Psiholozi objašnjavaju zašto je bol nakon prekida i odbijanja tako slična fizičkoj boli

Odbijanje aktivira dijelove mozga kao i na bilo koji način uzrokovana fizička bol

FOTO: Serena/Flickr

Odbijanje je svakodnevni dio života i nešto što se događa baš svakome od nas, bilo da se radi o odbijanju od strane ljubavnog partnera, prijatelja ili poslodavca. No, zašto nas odbijanje toliko smeta i boli? Što uzrokuje takve snažne reakcije?

Psiholog Guy Winch tvrdi kako je odgovor u tome na koji su način spojeni dijelovi našeg mozga, prenosi Business Insider. A novo istraživanje pak sugerira kako odbijanje aktivira iste dijelove mozga kao i na bilo koji način uzrokovana fizička bol.

U najnovijoj studiji 40 ispitanika koji su nedavno prošli kroz bolan prekid ljubavne veze istraživači su podvrgnuli magnetskoj rezonanci mozga. Svim su ispitanicima pokazali fotografije njihovih bivših partnera i rekli im da se prisjete kako je izgledao trenutak kad su ih partneri ostavili.

U njihovom su se mozgu tijekom tog eksperimenta aktivirali sekundarni somatosenzorni korteks i stražnja leđna insula – predjeli mozga koji se aktiviraju i kada nam je nanesena fizička bol.

Neki stručnjaci tvrde kako bi se bol nakon prekida mogla liječiti kao i određena fizička bol

Lijek Tylenol u nekim je slučajevima uspješno liječio bolan prekid
Lijek Tylenol u nekim je slučajevima uspješno liječio bolan prekid Steve Losh/Flickr

“Ovi rezultati daju jedno novo značenje izrazu da odbijanje – boli”, napisali su istraživači u svom radu, objavljenom u zborniku Nacionalne akademije znanosti.

Znanstvenici su objasnili kako su u ovom istraživanju odbijanje, odnosno prekid ljubavne veze, mnogo intenzivnije djelovali na mozak ispitanika nego u prijašnjim studijama te se zbog tog intenziteta bol iz emocionalne pretvorila u fizičku.

Neki stručnjaci tvrde kako bi se odbijanje i bol nakon prekida mogli liječiti kao i određene fizičke boli, a studija iz 2010. godine pokazala je kako je lijek Tylenol (lijek koji se koristi protiv glavobolje i za smanjenje temperature) učinkovito izliječio i bolan prekid veze.

U ovoj novoj studiji, istraživači su nekim ispitanicima pripisali uzimanje Tylenola svaki dan, tri tjedna, nakon čega je bila pokazana smanjena aktivnost u dijelovima mozga povezanim sa psihičkom, ali i fizičkom boli. No, nitko ne bi smio lijekove uzimati na vlastitu odgovornost i bez konzultacija s liječnikom.

Odbijanje najčešće ipak nije odraz nas samih i ne bismo ga trebali shvaćati previše osobno

Na prekide bismo ipak trebali naučiti gledati s vedrije strane
Na prekide bismo ipak trebali naučiti gledati s vedrije strane Terrell Woods/Flickr

Na odbijanje bismo, ipak, trebali naučiti gledati s pozitivne strane, a moguće rješenje je i to da se, kad primjerice tražimo posao, prijavimo na nekoliko različitih mjesta te na taj način sebi povećamo šanse za uspjeh na jednom od njih.

Također, ne bismo baš svaki prekid ili odbijenicu trebali shvaćati osobno – jer one najčešće nisu odraz nas samih, već splet okolnosti i stavova i viđenja osobe s druge strane.