Raste zabrinutost koliko dugo kemoterapija ostaje u tijelu i koji su joj učinci

Kemoterapija djeluje na usporavanje ili zaustavljanje rasta kancerogenih stanica

FOTO: Stephen Dickter/Flickr

Kemoterapiju čine snažni lijekovi kojima se liječi karcinom širom tijela. Kemoterapija djeluje na cijeli niz različitih načina ali općenito, djeluje na usporavanje ili zaustavljanje rasta kancerogenih stanica koje se brzo razmonožavaju.

Kako se i neke od zdravih stanica isto tako brzo dijele i množe, kemoterapija može imati privremeno štetan utjecaj i na te stanice uzrokujući popratne pojave kao mučninu i gubitak kose.

Koristi od kemoterapije mogu biti dugoročne što je presudno u borbi protiv karcinoma ali raste zabrinutost koliko dugo ovi lijekovi ostaju u krvotoku.

Učinci i popratne pojave lijeka mogu dugo trajati

Većina kemoterapijskih lijekova ostaje u tijelu samo nekoliko sati ili dana. Razgrađuju ih bubrezi i jetra, a luče se urinom, stolicom ili znojenjem.

Cijeli niz razloga utječe na vremenski period koji je potreban da lijek napusti organizam, ovisno o vrsti kemoterapije koju pacijent dobiva, prisutnosti drugih lijekova u organizmu, dobi i o tome koliko dobro rade bubrezi i jetra.

Oštećenja ovih organa mogu usporiti proces izlaska lijeka iz tijela. Važno je imati na umu da iako se kemoterapija brzo metabolizira i eliminira iz tijela, učinci i popratne pojave lijeka mogu dugo trajati, ovisno o vrsti kemoterapije, piše u časopisu Insight instituta za karcinom Dana Farber iz Bostona.