Nekad je nužno odabrati stranu

Saturn će ostati bez svojih prstenova puno brže nego što se očekivalo. No mi to nećemo doživjeti

Znanstvenici su zaključili da će Saturn ostati bez svojih prstenova tri puta ranije, za 100 milijuna godina

FOTO: NASA

Kada pomislite na Saturn, prva stvar koja vam padne na pamet su njegovi prstenovi, koji se protežu 280.000 kilometara oko planeta, što je šest širina Zemlje. Međutim, Saturn neće uvijek tako izgledati budući da njegovi prstenovi postepeno nestaju. Ne samo da nestaju, već se to događa puno brže nego što su znanstvenici očekivali. Oko 10.000 kilograma tvari iz prstenova trenutačno pljušti na planet svake sekunde.

Te padaline su ustvari raspadnuti ostaci Saturnovih prstenova, koji su uglavnom sastavljeni od kamena ili leda. Izloženi su UV zračenju, a također su pod udarom drugih manjih meteorita. Kada se kamenje i led u prstenu sudare s takvim malenim meteoritom, zaleđeni dijelovi ispare, stvore električno nabijene čestice vode, koje reagiraju na magnetno polje Saturna. Na koncu, padaju prema Saturnu, gdje izgore ili ispare u atmosferi.

Prsteni nisu uopće tako stari

NASA zna za padanje dijelova Saturnovih prstenova na planet još od 1980-ih, kada su lansirali svemirsku misiju Voyager. Tada su znanstvenici pretpostavili da će prstenovi nestati za oko tristo milijuna godina, no nakon svemirske misije Cassini, znanstvenici imaju crnije prognoze. S Cassinijem su ustanovili kako su padaline snažnije nego što se mislilo, te su izračunali kako će prsteni nestati za oko 100 milijuna godina.

Inače, za većine svog postojanja, Saturn je bio bez svojih prstenova. Premda znanstvenici pretpostavljaju da je Saturn nastao prije 4,5 milijardi godina, istraživanja sugeriraju da su oni stari samo između 100 i 200 milijuna godina. Dakle, to je mlađe od nekih dinosaura, piše Astronomy Now.