Ružni snovi nam pomažu da se lakše nosimo sa strahom u stvarnom životu, tvrde znanstvenici

To pokazuju snimke mozga, ali to se ne odnosi na noćne more. One su ipak preintenzivne

Čak i kada su nam snovi zastrašujući, novo istraživanje pokazuje da mogu djelovati terapijski, tako da se sljedećeg dana bolje nosimo sa strahom, piše ScienceAlert. Mapiranje aktivnosti mozga tijekom spavanja osnažilo je ideju da nas loši snovi pripremaju za stvarnost, kažu švicarski i američki znanstvenici. Oni su otkrili da su oni ljudi koji su bilježili više loših snova bolje svladavali strah dok su budni.

“Prvi smo puta primijetili da se slična područja aktiviraju kada doživljavamo strah u stanju spavanja i u budnome stanju”, kažu. Ljudski san je još uvijek misterija. Kad smo budni i u snu slično doživljavamo emocije, a to utječe na to kako se osjećamo kada se probudimo.

Aktivni su emocionalni centri u mozgu

Preliminarni dokazi upućuju na to da su emocionalni centri u mozgu aktivni tijekom spavanja. Ako su ta područja slabija, smanjuje se emocionalni intenzitet naših snova. Sve što smo do sada imali su tek teorije o povezanosti.

Prema takozvanoj teoriji simulacije prijetnji, kaže se za naš mozak da se nosi sa strahovima u životu tako što obnavlja prijeteće događaje iz snova. Drugi model sugerira da zatvorenih očiju rješavamo emocionalni sukob, smanjujući negativna raspoloženja sljedeći dan.

Ne funkcionira s noćnim morama

Obje se teorije u osnovi slažu da doživljavanje straha u snu vodi do boljih reakcija dok smo budni, samo se razilaze u dijelu na koji način to rade. Snovi se mogu smatrati stvarnim treningom za naše buduće reakcije i potencijalno nas mogu pripremiti za suočavanje sa stvarnim opasnostima.

Autori kažu da ovo ipak, vjerojatno, ne vrijedi za noćne more. Za razliku od loših snova gdje su razine straha umjerene, noćne more mogu uzrokovati suvišne nevolje jer zapravo remete san i negativno utječu na naše emocije kada se probudimo. “Vjerujemo da ako se u snu premaši određeni prag straha, on gubi blagotvornu ulogu emocionalnog regulatora”, kažu autori.