Nekad je nužno odabrati stranu

Procurili su e-mailovi s kraja 2020.; pokazuju da je Europska agencija za lijekove bila zabrinuta oko Pfizera

Molekule mRNK se lako razgrađuju, pa se cjepivo mora čuvati na niskim temperaturama

A nurse prepares a syringe with vaccine against the novel coronavirus (Covid-19) as residents who are over 85 years old and do not live in a nursing home are vaccinated, in Drammen, Norway, on January 21, 2021. - 150 people and about 40 health care workers received their first vaccination and were helped by around 35 employees from various companies in the municipality. (Photo by Ole Berg-Rusten / NTB / AFP) / Norway OUT
FOTO: AFP

Nedavna istraživanja pokazuju da su cjepiva na bazi mRNK sigurna i da pružaju visok stupanj zaštite protiv Covid-19. Međutim, procurili su emailovi s kraja prošle godine koji otkrivaju da su postojale sumnje u vezi sa ranim komercijalnim serijama cjepiva Pfizer/BioNTech.

E-mailovi otkrivaju da je Europska agencija za lijekove (EMA) izrazila zabrinutost oko cjepiva jer je cjepivo sadržavalo niže razine potpunih molekula mRNK od očekivanih.

Svaka molekula mRNK u cjepivu genetski je predložak koji pruža upute za stvaranje jednog virusnog proteina. Kada ljudske stanice preuzmu mRNK koriste je za proizvodnju milijuna kopija proteina. Ti bezopasni fragmenti virusa izazivaju imunološki odgovor koji štiti osobu od buduće zaraze cijelim virusom.

Potpune molekule mRNK važne su za učinkovitost cjepiva

Molekule mRNK se lako razgrađuju, pa se cjepivo mora čuvati na niskim temperaturama. Kako bi dodatno stabilizirali mRNK u cjepivima proizvođači dodaju lipidne nanočestice.

Budući da su potpune molekule mRNK bitne za učinkovitost cjepiva, čak i manja razgradnja bilo gdje duž lanca mRNK može usporiti ili spriječiti stanicu da pravilno stvara virusni protein.

EMA je u emailovima izrazila zabrinutost da serije cjepiva Pfizer predložene za komercijalnu upotrebu sadrže manje netaknute mRNK od prethodnih serija korištenih za klinička ispitivanja. U ranijim komercijalnim serijama samo 55 posto mRNK ostalo je potpuno.

Mailovi izašli na vidjelo

Kako je kompjuterski sustav EMA-e bio napadnut u prosincu 2020. godine, emailovi su izašli na vidjelo. Nepoznate osobe su e-mailove proslijedile novinarima uključujući i časopisu BMJ koji ih je sada i objavio.

No, čini se da je Pfizer udovoljio svim zahtjevima EMA-e jer je cjepivo dobilo odobrenje 21. prosinca 2020. Jedan email tako otkriva da je neotkriveni izvor u SAD-u, tijekom prosinca, javio EMA-i pozitivne vijesti kako posljednji lotovi pokazuju da se postotak potpune mRNK vratio na oko 70-75 posto.