Sad, kad je iscurilo još fotki, bilo bi jako zanimljivo čuti Capaka kako objašnjava bliski kontakt

'Nije bilo fizičkog kontakta', govorio je šef HZJZ-a cijeli dan. A onda je objavljena još jedna fotografija

Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak izjavio je da premijer Andrej Plenković ne mora u samoizolaciju, iako je bio u kontaktu s nekoliko tenisača na turniru na kojem se proširio koronavirus. Plenković je tako došao i u blizinu Novaka Đokovića, koji je zaražen koronavirusom, što je potvrđeno danas, ali tek nakon što je Capak dao izjavu. No, za Capaka sumnja kako je Đoković zaražen nije bila dovoljan razlog da se Plenković, koji je inače usred predizborne kampanje, povuče iz javnosti.

“Nije bilo fizičkog kontakta. Dodir šakama se ne smatra bliskim kontaktom. Dakle, naš premijer nije ostvario bliski kontakt s Novakom Đokovićem, i ako on i jest pozitivan, premijer ne mora u samoizolaciju”, objašnjavao je Capak na N1 televiziji. Prema tumačenju ravnatelja HZJZ-a, Plenković je s Đokovićem bio u kontaktu oko tri minute, a definicija bliskog kontakta je da ljudi u zatvorenom borave dulje od 15 minuta na vrlo bliskoj udaljenosti.

Rukovanje je bliski kontakt

No, dodiri šakama, u što svakako spada i rukovanje, za Krunoslava Capaka nisu bili tako benigan kontakt prije dva mjeseca, kada se Hrvatska nalazila na vrhuncu epidemije. Govoreći za RTL 18. ožujka, Capak je rukovanje nedvosmisleno uvrstio među zabranjene aktivnosti. „Ako smanjite socijalni kontakt, značajno će pasti prijenos bolesti i broj novooboljelih“, istaknuo je Capak na početku razgovora.

Epidemiolog je potom objasnio što je, prema službenoj definiciji, bliski socijalni kontakt. „Definicija kaže da se radi o socijalnom kontaktu tipa razgovora, rukovanja, grljenja i sličnog, na razmaku manjem od jednog metra duže od 15 minuta u zatvorenom prostoru. Isto to za vanjski prostor je dva metra“, rekao je Capak tada. Plenkovićev kontakt s Đokovićem možda nije trajao toliko, ali iz slike je jasno kako je bio prilično blizak.

Pritom, na na stranicama HZJZ-a piše kako se tjelesni kontakt promatra kao bliski, bez obzira na vrijeme provedeno u blizini zaražene osobe. U dijelu dokumenta u kojem se pojašnjava što je bliski kontakt, a rukovanje sa zaraženom osobom navedeno je kao rizično ponašanje, neovisno o bilo kakvim drugim okolnostima, poput trajanja interakcije. „Bliski kontakt uključuje: Izravan tjelesni kontakt s oboljelim od COVID-19 (npr. rukovanje)“, piše HZJZ. Bilo bi zanimljivo čuti pod što spada ovo:

Mario Ćužić/HTS