Remek djelo belgijskog nadrealista s lebdećim baguetteom ide na aukciju

Predviđa se da bi mogla postići cijenu od 64 milijuna dolara

FOTO: Christie's/Screenshot

Nadrealistički manifest Andrea Bretona, tekst koji je opisao i oblikovao revolucionarni umjetnički pokret, ove godine slavi 100 godina. Kako bi se proslavila ova prekretnica, remek-djelo Renea Magrittea, koje u javnosti nije viđeno više od 25 godina, ide na aukciju.

Slika Intimni prijatelj, dovršena 1958. godine, vrhunac je prodaje aukcijske kuće Christie’s planirane za 7. ožujka te bi mogla postići cijenu od 64 milijuna dolara, piše The Observer.

Čudesno je uvijek lijepo

Belgijski nadrealist Magritte poznat je po svojim zagonetnim slikama koje postavljaju obične predmete u nekonvencionalna okruženja. Njujorški Muzej moderne umjetnosti piše da je Magritte “učinio poznato uznemirujućim i čudnim, postavljajući pitanja o prirodi prezentacije i stvarnosti.”

Na slici Intimni prijatelj, muškarac u odijelu, s polucilindrom na glavi, okrenut leđima, stoji na kamenome balkonu. Gleda u krajolik valovitih brežuljaka, a iza njegovih leđa lebde baguette i čaša vina. Ovaj detalj je zbunjujući i bizaran, a to je upravo ono što je Breton imao na umu.

Breton piše u svom manifestu koji je pomogao definirati načela nadrealističkog pokreta ”Čudesno je uvijek lijepo, zapravo samo je čudesno lijepo.”

Simbol buržoazije i usamljenog lutalice

Slika čovjeka s okruglim šeširom, skrivena lica, motiv je koji se stalno ponavlja kroz Magritteov rad. Lik funkcionira kao simbol buržoazije, anonimnih, bezličnih masa, svakodnevnog radnog čovjeka i usamljenog lutalice, navodi aukcijska kuća.

Magritteova djela imaju vrtoglave cijene, prije dvije godina jedna njegova slika prodana je za skoro 80 milijuna dolara.

Zadnji put izložena 1998. godine

Magritte je poznat po jednostavnosti i oštrini svoga stila. Na slikama nikada nema znakova religije, to su čiste, snažne, uznemirujuće, divne, tihe slike, potpuno konceptualne i dostupne su svima, piše Associated Press.

Slika Intimni prijatelj nije bila na tržištu od 1980. godine, a zadnji put je viđena na izložbi u Bruxellesu, 1998. godine. Prije prodaje, slika je bila u Los Angelesu i New Yorku, a sada kreće u Hong Kong i London.