Priroda je izvela još jedan spektakl: ovo je kamena masa koja upravo pluta Tihim oceanom. Velika je kao Sesvete

Nastala je nakon erupcije podvodnog vulkana

FOTO: screenshot YouTube

Tihim oceanom trenutno pluta kamena gromada površine 150 kvadratnih kilometara (što je nešto manje od površine Sesveta), a prvi su je uočili australski nautičari početkom kolovoza. Stručnjaci kažu da je vrlo vjerojatno da se spomenuta masa stvorila nakon erupcije podvodnog vulkana u blizini Tonge koji je prema satelitskim snimkama eruptirao 7. kolovoza. Vlasti su upozorile mornare da zaobilaze spomenuto područje.

Spomenuta kamena tvorevina zove se plavućac i prepuna je mjehurića zraka zbog čega i može plutati na površini mora. Nastaje kada se lava brzo ohladi. Ovakve velike plutajuće mase najčešće nastaju kada erumpira vulkan u plitkim vodama, kažu stručnjaci.

Zapeli u masi

Par koji je prvi uočio ovu pojavu plovio je na svome katamaranu do Fijija, a u plovućcu su zapeli usred noći: “More je bilo potpuno mirno, a naša brzina bila je jedan čvor. Kamena masa prostirala se koliko god je naš pogled dosezao”, napisali su Michael Hoult i Larissa Brill 16. kolovoza na društvenim mrežama. Neko vrijeme su bili zarobljeni jer im je kamenje zapelo u kormilu, ali uspjeli su se osloboditi.

Kada su već bili tamo, uzeli su uzroke plovućca, one sitne poput pikula do onih velikih poput košarkaške lopte, te su ih poslali istraživačima na Queensland University of Technology u Australiji. Tamošnji suradnik, profesor Scott Bryan, geolog koji proučava uzorke, rekao je kako se ovakve pojave mogu vidjeti jednom u pet godina na tom području. “Taj fenomen ljudi često prijavljuju kao otok koji su pronašli, a kasnije ga više nisu mogli pronaći”, objasnio je za BBC.

Nestat će

“Može izgledati kao da je kompletna površina mora prekrivena plovućcem”, rekao je Bryan i dodao kako satelitske snimke pokazuju da se ova golema masa plovućca podijelila na dva glavna dijela te da postoje i oni manji: “Milijarde sitnih dijelova plovućca trenutno plutaju zajedno, ali s vremenom će se razdvojiti i rasprostraniti po moru”, rekao je.

Trenutno ta kamena masa pluta prema Fijiju i vjerojatno je da će proći uz Novu Kaledoniju i Vanuatu, a mogla bi stići i do Australije. “Moguće je da će doseći Australiju za godinu dana, ali nismo sigurni hoće li izdržati toliko ili će se raspasti”, dodao je doktor Martin Jutzeler sa sveučilišta u Tasmaniji.

Spas za koraljni greben?

Stručnjaci tvrde kako bi plovućac mogao postati dom mnogim morskim biljkama i životinjama tijekom svog puta Tihim oceanom: “Puno vrsti se može pričvrstiti za plovućac te tako prijeći tisuće kilometara. Tako se negdje mogu obnoviti eko sustavi, ali negdje te vrste mogu biti i invazivne te napraviti više štete nego koristi”, kaže Jutzeler.

Ipak, ako stigne do Australije, plovućac bi mogao biti spas za tamošnji oštećeni koraljni greben: “To je potencijalni spasonosni mehanizam za Veliki koraljni greben. Temeljeno na istraživanjima plovućca koje smo proveli u posljednjih 20 godina, na ovom bi mogli stići novi, zdravi koralji i vrste”, zaključuju znanstvenici.

Satelitske snimke na kojima se vidi da je plutajući plovućac veći i od Manhattana NASA