Rektor Boras odbija potvrditi novog dekana Filozofskog, a usput je izveo senzacionalni manevar. Nazire se nova kriza

Ponavlja se povijest na Filozofskom fakultetu

U jeku koronakrize, ali i saniranja posljedica zagrebačkog potresa koji je nanio zaista veliku štetu objektima Sveučilišta u Zagrebu, rektor Damir Boras odlučio se pozabaviti posve drugim pitanjima. U dnevni red elektroničke sjednice Senata Sveučilišta, koja se treba održati u utorak 28. travnja, uvrstio je točku kojom predlaže da Senat uskrati suglasnost na prijedlog programa rada predloženika za novoga dekana Filozofskoga fakulteta, profesora Nevena Jovanovića.

Naime, Filozofski fakultet po propisanoj je proceduri proveo izbor za predloženika dekana na svom Fakultetskom vijeću. Potom je, prema Statutu Sveučilišta, nužno da predloženik fakulteta dobije i suglasnost Senata, krovnog tijela Sveučilišta. No, Boras Senatu sada predlaže da izglasa uskratu suglasnosti na Jovanovićev program, pritom bez jasnog objašnjenja Filozofskom fakultetu i profesoru Jovanoviću. Problematične su i okolnosti u kojima će se sjednica Senata u utorak provesti.

Jovanović: ‘Demokracija na Sveučilištu je suspendirana’

Bit će u elektroničkom obliku i neće biti moguća rasprava. Članovi Senata će tijekom sjednice, od 12 do 16 sati, tek moći ostavljati primjedbe na predložene točke dnevnoga reda, no neće moći uživo raspravljati i postavljati pitanja o ovoj ili bilo kojoj drugoj točki dnevnoga reda.

Profesor Neven Jovanović, čijem programu za dekana rektor Boras želi uskratiti suglasnost, za Telegram je jutros kazao kako je manje ozbiljno to što rektor čini Filozofskom fakultetu. “No, vrlo je ozbiljno što se tiče Sveučilišta u Zagrebu jer je, po svemu sudeći, demokracija na Sveučilištu suspendirana. Moguće su tek pisane primjedbe tijekom sjednice, bez mogućnosti diskusije i pitanja”, kaže Jovanović i dodaje kako upravo rasprava služi za formiranje stava na temelju kojega će se glasati.

“Od Senata se samo očekuje da usvoji tu točku. Da je to država, ovo bi se zvao državni udar”, poručuje profesor kojem je Filozofski fakultet poklonio povjerenje za dekanski mandat koji je trebao početi u listopadu, s novom akademskom godinom. Spomenimo i kako za ostalih šest pristiglih prijedloga za dekane drugih fakulteta na Sveučilištu, Boras Senatu predlaže da izglasa suglasnost, a uskraćuje je samo Jovanoviću i Filozofskom.

Aktualna dekanica obratila se studentima i djelatnicima faksa

Studentski zbor Filozofskog fakulteta oštro je osudio, kako kažu, “najnoviji besramni potez rektora”, a Vijeće Filozofskog fakulteta u ponedjeljak će održati izvanrednu online sjednicu na kojoj će, uoči Senata, formirati izjavu i stav. Studente i djelatnike fakulteta sa situacijom je jučer detaljno upoznala aktualna dekanica Vesna Vlahović-Štetić. Istaknula im je kako rektor Boras “ponovno izaziva sukob na Sveučilištu i krizu upravljanja na našem Fakultetu, osporivši volju većine članova Fakultetskog vijeća”.

Borasu je uputila i pismo, upozoravajući kako na sazvanoj sjednici Senata neće biti moguća rasprava sudionika te da će jedino pisani komentari biti priloženi u zapisnik, “a te komentare sudionici sjednice neće moći čuti niti vidjeti prije glasanja”. Dekanica Vlahović-Štetić rektora je podsjetila i kako je dekanski kandidat Filozofskog fakulteta na raspolaganju za pojašnjenje programa, osobno i rektoru i Senatu, no da mu je ovime uskraćena prilika da pojasni eventualne nejasnoće u programu.

Sličan scenarij već je viđen u odnosu Boras-Filozofski

“Mislim da je riječ o velikom presedanu, uskrata suglasnosti na program, i to uz nemogućnost rasprave na sjednici Senata pa Vas molim da točku 18. skinete s dnevnog reda”, apelirala je dekanica na rektora Borasa. Ovdje valja podsjetiti kako je sličan scenarij u odnosu Boras – Filozofski već viđen prije tri godine, kada je rektor oklijevao pustiti na Senat odluku o davanju zelenog svjetla programu aktualne dekanice. Međutim, tada je tražio dodatna pojašnjenja, Vlahović-Štetić ih je pružila, i dekanica je uskoro na Senatu dobila suglasnost.

Kriza upravljanja na Filozofskom fakultetu, koja se nazire ovim Borasovim potezom, prouzročit će, kako propisuje Statut, da u slučaju odbijanja Jovanovićeva programa na Senatu, Filozofski mora ponoviti proceduru izbora. Međutim, ako se novi dekan ne izabere do isteka mandata aktualne dekanice (kraj rujna), Fakultet mora Senatu i rektoru predložiti vršitelja dužnosti dekana, koji može biti imenovan samo uz suglasnost rektora. Slična situacija takvoj Filozofski je već zadesila 2016. godine, kada su, nakon suspenzije tadašnjeg dekana Vlatka Previšića, rektor i Senat Filozofskom fakultetu imenovali cijelu upravu, koju se u fakultetskim kuloarima nazivalo oktroiranom.

Bivšem omraženom dekanu Filozofskog Boras daje počasno zvanje

Spomenimo, pritom, i kako će se na elektroničkoj sjednici Senata u utorak, na osobni prijedlog rektora Borasa, odlučivati o dodjeli počasnog zvanja professor emeritus upravo bivšem, polemičnom dekanu Filozofskog Vlatku Previšiću. Posljednje mjesece Previšićeva dekanskog mandata na Filozofskom, obilježila je snažna pobuna studenata i zaposlenika, koji su kroz plenum artikulirali nezadovoljstvo namjerom dekana Previšića da sklopi netransparentne ugovore o suradnji s Katoličkim bogoslovnim fakultetom. Previšić je, tada, imao svesrdnu podršku rektora Borasa.

U konačnici, u listopadu 2016. Boras i Senat suspendirali su Previšića s pozicije dekana Filozofskog, uslijed pritiska akademske javnosti, no i mišljenja Ministarstva znanosti i obrazovanja da Previšić, sukladno zakonu, zbog svojih godina mora u mirovinu. Odmah nakon Previšićeve suspenzije, Boras i Senat imenovali su Filozofskom već spomenutu, neželjenu upravu, a uzavrela situacija na fakultetu mjesecima kasnije se normalizirala redovnim izborom Vesne Vlahović-Štetić za dekanicu.