Nekad je nužno odabrati stranu

San Francisco lansira neobičan projekt: plaćat će ljudima da ne pucaju iz vatrenog oružja

Sudionici programa dobit će 300 dolara mjesečno, kažu gradske vlasti

October 17, 2020 - San Francisco, California, United States: A Trump supporter is wheeled to an ambulance after he was attacked by counter protester at a free speech rally and protest.,Image: 564415717, License: Rights-managed, Restrictions: No publication in scandal publications, Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

San Francisco u listopadu pokreće pilot program, javlja NBC, u kojem će grad plaćati rizičnim ljudima 300 dolara mjesečno da ne bi počinili zločin vatrenim oružjem.

Cilj ovog programa je smanjenje nasilja u gradu, a započet će s 10 ljudi kojima će grad plaćati kako bi postati takozvani ambasadori sigurnosti. Sudionici će raditi s trenerima iz gradskog Programa intervencije protiv nasilja.

Plaćanja dolaze u obliku darovnih kartica, a prate se navike potrošnje pojedinca. Program bi se, eventualno, mogao proširiti na 30 sudionika. “Činimo to kako bismo bili sigurni da nam se ne događa besmisleno nasilje” rekla je Sheryl Davis, izvršna direktorica Povjerenstva za ljudska prava u San Franciscu.

Stvar je isprobana u drugom gradu

Povjerenstvo kaže da se ova ideja pokazala kao isplativ način za smanjenje upotrebe oružja u drugim gradovima. Program je napravljen po uzoru na program iz 2016.godine pokrenut u Richmondu u Californiji, a za koji je studija pokazala da se nasilje u gradu smanjilo za 55 posto.

Program, naziva The Dream Keeper Fellowship, fokusira se na gradske četvrti koje su u odnosu na druge, nesrazmjerno pogođene nasiljem, kako bi se poboljšala javna sigurnost. Sudionici koji pripadaju rizičnoj skupini prošli bi seriju intervjua, procjenu i zatim bi postali ambasadori javne sigurnosti.

Kritičari nazivaju program “gotovinom za kriminalce” kazavši da se plaća ljudima da ne bi pucali u druge ljude. Smatraju da su rezultati provedbe programa u Richmondu promatrani na premalom uzorku da bi se procijenilo hoće li i drugdje biti uspješan. “Nasilnim kriminalcima treba zatvor, a ne novac. Treba ih držati podalje od nas ostalih, nitko ne zaslužuje da mu se plati zato što ne puca u druge.”piše The Washington Examiner u kritičkom osvrtu na program.

Pucnjave u gradu rastu

David Muhammad iz Nacionalnog instituta za reformu kaznenog pravosuđa kaže kako to nije pošten opis. “Plaćanje kriminalcima da ne pucaju je primamljiv naslov ali je posve netočan opis programa” rekao je. Primarna intervencija je pozitivna i stvara odnos povjerenja.

Pucnjave u San Franciscu ove godine su porasle: u prvoj polovici 2021. bilo je 119 prijavljenih žrtava zločina, dvostruko više nego prošle godine. Program se financira kombinacijom donacija, državnih i saveznih potpora i novcem lokalne zajednice.