Raste online prodaja pauka i škorpiona. To je problem

Komercijala trgovina dovodi ih u opasnost

Animal Cartoon EPS10 File Format
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Paukovi i škorpioni nisu baš privlačne životinje i većina nas ne bi ih držala za kućne ljubimce, ali stručnjaci za divlje životinje upozoravaju da globalna trgovina ovim kućnim ljubimcima raste dovodeći ove populacije u opasnost, piše Wired. Sakupljači trenutno trguju s više od 12.000 vrsta paukova, kaže izvješće objavljeno u časopisu Communications Biology, a 80 posto njih podložno je izumiranju.

“To su vrste s kojima je trgovina potpuno legalna ali nema podataka o tome koliko je održiva”, kaže za Wired autorica studije i profesorica bioloških znanosti na Sveučilištu u Hong Kongu, Alice Hughes. Hughes i njezine kolege razvili su algoritam za skeniranje web stranica koje prodaju paukove i škorpione.

Studija procjenjuje da su dvije trećine pauka i škorpiona kojima se trguje prikupljeno iz divljine, a ne uzgojeno u zatočeništvu. Usporedbom podataka uočeno je da je 77 posto škorpiona, vrste carski škorpion prikupljeno iz divljine od 2000. do 2021. godine.

Komercijalna trgovina dovodi pauke u opasnost

Preko 50 posto jedinki koje se prodaju u dućanima za kućne ljubimce stiže iz divljine, od kojih veliki broj, ako se, na primjer, otpremaju iz Afrike, umire na putu. Znanstvenici poput Hughes koji provode terenska istraživanja diljem jugoistočne Azije još uvijek nemaju dovoljno informacija o obilju vrsta koje postoje diljem svijeta, a njezina studija napominje da na planeti postoji više od milijun beskralješnjaka koje su procijenili biolozi, ali je manje od 1 posto procijenjeno od strane Međunarodne unije za očuvanje prirode, u pogledu statusa njihove populacije.

Komercijala trgovina dovodi pauke u opasnost prije nego znanstvenici mogu o njima puno naučiti. Pauci i škorpioni mogu se činiti opasnima ali nisu takvi ako se ostave na miru. Paučnjaci, osim toga, drže pod kontrolom štetne insekte, a otkriveno je i da otrovi pauka sadrže antimikrobne spojeve, korisne protiv bolova i karcinoma, što ih čini potencijalnim kandidatima za razvoj novih lijekova.

‘Ako volite ove životinje pustite ih da žive u divljini’

Jedan američki sakupljač paukova i škorpiona objašnjava da je interes ljudi eksplodirao jer su to kućni ljubimci koji ne zahtijevaju održavanje, ne treba ih šetati, traže malo prostora i ne treba im dvorište. Neetični sakupljači mogu desetkovati divlje populacije. Čak i uzgajivači koji uzgajaju prema zakonu često kupuju primjerke iz divljine da bi povećali genetsku raznolikost svojih zaliha.

Bez međunarodnog certifikacijskog programa teško je znati porijeklo paukova ili škorpiona. U izvješću za časopis Science kaže se da su znanstvenici u Maleziji otkrili novu vrstu tarantule 2019. godine, a odmah je trio kolekcionara iz Poljske krenuo u ekspediciju i dopremio ih u Veliku Britaniju bez ikakvih dozvola. Pripadnici te rijetke vrste, poznate i kao neonsko plava tarantula, trenutno se prodaju online.

“Ako volite ove životinje pustite ih da žive u divljini. Nemojmo biti u poziciji da su nama dostupni, a da ih više neće biti za sljedeće generacije”, poručuje Sergio Henriques, supredsjedatelj Međunarodne unije za očuvanje prirode skupinom specijaliziranom za paukove i škorpione.