Pričali smo s meteoroginjama o oluji koja trese dio Hrvatske. Najavljuju kratko zahlađenje, a onda proljeće

Danas je, kažu, vrunac jakih vjetrova. Slijedi smirivanje

10.02.2020., Lepoglava - Vjetar unistio krov na zgradi. Photo: Branko Tezak/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Sjeverom Europe hara oluja Chiara (u Njemačkoj je zovu Sabine), a njezine posljedice osjete se i u Hrvatskoj. Većinom se radi o snažnom vjetru koji je već počupao nekoliko krovova i stabala, a zbog kojeg je izdan i meteoalarm. Državni hidrometeorološki zavod također je izdao upozorenja zbog vjetra pa je tako zagrebačko područje obojeno u narančasto zbog mogućih olujnih udara vjetra brzine do 105 kilometara na sat. Ista je situacija i u gospićkoj regiji.

Kako bismo saznali koliko će ovakvi vremenski uvjeti trajati javili smo se meteorologinjama Tei Blažević s N1 te Dunji Mazzocco Drvar s RTL-a. Obje upozoravaju na snažnu južinu, ali i iznadprosječno visoke temperature. Ipak, dobra vijest je da bi se već sutra situacija trebala smirivati što se vjetra tiče.

‘Upozorenje DHMZ-a treba ozbiljno shvatiti’

“Što se tiče našeg područja svakako treba skrenuti pozornost na vrlo vjetrovite prilike. Danas je na postaji Puntijarka zabilježen udar vjetra od 97 kilometara na sat. Vidim da je u nekim dijelovima hrvatske unutrašnjosti već bilo čupanja krovova, u susjednoj Sloveniji je zabilježen i jedan smrtni slučaj. Na moru puše jugo, a na kontinentu jugozapadnjak s olujnim udarima”, kaže Blažević s N1 i dodaje:

“Treba ozbiljno shvatiti upozorenje visokog stupnja koje je objavio DHMZ. Ono uključuje mogućnosti čupanja drveća posebno u Zagorju, Međimurju i Podravini. Moguće je odlamanje krovova, čak i kratki prekidi u opskrbi električnom energijom. To je danas zaista najvažnije.”

Vjetar je uništio krov u Ivancu blizu Lepoglave. Branko Tezak/PIXSELL

Na nju se nadovezuje Mazzocco Drvar koja kaže kako su trenutne vremenske neprilike ipak vrhunac posljedica oluje Chiare koje ćemo mi osjetiti: “Kod nas je vrhunac toga upravo sada, to sve skupa već prolazi. Danas do kraja dana bit će uglavnom vjetrovito kao i sutra, međutim to će biti slabije nego što je u ovim trenucima. Danas je zapravo najgore što se vjetra tiče i slijedi smirivanje.”

U srijedu stiže promjena vremena

Osim vjetra, neće nas zaobići ni padaline, ali neće ih biti previše: “Prema kraju dana i po noći bit će i nešto kiše, osobito u gorju, sjeverozapadnoj unutrašnjosti i na Jadranu, ali to neće biti značajne količine. Sve to zapravo je uvod u jednu značajniju promjenu vremena koja nas čeka u srijedu. Srijeda će biti pretežno oblačna u cijeloj zemlji, a kako će vjetar promijeniti smjer s južnog na sjeverni doći će i do zahlađenja”, kaže Blažević.

Uništen krov na zgradi u Lepoglavi. Branko Tezak/PIXSELL

Nažalost, to zahlađenje neće biti dovoljno za snježni pokrivač u unutrašnjosti: “Prevladavat će većinom kiša, očekujemo ponešto snijega, odnosno prijelaz kiše, susnježice i snijega, ali prije svega u gorskim predjelima. To će biti vrlo kratkotrajno, a nakon tog kratkog hladnog prodora čeka nas osjetno zatopljenje i prave proljetne prilike”, dodaje Blažević, a slaže se i Mazzocco Drvar:

“Imat ćemo proljetno promjenjivo vrijeme uz pljuskove, može čak i zagrmjeti i to više u unutrašnjosti nego na moru. Nema nikakvih velikih ili dramatičnih događanja. Još sutra će biti relativno toplo, slično kao i danas, a onda opet malo umjerenije. Srijeda i četvrtak će biti malo svježiji nego što je to sada, ali sve je to i dalje iznadprosječno toplo i vrijeme primjerenije ožujku ili travnju nego veljači.”

Gotovo je s pravom zimom

Kako nam Blažević i Mazzocco Drvar kažu, do srijede će se temperature na moru kretati oko 16 i 17 stupnjeva, a u unutrašnjosti oko 10. Zbog zahlađenja sredinom tjedna na Jadranu će one pasti na maksimalno 13 stupnjeva, a na kopnu će se kretati oko 7 stupnjeva. Nakon toga ponovo slijedi rast temperatura krajem tjedna. “U srijedu i četvrtak očekuje se i malo mraza ujutro u unutrašnjosti, ali bez obzira na to i dalje se radi o neuobičajeno visokim temperaturama za veljaču”, govori nam Mazzocco Drvar i dodaje:

“Više se ne očekuje nikakvo značajnije zahlađenje. Prava ‘zimska’ zima više nije izgledna iako će biti još hladnijih perioda iza 19. i 20. veljače kada se očekuje nešto normalnije vrijeme, ali prije toga imamo još jedno prilično neugodno i jako zatopljenje. Vraćat ćemo se na nekako kasnozimske uvjete, ali onih pravih zimskih uvjeta i očekivanja snijega, nema.”