Priča zagrebačkog kirurga koji se specijalizirao u čuvenom Johns Hopkinsu i bio mlada zvijezda na Rebru

Mladen Pleše s dr. Dudukovićem razgovara o trendovima u kirurgiji / Snima Vjekoslav Skledar

Priča zagrebačkog kirurga koji se specijalizirao u čuvenom Johns Hopkinsu i bio mlada zvijezda na Rebru

Mladen Pleše s dr. Dudukovićem razgovara o trendovima u kirurgiji / Snima Vjekoslav Skledar

Istraživanja pokazuju kako se žene u svijetu najčešće podvrgavaju estetskim zahvatima kojima se povećavaju, a u manjem broju slučajeva smanjuju grudi. U tome prednjače SAD, Brazil, Velika Britanija, Grčka…, a to su ujedno i zemlje u kojima se općenito obavi najviše estetskih operacija. U SAD-u je 2020. napravljeno više od četiri milijuna raznih vrsta estetskih operacija, u Brazilu više od dva milijuna.

Ni Hrvatska, objašnjava doktor medicine i znanosti Mladen Duduković, plastični, rekonstruktivni i estetski kirurg, koji je završio je specijalizaciju iz opće kirurgije i subspecijalizaciju iz plastično-rekonstruktivne i estetske kirurgije, ne odstupa od toga pravila. No za razliku od svijeta gdje se na drugom mjestu nalaze operacije faceliftinga, u Hrvatskoj je na drugom mjestu estetska rinoplastika, odnosno korekcija nosa. Na trećem mjestu u svijetu i u Hrvatskoj su operacije bora oko očiju, očnih donjih i gornjih kapaka, kao i podizanje obrva.

Kirurgija grudi je dosta zahtjevna i kompleksna

Doktor Duduković objašnjava da je kirurgija grudi dosta zahtjevna i kompleksna. “Postoji, naime, cijeli niz različitih operacija kojima grudi činimo atraktivnijim. Neke grudi samo povećamo implantatima s naglašavanjem linije dekoltea, a neke druge, osim implantatom, moramo podići tehnikama autoaugmentacije i vertikalne mastopeksije kojom reduciramo kožu i premještamo bradavice na bolju poziciju na toraksu. Neke grudi prilikom podizanja i smanjujemo, tema je široka i stvarno se puno toga može napraviti”.

Kaže kako mlade djevojke sa slabije razvijenim grudima najčešće žele povećati njihov volumen, a oblik učiniti atraktivnijim. “Mlade majke su druga velika skupina koje svoje grudi žele vratiti u stanje kao prije trudnoće, a treće su zrelije žene koje najčešće biraju operacije kapaka ili liftinga lica i vrata. Nekada žele i operaciju grudi i tijela, ali s ciljem postizanja skladnije građe i linije tijela”.

Jedna je stvar, priča liječnik Duduković, kad manekenki valja povećati grudi, a drugo je kad dođe žena koja ima anomaliju grudi, pa je onda vrlo bitno da kirurg svojim znanjem, vještinom i okom, napravi dvije iste dojke te bradavice na istim pozicijama.

Dio specijalizacije je obavio u bolnici Johns Hopkins

Zajedno s doktorom Hrvojem Kisićem, dr. Duduković operacije izvodi na specifičan način jer uz ugradnju implantata u grudi stavlja i masno tkivo pacijenta. “To su najmodernije operacije u svijetu koje se nazivaju hibridne operacije grudi. Sa 100 mililitara vlastitog masnog tkiva optimizira se finalni rezultat.”

Riječ je o iznimno malim količinama masnog tkiva koje se uzimaju iz trbuha, prepona, struka, a svaka osoba ima dovoljno masti da se takva operacija može uspješno izvesti. U tim zahvatima kombinira se invazivna i neinvazivna metoda.

Pritom je, ističe Duduković, bitno objasniti pacijenticama da se pravi rezultati operacije na grudima vide tek nakon tri mjeseca kad splasnu otekline. Dio specijalizacije iz kirurgije grudi doktor Duduković obavio je bolnici Johns Hopkins u Baltimoreu koja je najbolja na svijetu s tim da je i doktor Kisić prvenstveno educiran za kirurgiju grudi.

