Ističe vam vozačka dozvola? Provjerite kako i gdje podnijeti zahtjev za produljenje

Provjerili smo koji je postupak za produljenje vozačke dozvole te koje su cijene i rokovi izrade i preuzimanja

FOTO: Unsplash

U posljednjih tri godine istekao je rok važenja za 221.387 osobnih iskaznica, 411.905 putovnica i 78 524 vozačkih dozvola. Prema navodima Ministarstva unutarnjih poslova koji su sredinom veljače javno objavili ove podatke, iako se spomenuti istekli osobni dokumenti još uvijek smatraju važećima, apeliraju da podnesu zahtjev za izradu novih.

Iako vozačka dozvola nije obavezna isprava te je građani ne moraju ishoditi nakon iteka važenja ako ne namjeravaju upravljati vozilom, provjerili smo kakav je postupak za produljenje vozačke dozvole, koje su cijene i rokovi.

Kako podnijeti zahtjev za produljenje vozačke dozvole

Prema MUP-u, zahtjev za izdavanje ili obnavljanje vozačke dozvole podnosi se u policijskoj upravi ili postaji koja izvršava poslove izdavanja i obnavljanja vozačkih dozvola. Prilikom dolaska u policijsku upravu ili postaju, obrazac zahtjeva za izdavanje ili produljenje roka vozačke dozvole ispisuje službenik na šalteru, a osoba koja je podnositelj zahtjeva svojim potpisom na istom obrascu potvrđuje istinitost upisanih podataka. Podnositelj zahtjeva za produljenje vozačke dozvole u tom slučaju mora priložiti sljedeće:

  • vozačku dozvolu
  • zdravstveno uvjerenje i to za upravljanje vozilima kategorije C1, C, D1, D, C1E, CE, D1E, DE, H, te kategorije B kada se vozilo upravljan u profesionalne svrhe, ukoliko je vozačka dozvola kojoj je istekao rok valjanosti bila izdana na temelju zdravstvenog uvjerenja kojim je bila utvrđena obveza ponovnog zdravstvenog pregleda – ne starije od šest mjeseci
  • jednu fotografiju veličine 35×45 mm
  • dokaz o uplati 20,04 eura, odnosno 24,02 eura kada se vozačka dozvola dostavlja na adresu vozača u redovnom postupku, 26,54 eura za ubrzani postupak, odnosno 59,73 eura za žurni postupak, za obrazac vozačke dozvole putem uplatnice koja se podiže u policijskoj upravi, odnosno postaji, općom uplatnicom ili putem internet bankarstva, na IBAN državnog proračuna HR1210010051863000160, model HR65, poziv na broj 7005-477-OIB

Važno je naglasiti da fotografiju nije potrebno priložiti ukoliko je osobi koja podnosi zahtjev u proteklih 5 godina izdana biometrijska putovnica, elektronička osobna iskaznica, osobna iskaznica koja sadrži OIB ili e-vozačka dozvola izdana od 04.09.2017. godine, za čije je izdavanje priložena fotografija, a izgled osobe nije bitno promijenjen u odnosu na danas.

Produljenje vozačke
Unsplash

Rok za produljenje vozačke dozvole

Rokovi za produljenje vozačke dozvole razlikuju se s obzirom na žurnost postupka. Tako će se vozačka dozvola izdati najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja zahtjeva za izdavanje vozačke dozvole u redovnom postupku. Za one kojima se malo više žuri, vozačka dozvola izdat će se u roku od 3 radna dana u ubrzanom postupku, a za one koji ne mogu čekati niti toliko, vozačka dozvola izdat će se u roku od 24 sata od podnošenja zahtjeva u žurnom postupku.

Produljenje vozačke dozvole bez osobnog dolaska

Iako se vozačku dozvolu može produljiti osobnim dolaskom u policijsku upravu ili postaju, kao što je to bio slučaj i do sada, od 4. rujna 2017. godine građani koji imaju novu eOsobnu iskaznicu s identifikacijskim i potpisnim certifikatom mogu podnijeti zahtjev za izdavanje vozačke dozvole bez osobnog dolaska. Naime, takvi građani mogu se ulogirati u sustav e-Građani i tim putem podnijeti zahtjev. Bitno je istaknuti da se ova mogućnost odnosi samo za izdavanje vozačke dozvole u redovnom postupku, a ne u ubrzanom ili žurnom postupku.

Rok za preuzimanje vozačke dozvole

Rok za preuzimanje vozačke dozvole iznosi 90 dana od dana isteka rokova koji su propisani za izradu produljene vozačke dozvole. Ukoliko građani ne preuzmu svoju novu vozačku dozvolu, nadležno tijelo će istu poništiti. No, i tu postoje iznimke. U ovom slučaju, može se uskratiti produljenje valjanosti vozačke dozvole ukoliko osoba ima neplaćene prometne prekršaje, tj. pravomoćno izrečene novčane kazne. Svi takvi mogu se javiti policijskim upravama ili postajama, gdje će, jasno, dobiti sve podatke potrebne za uplatu izrečene kazne.

Rok za preuzimanje produljene vozačke iznosi 90 dana
Unsplash

Trebaju li starije osobe na liječnički pregled radi produljenja vozačke dozvole?

Prema Matici umirovljenika Hrvatske, nakon 65 ili 75 godina, nije više potrebno obavljati liječnički pregled za produljenje vozačke dozvole. Tako se navodi da u članku 222. stavak 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama odredba glasi: “Vozačka dozvola za upravljanje vozilima AM, A1, A2, A, B, BE, F i G kategorije izdaje se s rokom važenja od 10 godina. Prilikom produljenja vozačke dozvole vozač je dužan podvrgnuti se zdravstvenom pregledu za vozača u slučaju kada je obveza zdravstvenog pregleda utvrđena zdravstvenim uvjerenjem na temelju kojeg je vozačka dozvola izdana.”

U Zakonu je prije toga u istom članku pisalo da se vozačka dozvola izdaje “s rokom važenja od 10 godina, a najduže do 65. godine života vozača.” Granica od 65 godina života je izbačena, stoga ova odredba vrijedi za sve vozače, pa i umirovljenike i starije osobe, bez obzira na dob.

Produljenje vozačke dozvole u drugoj zemlji EU

Prema Europskoj komisiji, ukoliko se osoba preseli u neku drugu zemlju EU-a, a vozačkoj dozvoli istekne valjanost, osoba će morati produljiti vozačku dozvolu u zemlji u kojoj ima uobičajeno prijavljeno boravište. Pri produljenju se dobiva dozvola novog standardnog oblika, ali bi mogla imati drugačiji rok valjanosti od prethodne. Nova vozačka dozvola također će biti podložna svim ograničenjima ili uvjetima koji su na snazi u zemlju u koju se osoba preselila. A ukoliko je vozačka dozvola privremeno oduzeta, poništena ili ukinuta u zemlji koja je istu izdala, neće se moći produljiti.