Samo u ožujku u Španjolskoj je bez posla ostalo preko 300.000 radnika; najgore od krize iz 2009.

To je rast nezaposlenosti od 9,31 posto u odnosu na prošli mjesec

Spanish Prime Minister Pedro Sanchez delivers a speech during a session at the Lower Chamber in Madrid on March 25, 2020 to debate the extension of a national lockdown until April 11 in an effort to slow down the spread of the COVID-19 coronavirus. - As the global death toll soared past 20,000, Spain joined Italy in seeing its number of fatalities overtake China, where the virus first emerged just three three months ago. (Photo by Mariscal / various sources / AFP)
FOTO: AFP

U Španjolskoj je u ožujku ostalo bez posla preko 300.000 radnika, što je 9,31 posto više u odnosu na prethodni mjesec, doznaje se u četvrtak u Madridu, a razlog tome je što je vlada, želeći zaustaviti širenje koronavirusa, naložila obustavu gospodarskih aktivnosti. Najgora brojka do sad bila je u siječnju 2009. usred financijske krize, kada je 198.838 ljudi završilo na burzi.

Najteže su pogođeni građevinarstvo, ugostiteljstvo, umjetnost i industrija razonode, izvijestilo je u četvrtak ministarstvo rada. Ožujak je završio s ukupno 3,5 milijuna nezaposlenih.

Zdravstvena kriza Covid-19 također utječe na broj radnih mjesta kojih je do posljednjeg dana ožujka izgubljeno 833.979. Ožujak je obično povoljan mjesec za zapošljavanje u Španjolskoj. Početkom prošlog mjeseca broj radnih mjesta porastao je za 68.843, ali između 12. i 31. ožujka strmoglavio se za 898.822.

“Najpogođenije su žene, mladi, sektori gdje su plaće najniže, posebno u ugostiteljstvu, te radnici u građevinarstvu”, rekao je Pepe Álvarez, predsjednik sindikata UGT, za španjolski radio RNE, potvrdivši brojku od 302.265 radnika.

Preminulo ukupno preko 10 tisuća ljudi

Španjolska vlada je 14. ožujka proglasila izvanredno stanje, nakon kojeg se 47 milijuna stanovnika nalazi zatvoreno u stanovima i kućama, a smiju izlaziti samo na posao, u trgovine s hranom, kioske, bolnice, ljekarne, banke, benzinske crpke te kako bi prošetali psa. Svi ugostiteljski objekti, kina, kazališta, stadioni, bazeni i drugi objekti za razonodu su zatvoreni.

U ponedjeljak 30. ožujka ta je mjera pojačana zabranom odlaska na posao, osim u neophodnim zanimanjima poput zdravstva, policije, proizvodnje i distrubucije hrane, struje i plina.

Španjolska je sa 110.000 inficiranih osoba treća zemlja na svijetu po broju oboljelih od koronavirusa iza SAD-a i Italije. Preminulo je više od 10.000.

Zbog ograničenja kretanja stanovništva stopa rasta oboljelih pala je nakon 25. ožujka na oko 12 posto dnevno. Prije toga je svaki dan obolijevalo dodatnih 20 posto osoba.

Mjere pomoći zaposlenima i najugroženijima

Vlada je još ranije najavila 200 milijardi eura vrijedan financijski paket pomoći iz kojega će posrnule kompanije dobivati državna jamstva, kredite i subvencije, no usvojila je pravo veta kojim želi zabraniti trajne otkaze zaposlenicima ako je do njih došlo u vrijeme trajanja izvanrednog stanja.

Tvrtke mogu zatražiti Privremenu regulaciju zaposlenja (ERTE), kojim mogu privremeno suspendirati radne ugovore zaposlenicima dok traje izvanredno stanje, započeto 14. ožujka. Tijekom tog razdoblja mogu otpustiti radnike koji onda primaju državnu naknadu sa zavoda za zapošljavanje, a kada prođe izvanredno stanje tvrtke bi ih trebale opet zaposliti. Za ERTE se prijavilo preko 246.000 poduzeća, rekla je u četvrtak ministrica rada Yolanda Díaz na konferenciji za medije.

“ERTE služi da se ne uništi zaposlenje. U njemu osobe ostaju zaposlene. Postoji obveza zadržavanja zaposlenika najmanje šest mjeseci”, izjavila je ministrica Díaz.

Vlada usvojila paket mjera

Vlada je rekla da će pregledati sve ugovore od 14. ožujka kako bi se uvjerila da nitko nije otpušten za stalno te potom može uložiti veto ako primijeti da je netko trajno otpušten, a tvrtka ga mora vratiti na posao sukladno mjeri donesenoj zbog koronavirusa. Računa se da je oko 620.000 radnika obuhvaćeno mjerom zaštite trajnog zaposlenja te primaju naknadu za nezaposlene u sklopu privremenog otpuštanja.

Lijeva koalicijska vlada premijera Pedra Sáncheza usvojila je i paket mjera u cilju zaštite najugroženijih radnika. Komunalne kompanije ne smiju im isključiti struju i vodu zbog nemogućnosti plaćanja računa tijekom izvanrednog stanja.

Vlada je najavila financijsku pomoć kućnim pomoćnicama i privremeno zaposlenim osobama. Samozaposlenim osobama produžen je rok za uplatu doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje, a također su produženi rokovi za otplatu stambenih kredita.