Svaka operacija je izazov

Doktor Duduković napominje kako je za svakog plastičnog kirurga izazov kad se neki zahvat ne može napraviti neinvazivnim metodama pomlađivanja, već se mora pristupiti operaciji. “Zbog toga je bitno detaljno poznavanje anatomije, kako, primjerice, izgleda tkivo ispod kože. Također valja savladati i plastičnu kirurgiju jer to daje dodatnu sigurnost i u minimalno invazivnim zahvatima poput aplikacije filera. Tada možete biti hrabriji i slobodniji u odabiru tehnike i ulasku u neke proširene indikacije. Te, dakako, izvesti, ako je potrebno, i operativni zahvat”.

Doktor Duduković objasnio je zašto se facelifting, koji je i dalje rasprostranjen po svijetu, u nas relativno malo primjenjuje. „Invazivnu metodu faceliftinga zamijenile su neinvazivne metode pomlađivanja, odnosno fileri i botoksi. Imamo također i druge mogućnosti poput aparativnog podizanja lica, pa je zbog toga puno manje faceliftinga.“

Osim toga, nekoć su se žene podvrgavale faceliftingu već nakon 45. godine života, a sada to čine puno kasnije jer se dogodio trend minimalnog invazivnog pomlađivanja. “Veliki broj žena prvo žele probati neinvazivne metode, pa je zbog toga facelifting u nas tek na petom mjestu, iza kirurgije, odnosno korekcije tijela.” Važno je istaknuti, napominje Duduković, kako nakon operacije faceliftinga posao ni izdaleka nije gotov jer je potrebno dodavati filere i botokse i to valja raditi sve dok pacijentice imaju volju i, dakako, novac.

Teško se specijalizirati na tržištu poput hrvatskog

U svijetu se plastični kirurzi sve više specijaliziraju za pojedine dijelove tijela, primjerice, za grudi ili nos. Kod nas je to teže zbog malog tržišta, no Duduković ipak nastoji unutar svoje klinike liječnike sve više usmjeravati prema specijalizaciji. “Nije nam cilj da svi operiraju sve, već se želimo specijalizirati kako bismo pružili maksimalnu stručnu pomoć”.

Zbog toga je odnedavno u njegovom timu doktorica Maja Malić, specijalistica za otorinolaringologiju. Njen je fokus estetska rinoplastika, a primjenjuje najnoviji pristup koji se zove prezervacijska rinoplastika. “To ne samo da daje odlične estetske rezultate, već se endoskopskom operacijom sinusa i septuma osigurava maksimalna funkcionalnost nosa”.

Biti plastični kirurg nije isto kao biti estetski

Svojedobno je doktor Miroslav Kinčl, predsjednik Sekcije za privatnu praksu Hrvatskog društva za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju, upozorio da puno privatnih estetskih operacija u Hrvatskoj obavljaju liječnici bez potrebnih kvalifikacija. Spomenuo je, primjerice, kako kirurzi glave i vrata rade povećanje i smanjivanje dojki, abdominoplastike, liposukcije tijela… Duduković kaže kako on osobno nema problem s tim da bilo tko od njegovih kolega radi zahvate iz drugih specijalnosti ako im zakon to dozvoljava, a oni se osjećaju sposobnima.

“Ali razlika u kvaliteti se vidi. Jedno je, primjerice, umetnuti implantate u normalne, ali manje grudi mlade djevojke i povećati ih, a skroz je druga stvar stvarno poznavati kirurgiju dojke i njome suvereno vladati. Te razlike osobito se vide kod kompliciranijih slučajeva poput prirođenih asimetrija ili anomalija grudi, ali i ostalih indikacija u kirurgiji tijela”.

Zbog toga ne čudi kad doktor Duduković ističe kako su njegovi kolege iz Klinike, i on sam, plastični, a ne estetski kirurzi. “Biti plastični kirurg znači da ste specijalizirani za operacije cijelog tijela, da imate potrebnu širinu i znanje, da ste sposobni izvesti rekonstrukcije na tijelu. Estetska kirurgija je pak samo dio plastične kirurgije, i njome se mogu baviti liječnici drugih struka”.

