Nakon pasa koji pronalaze karcinome, znanstvenici naučili pčele da otkriju covid i štakore da prepoznaju tuberkulozu

Među njima nisu samo psi, već i poneki glodavci i kukci

Lab technicians work with an African giant pouched rat at APOPO's training facility in Morogoro on June 16, 2016. - APOPO trains rats to detect both tuberculosis and landmines at its facility. Rats are given sputum samples, some of which contain tuberculosis traces and some which don't, the rats indicate that believe they have detected the disease by pausing for longer at a sample, the sample is then marked for further testing and confirmation. The rats are as effective as conventional lab screening of samples but can screen 100 samples in 20 minutes, a workload which would take a lab technician 4 days to complete. In November 2015, the World Health Organization named Tuberculosis as the world’s top infectious disease killer, citing more annual deaths from TB than from HIV. 1 in 3 HIV deaths is related to TB. Tuberculosis is caused by bacteria and spreads from person to person through the air. Despite its reputation as a deadly and highly contagious disease, tuberculosis  it is completely curable and preventable if detected. (Photo by CARL DE SOUZA / AFP)
FOTO: AFP

Neke životinje, kao psi, mravi, štakori, pčele, pa čak i sićušni crvi, mogu otkriti znakove teških bolesti. Istraživanje Sveučilišta Sorbonne u Francuskoj, objavljeno ove godine u Proceedings of the Royal Society B, pokazuje da mravi mogu naučiti razlikovati miris urina miševa kojima su presađene stanice ljudskog tumora dojke od mirisa urina zdravih miševa, piše National Geographic.

Mrave se može istrenirati za 10 minuta

Mravi, kao i druge životinje hvataju znakove bolesti opažajući različite hlapljive organske spojeve. Te se kemikalije proizvode na razne načine i mogu se pronaći u izdahnutom zraku, znoju, urinu i krvi. Bolest može promijeniti miris koji emitiramo. Znanstvenici su ih naučili tražiti taj miris ostavljajući šećer u blizini uzoraka s karcinomom. “Iznenadila nas je brzina mrava. U samo deset minuta mrav se može istrenirati”, kaže glavni autor studije Baptiste Piqueret, sada s Instituta Max Planck, u Njemačkoj.

Mravi njuše kemijske spojeve koji čine mirise pomoću olfaktornih receptora na svojim antenama. Miris je njihov glavni oblik komunikacije, kažu autori studije. Nije poznato koje točno kemikalije mravi nanjuše, što je čest slučaj i kod drugih životinja koje otkrivaju karcinom.

Psi naučeni otkrivati 28 bolesti

Psi se mogu naučiti da nanjuše nekoliko vrsta karcinoma, uključujući melanom, rak dojke i gastrointestinalni karcinom, te neke bolesti kao malariju i Parkinsonovu bolest. Psi su, u nekim zemljama, radili na terenu i prepoznavali covid. Mogu nanjušiti i zarazne bolesti kod drugih životinja, kao što je bolest kroničnog iscrpljivanja koja utječe na mozak jelena, a inače se može otkriti samo obdukcijom.

Psi se može istrenirati da otkriju bolest u izmetu jelena, kaže studija objavljena u časopisu Prion, a znanstvenici misle da bi psi mogli nanjušiti i samog uzročnika. Britanska dobrotvorna organizacija, Medical Detection Dogs, istrenirala je pse za otkrivanje 28 bolesti, uključujući specifične bakterije.

Razlika u otkrivanju karcinoma mogla bi biti u tome što psi otkrivaju kako tijelo reagira na stanice karcinoma, uz mirise koji proizlaze iz imunoloških reakcija ili nečeg drugog, ili bi to mogao biti sam karcinom, ne zna se sa sigurnošću, kaže National Geographic. Također mogli bi otkriti više od jednog mirisa ili različiti psi hvataju različite mirise. U studiji karcinoma jajnika u kojoj su mirisi bili podijeljeni u različite kohorte, različiti psi reagirali su na različite fragmente.

Afrički golemi štakori otkrivaju tuberkulozu

Još jedna životinja, koja se inače uspješno koristi za otkrivanje eksploziva, afrički golemi štakor, otkriva bakterije koja uzrokuje tuberkulozu. Belgijska neprofitna organizacija APOPO je 2004.godine poslala dresirane afričke goleme štakore u Mozambik za otkrivanje eksploziva. Oni su dosad pomogli da se u sedam zemalja ukloni više od 150.000 nagaznih mina.

U Tanzaniji, gdje se nalazi sjedište APOPO, nema nagaznih mina, ali to je jedna od zemalja s najvećom stopom zaraze tuberkulozom. Iz APOPO kažu da afrički divovski štakori otkrivaju bakteriju koja uzrokuje tuberkulozu. Poput mrava, štakori dobijaju nagradu u hrani kada identificiraju uzorke tuberkuloze u ljudskom ispljuvku, a nakon obuke rade kao podrška ljudskim tehničarima.

Svaki štakor pregleda više od stotinu uzoraka pacijenata u otprilike 20 minuta, za što čovjeku treba četiri dana. Nagradu dobiju kada identificiraju pozitivan uzorak. Ako štakor upozori na negativan uzorak, ispljuvak se šalje na skuplje testiranje. Prema APOPO, štakori su od početka programa testiranja otkrili više od 23.000 slučajeva tuberkuloze koji su propušteni u lokalnim zdravstvenim klinikama. Tako su za 50 posto povećali otkrivanje slučajeva tuberkuloze.

Pčele su vrhunski test na covid

Pčele su se pokazale odličnima u njušenju virusa koji izaziva covid. Poput mrava, i pčele hvataju svojim izuzetno osjetljivim antenama. Znanstvenici iz Wageningen Bioveterinary Research laboratorija u Nizozemskoj uzeli su lokalne pčele i stavili ih u posebne držače, tako da su im virile samo glave. Ponuđeni su im različiti mirisi, a nagrada je uslijedila kada su isplazile jezik kao odgovor da su otkrile uzorak pozitivan na covid. Poput mrava, može ih se istrenirati za nekoliko minuta, a test obavljaju za svega nekoliko sekundi.

Još se ne zna što pčele točno otkrivaju u uzorcima zaraženim covidom. Znanstvenici sugeriraju da bi pčele mogel biti od pomoći u udaljenim zajednicama gdje je teško tradicionalno testirati ovu zaraznu bolest.

Čak i crvi

Još manji detektor bolesti jest crv veličine zrna pijeska kojeg se koristi u laboratorijskim istraživanjima. Jedna japanska studija pokazala je da crv može otkriti stanice karcinoma gušterače, a talijanska studija otkrila je da može prepoznati stanice karcinoma dojke.

U oba slučaja, crvi se kreću prema uzorcima s tumorskim stanicama i izbjegavaju one zdrave. Japanska biotehnološka tvrtka nudi test za rano otkrivanje raka, N-Nose , a građani mogu poslati uzorak urina da ga crvi testiraju.