Privatna klasična gimnazija objavila upise u jesenskom roku, nude i super stipendije za izvrsnost

Škola prvi put nudi stipendije za izvrsnost, koje će pokrivati iznos školarine

Privatna klasična gimnazija (PKG), jedna od najkvalitetnijih škola u Hrvatskoj, na svojim je stranicama objavila detalje o upisu učenika u jesenskom roku. Ove godine, pišu, imaju još slobodnih mjesta za drugi upisni rok, za prvi i više razrede.

Osim toga, škola prvi put nudi stipendije za izvrsnost za one učenike, koji su ostvarili odličan rezultat na kvalifikacijskom postupku za upis u PKG. Stipendija će pokrivati troškove školarine, a uvjeti za stipendiranje mogu se pronaći na ovoj stranici.

Privatna klasična gimnazija osnovana je 1996. godine, s idejom odmaka od ustaljene školske prakse. Na tradicionalnom programu klasične gimnazije već 25 godina oblikuju nove nastavne sadržaje i formate učenja. Učenici, recimo, nikad nemaju sve predmete u isto vrijeme, već se nastava organizira u takozvanim blokovima.

Blokovska nastava kao temelj satnice

“Naša je ideja bila relativno jednostavna: ostaviti u redovnoj satnici, s fiksnim brojem sati tjedno, predmete za koje je važno da se rade kontinuirano, poput matematike, hrvatskog, stranih jezika, grčkog, latinskog, tjelesnog”, pojasnio je u nedavnom intervjuu Tomislav Reškovac, koji u PKG-u predaje filozofiju, logiku i etiku.

Ostali predmeti obrađuju se u kraćem periodu, u blokovima. Predmeti koji inače imaju dva sata tjedno, ne rade se svih 35 tjedana, nego dva puta po šest ili sedam tjedana. “U praksi to znači da učenici ne moraju u svakome tjednu učiti svih 15 ili 16 predmeta. Blokovska nastava omogućava još jednu strahovito važnu stvar, a to je da svi predmeti ne završavaju u isto vrijeme pa nema panike oko mase testova i ispitivanja na kraju godine”, rekao je Reškovac.

Nastavna putovanja i tjedni s radionicama

Tijekom godine, organiziraju se nastavna putovanja, Nastave na putu, koncipirana tako da učenici usvajaju nova znanja i vještine izvan učionice. Kurikulum Privatne klasične gimnazije uključuje sedam nastava na putu. Prvaši na početku školske godine odlaze na sjeverni Jadran, a pred kraj školske godine u Istru. U drugom razredu nastave na putu se odvijaju u Dalmaciji. Treći razredi prvo odlaze u sjeverni i istočni dio Hrvatske, a potom u Italiju, dok maturanti svoju posljednju nastavu na putu provode u Grčkoj.

Jedna od specifičnosti PKG-a su takozvani Tjedni otvorene nastave, organizirani dvaput godišnje, kada redovnu nastavu zamjenjuju radionice. Neke se od njih odvijaju u školi, a neke izvan nje, neke su usmjerene istraživački, neke umjetnički, neke uključuju puno rada rukama, a neke različite oblike interakcije s prirodnim i društvenim okolišem.

“Izazovi su pred našim učenicima danas ponešto drugačiji nego prije 25 godina, tako da stalno moramo propitivati što i kako radimo”, izjavio je nedavno Zlatko Šešelj, osnivač i prvi ravnatelj škole. “I to je jedno od dva najznačajnija postignuća PKG u ovih četvrt stoljeća. Dakako, uistinu najznačajnije postignuće PKG su postignuća njezinih učenika. Vjerujemo da smo u njih utkali bar mrvicu svojeg znanja, posvećenosti i emocija”.