Šefica udruge bolničkih liječnika proziva Stožer: 'Svinjokolja kao razlog širenja korone apsolutni je vrhunac ludosti'

'Zakašnjele mjere dovele su do urušavanja zdravstvenog sustava u kojem liječnici ponekad moraju birati tko će na respirator'

“Politika i liječnici očito žive dva paralelna svemira”, izjavila je predsjednica Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL), dr. Ivana Šmit, koja ustraje u svojim tvrdnjama da su najnovije mjere zakašnjele i da su političari trebali poslušati struku. U razgovoru za Večernji list podsjeća kako se u svibnju govorilo o pobjedi nad koronom, da bi se onda cijelo ljeto odmaralo, umjesto da se pripremalo za jesen u kojoj nas je, kako kaže, iznenadila “neka nova” korona.

Ministar Vili Beroš tvrdnje HUBOL-a, prema kojima se zdravstveni sustav urušio zbog zakašnjelih mjera, nazvao je “politikantstvom iz bolničkih redova”. No, iz HUBOL-a su mu poručili kako oni mjere traže već više od mjeseca dana, jednako kao što su tražili i da budu neselektivne.

Izuzeća od pravila

“Izuzeća od pravila koja su važila za sve radila je politika – izbori, Vukovar gdje se “žmirilo” na brojeve ljudi u koloni, na činjenicu da je kamera snimila brojne ljude bez maski pa onda selektivne mjere za okupljanja na političkim skupovima i vjerskim zajednicama. A ovo zadnje opravdanje sa svinjokoljama koje su ‘krive’ za širenje epidemije apsolutni je vrhunac ludosti”, kaže dr. Šmit.

Dodaje kako bi bilo lijepo da su barem neki od članova Stožera navukli zaštitna odjela te ušli u Covid odjele da vide u kakvom paklu se radi. “Možda bi drukčije razmišljali da su to napravili”, napominje dr. Šmit. Ona svoje tvrdnje da se gubi kontrola nad epidemijom potkrjepljuje činjenicom da se otvaraju šatori bez zahoda i tople vode da bi se u njih smještali bolesnici, a da COVID odjeli niču preko noći, kao što se „preko noći doslovno ‘love’ doktori i medicinske sestre koji će u njima raditi“.

Biranje pacijenata koji će na respirator

Upozorava kako COVID pacijente liječe primjerice ginekolozi i dermatolozi. “Svi smo mi liječnici, to je točno, no ovo je specifična bolest kojom se trebaju baviti oni kojima su respiratorni sustav i jedinice intenzivnog liječenja „corebussines“. To je otprilike kao da date zubaru da napravi carski rez. Da struka nije toliko napredovala i znanje se toliko umnožilo vjerujte da nam ne bi trebalo ni specijalizacija ni subspecijalizacija”, pojašnjava.

Potom oslikava i situacije u kojima se liječnici nalaze. “Većina bolnica ima popunjene kapacitete i u jedinicama intenzivnog liječenja i na odjelima. Više ne znamo kamo bismo smještali pacijente. Neki od nas već su se susretali sa situacijama da su morali razmišljati tko će od pacijenata dobiti respirator”, kaže dr. Šmit te zaključuje kako će pacijenata u bolnicama biti sve više, jednako kao i onih na respiratorima.