Nekad je nužno odabrati stranu

Sedam stvari koje loše utječu na našu kožu te izazivaju prerano starenje, ekceme i alergije

Trudnoća, kontracepcija, alkohol i sunčanje izazivaju promjene na koži

Koža je najveći organ u našem tijelu, ali često je zanemarujemo i ne gledamo promjene koje se na njoj događaju, a koji su rezultat brojnih vanjskih faktora. Mnoge stvari utječu na stanje naše kože i u mnogim slučajevima uzrokuju pretjerano starenje, ekceme, alergije. Primjerice tamnije pjege na koži često se pojavljuju kao rezultat unutarnjih promjena ili kad ne funkcioniraju optimalno.

Uočimo li neke promjene na koži trebali bismo posebnu pozornost posvetiti otkrivanju što nas to smeta a ovo je sedam najčešćih stvari koje utječu na promjene na našoj koži.

Telegramova infografika koju je napravio grafičar Mihovil Radauš pokazuje koji su to razlozi zašto naša koža stari i što joj najviše šteti.

1. Kontracepcijske pilule

Tablete za kontracepciju utječu na izgled i stanje naše kože što je u potpunosti razumljivo jer smanjuju razinu androgenih hormona poput testosterona. To izaziva veću proizvodnju sebuma koju proizvode žlijezde lojnice te dovodi do zatvaranja pora i nastanka novih akni. Hormoni u kontracepcijskim tabletama mogu izazvati melasmu, hiperpigmetaciju kože.

2.Trudnoća

trudnoćaaaa
Česte su mrlje na koži flickr

Hormoni se mijenjaju u trudnoći i većina žena uočava i doživljava promjene na koži. Mnoge trudnice muče se s takozvanom trudničkom maskom, poznatijom pod nazivom melasma. Čak 75 posto trudnica bori se s tim tamnim mrljama na koži. U većini slučajeva one nestaju godinu dana nakon poroda. U trudnoći se znaju javiti i crvene mrlje sa središnjom točkom iz koje se granaju sitne krvne žile. Najčešće se javljaju u području lica, vrata ili na rukama. Nestaju nakon poroda.

3.Alkohol

Alkoholna pića jako štete našoj koži. Ona prvenstveno izazivaju dehidraciju cijelog organizma, a to se najviše vidi na našoj koži. Kao rezultat toga pucaju kapilare, javlja se cvenilo kože i pojačavaju se bore. Također koža dobiva sivi ton a i podočnjaci su izraženiji.

4.Sunčanje i solarij

sunčanac
Oprezno sa sunčanjem flickr

Premda se o opasnostima od izlaganja suncu često govori i dalje mnogi od nas zanemaruju štetan učinak koje prekomjerno sunčanje čini našoj koži. Osim onog najgoreg scenarija – raka kože – sunčeve zrake izazivaju pjegice, staračke pjege, smeđe bradavice, lezije. Zaštitne kreme su u današnje vrijeme nužne a također potrebno je redovito kontrolirati stanje kože i madeža.

5. Lijekovi

Lijekovi mogu uzrokovati brojne promjene na koži i reakcije. Neki lijekovi čine kožu posebno osjetljivom na učinke sunčeva svjetla, a u tu skupinu spadaju neki antipsihotični lijekovi i antibiotici koji sadrže sulfate, hlortiazid i neki umjetni zaslađivači. Koža se ne ospe odmah poslije uzimanja lijeka, ali kasnije izloženost suncu uzrokuje crvenilo i svrbež. Ove promjene u većini slučajeva su bezopasne i obično nestanu s prestankom uzimanja lijeka.

6. Toksini iz okoliša

Baš kao što sunce pridonosi preranom starenju kože, istraživanja pokazuju da zagađenje zraka također ima utjecaj na našu kožu. Čestice smoga, dima i zagađenje zraka mogu uzrokovati različite probleme i promjene na koži – prerane ili preduboke bore, hiperpigmentaciju, isušivanje. Krajnji rezultat je ubrzano starenje kože s borama i pigmentnim promjena na koži.

7. Hrana

smokvaaa
Operite ruke nakon diranja smokvi flickr

Neka hrana i biljke sadrže određene tvari koje nakon što izlažemo kožu suncu mogu izazvati reakciju kože i upale poznate kao fototoksični dermatitis. Karakterizira ih pojava mjehura i često dugotrajna pigmentacija. Uzrok su najčešće furokumarini, koji uz djelovanje UVA iz sunčevog svjetla uzrokuju reakciju. Peršin, celer, neki agrumi, smokve izazvaju takve reakcije. Da biste to spriječili najbolje je oprati ruke nakon rukovanja s tim namirnicama.