Ne slaže se s podcjenjivanjem struke

Na primjedbu kako dio kolega kirurga nerijetko na estetsku kirurgiju gleda s podcjenjivanjem budući da se pacijenti ne liječe, Duduković odgovara da se ne može složiti s takvim ocjenama. “Pogotovo zato što sam kao plastični i rekonstruktivni kirurg izliječio mnoge pacijente. Estetska kirurgija je nešto drugačija, tu radiš sa zdravim ljudima koji žele izgledati bolje te je odgovornost još i veća. Estetika je više umjetnost, manje medicina, a najbolje je to da krajnji rezultat ovisi o tvom znanju i sposobnosti. I da to vidiš odmah na stolu. Jako dobar osjećaj, vjerujte”.

Dok je radio na KBC-u Rebro, Duduković je, među ostalim, jednoj pacijentici vratio prst koji je bila nesmotreno odsjekla. “Na Rebru te mogu proslaviti različite stvari, od odnosa prema pacijentima i kolegama pa do stvarno vrhunske medicine, ako si ju u stanju ponuditi. Imao sam sreće pa s manualnim sposobnostima nikad nisam imao problema. Pacijentici o kojoj pričate, pomogao sam pred kraj svojeg boravka na Rebru i bila je to odlična operacija s odličnim postoperacijskim rezultatom. S njom se još uvijek povremeno dopisujem preko Instagrama”.

Duduković i suradnici stasali su uz neinvazivnu kirurgiju

Prednost doktora Dudukovića i njegovih suradnika je u tome što su stasali uz neinvazivnu kirurgiju pa su lakše prigrlili minimalno invazivne zahvate. Nerijetko se može čuti kako se ishod liječenja u estetskoj kirurgiji ne može uvijek u cijelosti predvidjeti te da plastični kirurzi ne mogu izbjeći komplikacije.

Na sreću, odgovara Duduković, u velikom broju slučajeva rezultat se može dobro predvidjeti pogotovo kad izaberemo pravu metodu i tehniku liječenja. “Nekada, obzirom na zadanu anatomiju, imate kompromise bez kojih ne možete uspješno završiti operaciju. Tu onda dolazi do izražaja znanje i iskustvo kirurga, te sposobnost primjene svih poznatih operacijsko – tehničkih mogućnosti”. Razgovor s pacijentima za doktora Dudakovića i suradnike gotovo je jednako važan kao i sam zahvat.

“Dio pacijenata ima velika očekivanja, pa im je važno objektivno objasniti što se zahvatom može postići. Primjerice, da u nekim slučajevima ne možemo dobiti savršenu simetričnost ili izgled kao na fotografijama. Pacijentima nastojimo što realnije prikazati situaciju, upoznati ih sa strategijom liječenja te na kraju što detaljnije dočarati rezultate. Ako im se to objasni te ako su svjesni svih mogućih komplikacija, tada neće biti problema”.

Ne dijeli pacijentice na mlađe ili starije

Priča kako pacijenti rijetko dolaze sa željama da se fizički transformiraju u neku drugu osobu, ali ipak često žele da im dio lica ili grudi nalikuju nekoj poznatoj osobi. Što se pak tiče dobne strukture pacijentica, Duduković kaže kako je udio mlađih i starijih žena pola-pola. “Ne dijelim pacijentice na mlađe ili starije”, upozorava doktor Duduković te dodaje da mlađe djevojke najčešće traže povećanje usana i ostale zahvate koji će im lica učiniti atraktivnijima, dok žene srednjih godina žele prikriti znakove starenja i popraviti kvalitetu kože.

Na pitanje ima li maloljetnih pacijentica, Duduković odgovara kako ih nema puno. “One koje dolaze većinom su mlade cure s izraženim manjim manama lica ili tijela za koje im je teško čekati punoljetnost da bi ih ispravile. S njima dolaze roditelji i na konzultacijama stvarno pazimo da sve dobro objasnimo”. Ističe kako se svakom licu pristupa holistički s ciljem da se dobije najbolji rezultat. “Uglavnom volim prirodan i nenametljiv izgled i time se vodim kod tretiranja svih svojih klijenata”, napominje Duduković.

