Priča jedne Afganistanke otkriva užas s kojim se suočavaju žene ako se u toj zemlji usude voziti automobil

Iako islam ne brani ženama da voze, konzervativno društvo ih osuđuje

FOTO: AFP

Otkad je Rokhsar Azamee prošle godine počela voziti ulicama Kabula, doživjela je ismijavanje, omalovažavanje pa čak i prijetnje životom, a neki muškarci su namjerno izazivali prometne nesreće kako bi je uplašili. Ali ona ne namjerava odustati.

Ova 23-godišnjakinja novinarka smatra se feministkinjom i naučila je voziti kako bi izbjegla ponižavanje od strane muškaraca na ulici svako jutro dok bi čekala taksi za posao, ali i samog taksista koji bi je gnjavio.

Ali čak ni kupnja vlastitog automobila nije ju zaštitila od ultra konzervativnog društva kojim dominiraju muškarci u Afganistanu. “Za mnoge muškarce je nešto sasvim novo vidjeti ženu kako vozi auto i često će upravo zbog toga uznemiravati žene, a jedan od načina da to učine je da izazovu prometnu nesreću”, kaže 23-godišnjakinja.

Skupina muškaraca je pratila na cesti

Uspjela je pobjeći muškarcima koji su je pratili
Uspjela je pobjeći muškarcima koji su je pratili AFP

Jednom prilikom je čak doživjela i da ju je putem kući pratila skupina od pet muškaraca u terencu, u tom trenutku je postala dosta uplašena, ali je nastavila voziti sve dok joj nisu blokirali put na jednoj cesti u Kabulu i natjerali je da stane. Ali dok su oni izlazili iz svog auta, ona je vidjela priliku da pobjegne i brzo je stisnula gas te odjurila. “Bilo je to užasno strašno iskustvo za mene”, ispričala je za AFP.

“Nije uvijek ovako bilo kod nas. Sve do 1990-ih godina žene u Afganistanu sasvim su normalno vozile automobile i autobuse, posebno u većim gradovima. No, 1992. godine, kad je u Kabulu srušen komunistički režim i kad je izbio građanski rad, vozačice su imale sve manje hrabrosti sjesti za volan. A kad je ekstremistička skupina talibana došla na vlast 1996. godine, ženama je potpuno zabranjeno, ne samo upravljanje automobilima, već i napuštanje domova bez burke ili muške pratnje”, priča Rokhsar.

“Promjene su došle tek kad je SAD izvršio invaziju na talibane i srušio ih s vlasti krajem 2001. godine te kad je Vlada, uz pomoć Washingtona, ponovno postavljena”, pojašnjava novinarka.

Žene za volanom vide kao nametanje zapadne kulture

Ravnopravnost spolova dio je njihovog Ustava, a milijuni žena ponovno su izašli iz sjene i ponovno pohađaju škole, Sveučilišta te rade u uredima. Islam ne zabranjuje ženama vožnju, ali zakoni i kulturne norme variraju u cijelom islamskom svijetu, od Saudijske Arabije gdje je ženama potpuno zabranjena vožnja do Irana i Pakistana gdje su vozačice češće na cesti.

“U Afganistanu vozačice se još uvijek vide kao nametanje zapadne kulture i odbacivanje muslimanskih vrijednosti”, kaže Barbak, jedan od muškaraca iz Afganistana te dodaje: “Žene, posebno mlade djevojke za volanom, mogu povećati nemoral pa čak i dovesti do prostitucije u islamskom društvu”, smatra on.

“Ove žene koje voze automobile svojim činom potiču naše odane sestre da se prepuste nemoralu i to postaje nepodnošljivo”, zaključuje Afganistanac. A njegov stav sličan je većini tamošnjeg muškog dijela društva koje smatra kako bi nedostatak muške pratnje rezultirao povećanjem liberalnog ponašanja žena što je, za njih, neprihvatljivo.

Odredi smrti ciljano napadaju žene

Žene za volanom predstavljaju neugodno iznenađenje za tamošnje muškarce
Žene za volanom predstavljaju neugodno iznenađenje za tamošnje muškarce AFP

No, u velikim gradovima poput Kabula žene pokušavaju ubrzati te društvene promjene pa broj vozačica raste. Čak tisuću žena godišnje upisuje autoškole i to samo u glavnom gradu. No, uspjeh koji su aktivistice napravile mogao bi biti ugrožen jednom kad UN-ovi dužnosnici i aktivisti za ljudska prava napuste Afganistan.

Naime, svjedočanstva aktivista i aktivistkinja za ženska prava koji su nedavno pobjegli iz Kunduza otkrila su kako postoje odredi smrti koji metodološki ciljaju na žene i napadaju ih, a takvi odredi mogli bi se povećati jednom kad aktivisti napuste Afganistan.

“Ponosna sam na sebe jer sam počela voziti i što sam poslužila kao primjer drugim ženama. Jučer me jedna prijateljica nazvala i rekla da moram doći do njezinog ureda, kad sam je pitala zašto, rekla mi je da je kupila auto i da me mora provozati po gradu, bila sam presretna”, ispričala je ponosno Azamee na kraju intervjua za AFP.