Razgovarali smo s dečkom koji stoji iza velikog znanstvenog eventa koji uskoro počinje

Od 27. do 29.11. održava se druga Međunarodna konferencija o evoluciji i ponašanju

FOTO: Vjekoslav Skledar

Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, od 27. do 29. studenoga, održat će se ICEB – druga Međunarodna konferencija o evoluciji i ponašanju na kojoj će svi koji vole znanost moći slušati predavanja o evoluciji i ponašanju primata, a držat će ih eksperti iz gomile različitih znanstvenih područja.

U sklopu konferencije će se organizirati i posjet Muzeju krapinskih neandertalaca i radionica o socijalnim paucima, a o svemu tome razgovarali smo s jednim od organizatora konferencije Nikolom Koletićem.

“Radionica o socijalnim paucima dotiče se jednog novog područja istraživanja u biologiji. Pauci su člankonošci koji također imaju socijalne interakcije i zbog toga se održava radionica upravo na tu temu. Što se tiče posjeta muzeju u Krapini, tamo su najbolje očuvani ostaci neandertalaca u Europi. Budući da se govori o evoluciji primata logično je da se ide u Muzej krapinskih neandertalaca koji je podosta interaktivan”, kaže Koletić.

Konferenciju osmislili studenti s Filozofskog fakulteta

Organizacijski odbor konferencije sastoji se od inicijative zagrebačkih studenata viših godina i predavača Medicinskog fakulteta, psihologije Filozofskog fakulteta, biologije Prirodoslovno-matematičkog fakulteta te antropologije Filozofskog fakulteta.

“Prva konferencija je projekt koji su osmislili studenti s Filozofskog fakulteta s odjela antropologije i psihologije, studenti s Medicinskog fakulteta i s PMF-a jer su htjeli povezati evolucijska saznanja o ponašanju životinja s naglaskom na primate. Ove godine se održava druga konferencija evolucije ponašanja.

Cilj je da se sveučilište u Zagrebu postavi kao vodeća institucija koja će promicati interdisciplinaran pristup proučavanja ponašanja s naglaskom na evoluciju”, priča nam Nikola o samim počecima konferencije i njenom ovogodišnjem cilju.

Nikola Koletić, jedan od organizatora konferencije
Nikola Koletić, jedan od organizatora konferencije Vjekoslav Skledar

Središnji dio programa činit će izlaganja teorijskih i istraživačkih radova predavača sa Sveučilišta u Beču i Max Planck instituta, PMF-a, Medicinskog fakulteta, Instituta za antropologiju i Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. “Riječ je o znanstvenicima koji su specijalizirani na području ponašanja životinja, biološke i antropološke evolucije.

Znanstveno-popularni stil izlaganja

Jedno od zanimljivijih predavanja bit će ono iz evolucijske psihologije jer će se raditi o temi koja se tiče čovjeka i stvari koje radimo nesvjesno, a one se mogu objasniti preko evolucijske psihologije koja je sama po sebi zanimljiv pojam. Jedan od izlagača je Igor Mikloušić s Instituta Ivo Pilar koji će upravo govoriti o ovoj temi”, kaže Koletić i kaže kako će naglasak predavanja biti na evoluciji religioznosti kod primata i čovjeka.

Predavanja će se održavati na engleskom jeziku, a stil izlaganja bit će znanstveno-popularni te će teme biti prilagođene kako bi ih posjetitelji mogli razumjeti. Projekt okuplja dosta studenata koji će imati prigodu prikupiti najnovija saznanja o povezanosti evolucijskih teorija i ponašanja primata, a na konferenciji će radove izlagati studenti iz domaćih i međunarodnih studentskih udruga.

Iako će konferencija trajati tri dana, postoje planovi da ona ubuduće traje tjedan dana, a organizatori se nadaju kako će se to moći osigurati i da će pritom opet dobiti potporu Sveučilišta.