Krema i njega ne pomažu puno kod naboranog vrata

Botulinum toksinom doktor Duduković uglavnom rješava mimičke bore čela, glabele, linije smijalica oko očiju, nepoželjne nabore na vratu kao i nadusnicu te bore na stranama korijena nosa. Hijaluronskim filerima obnavlja izgubljeni volumen i podiže lice, a specijalnim filerima i Ultherapy HIFU tretmanom utječe na regeneraciju kože u smislu poticanja produkcije vlastitog kolagena. Problem opuštene kože rješava se stimulacijom kolagena, specijalnim filerima ili aparativno Ultherapy tretmanom.

Žene se vrlo često žale na naborani ili opušteni vrat, a problem je što tu puno ne pomažu kreme i njega. “Do određene dobi imaju utjecaja, no kasnije nemaju preveliku ulogu u popravku određenih nepoželjnih stanja. Vrat je jedan od najvećih izazova estetske medicine jer jednostavno ne postoji formula niti metoda kojom je uspjeh zagarantiran. Mislim da je ostarjeli vrat još uvijek najvećim dijelom u domeni estetske kirurgije u sklopu proširenog face i neck liftinga”, napominje Duduković.

Vjekoslav Skledar

U ničemu se ne smije pretjerati

Zanimalo nas je koliko je dugo podvrgavanje metodama pomlađivanja razlog ponekad deformiranog izgleda starijih pacijentica? “U ničemu se ne smije pretjerati pa tako niti u pomlađivanju. No, želio bih upozoriti kako je to stvarno pogrešan termin za ono što mi ustvari radimo. Ispravan termin bilo bi uljepšavanje. Kronološku dob ne možemo promijeniti, možemo samo napraviti da starimo elegantnije i ljepše i da se u svojoj koži osjećamo privlačnije i bolje”.

Za većinu pretjeranih rezultata, kako se lijepo izrazio doktor Duduković, krivi su podjednako i pacijenti i njihovi liječnici koji jednostavno nisu imali mjeru niti ideju kako tko treba na kraju izgledati. Kod Dudukovića dolaze i pacijentice iz inozemstva, većinom su to žene koje žive i borave vani, ali ima i onih koje su na privremenom boravku, u turističkom obilasku ili poslovno. “Dio pak dolazi ciljano na estetsku operaciju na osnovi preporuka naših prijašnjih pacijenata”.

Pandemija nije negativno utjecala na poslovanje poliklinike

U KBC-u Rebro doktor Duduković bavio se plastičnom kirurgijom, a za estetsku kirurgiju te botokse i filere počeo se zanimati još za specijalizacije radeći honorarno po ordinacijama svojih kolega. Nakon što je skupio pozamašan broj klijenata, odlučio je, kaže, preusmjeriti svu svoju energiju na estetiku te je zbog toga otvorio vlastitu polikliniku.

Za razliku od brojnih drugih profesija pandemija Covida-19 nije negativno utjecala na poslovanje Dudukovićeve poliklinike. “Estetski biznis u koroni je neobjašnjivo procvjetao te sam nakon lockdowna 2020., ušao u neočekivano jak ritam i od onda mi posao kontinuirano raste”.

Stoga je angažirao, kako kaže, jednog od najnadarenijih kirurga u regiji, dr. Hrvoja Kisića te doktoricu Maju Malić. Također i doktora Jakova Jurčevića koji je zadužen za neinvazivni dio estetske medicine, botoks, filere Ultherapy te poboljšanje kvalitete kože mezoterapijom. Dermatologinja Maja Kovačević pak kao vanjski suradnik bavi se ljepotom kože te minimalno invazivnim tretmanima. Svjedočimo, kaže Dudaković, o još jednom fenomenu. „U polikliniku dolazi i sve više muškaraca. Indikacije su različite, od umanjenja bora i umornog izgleda lica koje tretiramo kombinacijom botoksa i filera ili pak operacija gornjih i donjih kapaka i kirurškog podizanja lica. I korekcija većih grudi, ginekomastija, sve je traženiji zahvat.