenirane odgovore koje je dobio iz Bolničke jedinci za centralno naručivanje. „Poštovani, ergometrije do daljnjeg ne naručujemo jer čekamo naputak stožera o daljnjim procedurama naručivanja…“, piše u jednom mailu. Uskoro je stigao i drugi, u kojem je saznao da se ne može naručiti ni na kontrolu.

„Poštovani, s obzirom na cijelu ukupnu situaciju termin u 7. mjesecu trenutno ne možemo zakazati jer nismo sigurni kako će se otvoriti ambulanta za daljnje narudžbe. U svakom slučaju, morate navesti termin ergometrije da Vas možemo naručiti za pregled iza toga“, odgovorili su mu iz KB Dubrave, dodavši da se za ergometriju trenutno ne može naručiti.

‘Ministar ili laže ili ima pogrešne informacije’

Kaže nam kako je odlučio izaći u medije kako bi ljudi vidjeli što se trenutno događa u bolnicama. „Ministar zdravstva govori da zdravstveni sustav funkcionira normalno i kako se obavljaju svi pregledi. Čovjek ili laže četiri milijuna ljudi, ili ima pogrešne informacije, jer nije upoznat sa situacijom u pojedinim bolnicama. Svakako, neprihvatljiva izjava gospodina ministra zdravstva za nas bolesnike kojima život ovisi o bolnici, a nemamo koronu“, razočaran je naš sugovornik.

Ne očekuje da će nakon objave svoje priče dobiti termin za preglede koje treba, kaže, ali nada se da će ministar ubuduće biti oprezniji kada zdravstveni sustav proglašava potpuno funkcionalnim. „Što se mene tiče, sutra ću otići svojoj obiteljskoj liječnici da vidim zna li ona interno neku ustanovu u kojoj bih mogao obaviti te preglede. Moram to napraviti jer meni nije dobro“, zaključuje.

Prvi su na redu ranije naručeni i hitni pacijenti

Telegram je upite o ovom slučaju uputio na adrese ravnatelja KB Dubrave, kao i u Ministarstvo zdravstva. Iz KBD-a nam nisu odgovorili ni nakon tjedan dana i opetovanih upita telefonom. Odgovor iz Ministarstva stigao je nakon tri dana čekanja. U odgovoru su nas podsjetili na to da je KB Dubrava za vrijeme trajanja epidemije određena kao jedan od primarnih respiratorno-intenzivističkih centar za liječenje pacijenata oboljelih od COVID-19. U ožujku i travnju tamo su liječeni samo pacijenti zaraženi koronavirusom, a bolnica se sada počela postepeno otvarati, pišu iz Beroševog ministarstva.

“Dana 04.05.2020. godine s radom je započela Poliklinika pa tako i kardiološka ambulanta u KB Dubrava. Od 18.05.2020. godine u KB Dubrava se izvode dijagnostički postupci, uključujući i ergometriju. U periodu od početka rada ambulanti i dijagnostike, na preglede i pretrage smo pozivali pacijente koji su na iste bili naručeni u ožujku i travnju ove godine, kao i pacijente koji su imali hitna stanja (npr. nakon transplantacije srca)”, kažu iz Ministarstva.

Na kraju odgovora naveli su i kako Bolnička jedinica za centralno naručivanje započinje s radom u ponedjeljak, 25.05., te da će pacijenti tada dobiti redovite termine za preglede i pretrage.