Princ Charles usred urnebesnog skandala s falsifikatima; mislio je da na zidu ima slike Picassa, Dalija i Moneta

Krivotvorine su vraćene trgovcu umjetnina koji ih je uvalio kraljevskoj obitelji

The Prince of Wales is seen through a crowd of guests while attending the opening of the Garden and Cosmos: The Royal Paintings of Jodhpur exhibition at The British Museum in London May 26, 2009. The exhibition features Indian royal court paintings ranging from the 17th to 19th century. The exhibition consists of 54 paintings from the royal collection at the Mehrangarh Museum Trust in Jodhpur, India. 
     AFP PHOTO / Adrian Dennis / WPA POOL (Photo by ADRIAN DENNIS / AFP)
FOTO: AFP

Američki falsifikator Tony Tetro tvrdi da je on naslikao Monetove ljiljane koji bi inače vrijedili 50 milijuna funti, Picassa od 42 milijuna i Dalija od 12 milijuna, tri slike koje su visjele u britanskoj Dumfries House, sjedištu The Princes Foundationa (zaklade princa Charlesa) te su bile osigurane na navedene iznose. Slike više nisu dostupne javnosti i navodno su vraćene dealeru umjetnina Jamesu Stuntu.

Uobičajeno je da britanski dvor posuđuje slike od poznate Scottish National Gallery i aristokratske obitelji Bute pa i od dealera Stunta, isto u dobroj vjeri. Slike, dugoročno posuđene kraljevskoj obitelji, su među 17 krivotvorina za koje je odgovoran James Stunt, bivši suprug nasljednice Formule 1 Petre Ecclestone. Glasnogovornik Dumfries House potvrdio je da katkad uzimaju umjetnička djela na posudbu. I da jako žale da je autentičnost ovih slika dvojbena.

Trgovac je umjetnine uvalio kraljevskoj obitelji

Američki umjetnik Tony Tetro je za Mail Online izjavio da je on autor slika i da ih je prodao Jamesu Stuntu. Stunt je kupio 11 njegovih krivotvorina. Tetrovi kupci znaju da se radi o njegovim djelima, a ne o originalima, kao što je znao i Stunt pa ih je svejedno uvalio kraljevskoj obitelji. Kraljevska kuća posudila je od Stunta ukupno 17 slika i sve su mu vraćene. Propali dealer uvijek je u intervjuima tvrdio da nijedno od djela kojima trguje nije krivotvorina.

Tri Tetrove krivotvorine s osiguranjem koštale su kraljevsku obitelj 104 milijuna funti. Dokumentacija uključuje i potvrdu o autentičnosti uglednog francuskog instituta Wildenstein. The Daily Mail piše da iz Instituta nisu bili dostupni za komentar.

Umjetnine je birao prinčev asistent

Ukupno je 17 slika bilo u desetogodišnjem najmu, nije ih izabrao princ Charles direktno nego se na papirima nalazi potpis Michaela Fawcetta, prinčevog asistenta, desne ruke i osobe od velikog povjerenja čiji je utjecaj stalno rastao unatoč tome što je dva puta morao odstupiti, jednom zbog zlostavljanja suradnika, a drugi puta jer je prodavao službene poklone po nalogu britanskog prijestolonasljednika kada je optužen za uzimanje postotka od prodaje.

Stunt je prošlog lipnja proglasio bankrot. Dugo je bio poznat po svome ekstravagantnom načinu života. Oženio je bogatu nasljednicu Formule 1 Petru Ecclestone, od 2011. godine živjeli su u Los Angelesu, u najvećoj kući za stanovanje ikada, vrijednoj 67 milijuna funti. Vozni park brojao je više od 200 vozila, a vinski podrum vrijedan je pola milijuna eura. U casinima Londona, Monaca, Las Vegasa i Macaua imao je kredit od 5 milijuna funti.

Platna je postarao kavom i varikinom

Tetro objašnjava kako on postaruje platna kavom i varikinom. Kaže da se koji puta kava može namirisati, a ako liznete platno i okusit ćete je. Posao radi posve legalno i kupci znaju što su kupili. Za genijalnog umjetnika se tvrdi da može napraviti kopiju svakog starog majstora osim Pissarroa.

Malo je čudno da su se falsifikati našli u kraljevskoj obitelji. Nije baš ni posve jasno da nasljednik britanske krune posuđuje od dealera koji je dužan 14 milijuna funti i kojeg to uopće ne brine. Stuntov kum je Terry Adams, glava najpoznatije britanske kriminalne obitelji.

Za falsifikate mu je platio falsifikatom

Stunt je uvijek tražio od Tetra da slike dodatno postara, da bi impresionirao svoje potencijalne kupce. Ukupno je kupio 11 Tetrovih slika. Tetro kaže da mu je prodao i lažan portret Caravaggia, s likom Leonarda da Vincija, a ustvari je nacrtao sebe u tinejdžerskim godinama. “Rekao mi je da dodam dugu na slici koja je samo nalikovala na Constablea. Davao mi je upute da potamnim most i dodam dugu. A to je bilo jedini puta da je intervenirao u moj rad”, priča.

Stunt mu je radove platio slikom Joshue Reynoldsa. Tetro ju je ponudio aukcijskoj kući Christie’s. Dan prije aukcije nazvali su ga i kazali da je slika vjerojatni falsifikat. “Možete njima zadiviti prijatelje, ukrasiti dom ali ekspertizu moja djela ne mogu proći”, kaže Tetro. Stunt je posuđivao slike i Westminsterskoj palači. Jučer se na svoj, i dalje bahati, način ispričao princu Charlesu. Ne kaže da su slike vraćene i ne priznaje da su krivotvorene, ali kaže da ako i jesu koji je zločin u tome što su visjele na zidu. Dodaje da je on vrlo blizak s princem, da podržava njegov rad, a da su financijske transakcije bile dobrovoljne.