Provjerili smo koga su sve, u četiri tjedna, inspektori ulovili kako krši mjere. Bili su i na tajnom zadatku

Inspektorat kontrolira jesu li kafići i restorani zatvoreni te dižu li trgovci cijene

10.04.2020., Zagreb - Trznica na zagrebackom Dolcu otvorila je svoja vrata za kupce u osam sati ujutro, a red za ulazak u ribarnicu protezao se sve do Jurisiceve ulice vec i prije njenog otvaranja. Velik broj zagrepcana tradicionalno je na veliki petak pohrlio po svjeze namirnice. Ribarnice i trznice rade po svim standardima, uputama i preporukama Nacionalnog stozera civilne zastite i HZJZ sa naglaskom na sto manji socijalni kontakt. 
Photo: Goran Stanzl/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Dva dana nakon što su u ožujku, zbog epidemije koronavirusa, zatvoreni kafići, restorani i drugi objekti, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović gotovo da nije mogao vjerovati da su neki ugostitelji naprosto nastavili raditi kao da se ništa ne događa. Za Božinovića je to u tom trenutku bilo “nečuveno”.

Mjesec dana od donošenja odluke Nacionalnog stožera civilne zaštite neki ugostitelji i dalje se prave da se ništa posebnog ne zbiva. Nisu, doduše, česti, ali ih ipak ima: državni inspektori su, primjerice, i ovoga tjedna u Zagrebu zatvorili jednu pečenjaru koja je sasvim normalno primala goste.

Pogrešne dojave i slučajna otkrića

U četiri tjedna obilaska terena – otkako su, dakle, počeli provjeravati poštuju li kafići, restorani i drugi lokali odluku o zatvaranju – turistički inspektori su, kažu u Državnom inspektoratu, “pečatili i sankcionirali 28 subjekata”. Našli su otvorene kafiće, pizzerije, fast food lokale i tako dalje, koji su nastavili raditi i posluživati goste preko pulta, iako to ne smiju – smjeli bi samo organizirati dostavu.

Najviše ih je bilo u Zagrebu, zatim u Rijeci, ali i u Osijeku, Zadru, Šibeniku… Inspektori, koliko smo uspjeli doznati, često postupaju po dojavama građana, mada se te dojave nekad pokažu i pogrešnima. Tako su se, kako se neslužbeno može čuti, prošlog tjedna upravo vraćali s jedne takve, promašene dojave, kad su u istom kvartu naletjeli na ugostiteljski objekt pred kojim su na terasi bile postavljene barske stolice.

Ušli su, naručili hranu, bez problema je dobili i tražili račun – a onda ispostavili svoj “račun”: pečaćenje objekta sve dok je na snazi odluka stožera civilne zaštite te novčana kazna, pet tisuća kuna za firmu ili obrt i još tri tisuće kuna za odgovornu osobu. Ne prođu uvijek takve situacije glatko: u neslužbenim razgovorima može se čuti da je povremeno bilo i neugodnosti jer su se vlasnici pojedinih objekata znali ozbiljno naljutiti na inspektore.

Tko diže cijene proizvoda?

Inspektorat odnedavno kontrolira i podižu li trgovci cijene pojedinih proizvoda za koje je Vlada odredila da im cijena treba biti zamrznuta. Glavni državni inspektor Andrija Mikulić u četvrtak je izjavio da će objaviti imena trgovaca koji dva ili više puta podignu maržu suprotno odluci. Takvo postupanje u vrijeme epidemije stavio je u “rang ratnog profiterstva”. Za podizanje marži, otkrio je, do četvrtka poslijepodne naplaćeno je kazni u iznosu od 1,8 milijuna kuna.

Prema službenim podacima koje smo dobili iz Državnog inspektorata, tržišni inspektori odradili su dosad 742 kontrole u trgovinama, mesnicama, ljekarnama i slično, dok još 108 inspekcijskih nadzora traje, dakle još se provjerava jesu li podizali cijene ili ne. Zbog povećanja cijena dosad su “nad 18 gospodarskih subjekata poduzete upravne i prekršajne mjere” – zabranjena im je takva praksa i propisane novčane kazne.

Inspektori na tajnom zadatku

U kontroli cijena inspektorat se uvelike oslanja na prijave građana, a ljudi su dosad najčešće prijavljivali da su primijetili poskupljenje dezinfekcijskih sredstava i zaštitnih maski. Ali bilo je nešto i prijava za voće i povrće, meso, brašno, tjesteninu, dječju hranu, sapune… Utvrđeno je, primjerice, da su zaštitne rukavice u jednom slučaju poskupjele sto posto, a neslavni rekord je zabilježen, kako je to u više navrata isticao Mikulić, u jednom slučaju kada je na zaštitne maske marža povećana 595 posto.

Kad su u pitanju zaštitne maske, inspektori su, prema neslužbenim informacijama, odradili i jedan tajni zadatak. Preko internetskog oglasnika naručili su maske koje su krivo oglašavane kao zaštitne, iako to nisu bile jer je bila riječ o pamučnim maskama. Onda su se, u pratnji policije, našli s prodavačem, ali umjesto dobre trgovine, dočekala ga je novčana kazna.

U Državnom inspektoratu kažu i da su kontaktirali web oglašivače te s njima uspostavili suradnju tako što se miču sporni oglasi. Među ostalim, “uklonjeni su i uklanjaju se svi oglasi prodaje s nerealno visokim cijenama”, navode u inspektoratu. Prema njihovim tvrdnjama, oglašivači koje su kontaktirali i ubuduće će provjeravati i uklanjati slične oglase kad ih uoče.