Seizmolozi s PMF-a proučavaju potres; pozivaju građane da im pomognu slikama i videima štete

Vaše slike i videi su jako bitni seizmolozima - stručnjacima i znanstvenicima koji proučavaju potrese

Seizmološka služba pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu na Facebooku je otvorila grupu Zagrebački potres 2020 – vaše info za seizmologe, gdje pozivaju građane da svojim fotografijama i videima pomognu seizmolozima. “Vaše slike i snimke su jako važne seizmolozima – stručnjacima i znanstvenicima koji proučavaju potrese”, poručuju u opisu grupe.

Seizmolozi s PMF-a pozivaju da građani Zagreba s njima podijele fotke sa što točnijim opisom gdje su snimljene i kada te je li šteta nastala nakon glavnog potresa ili kasnije. Mole i da građani ispune upitnicu o potresu na ovome linku.

Analiziranje potresa traje; pomozite seizmolozima

Docentica Iva Dasović s Geofizičkog odsjeka PMF-a, u Facebook grupi je napisala kako analiziranje potresa traje te kako je sada posebno izazovno jer ima i vrlo malih potresa koje građani nužno ne osjete, no svakako ih bilježe njihovi instrumenti. “To je izuzetno pipkav posao: pogriješimo li s očitanjem, dobit ćemo pogrešnu lokaciju, a to znači i pogrešnu magnitudu. Seizmologa zaista ima malo: njih je sedmero, a potresa na desetke, stotine! Nema smisla objavljivati jedan po jedan za ove slabije, nego grupno!”, napisala je Dasović u grupi.

Dodaje i kako će se s kolegama, za nešto jače potrese, podatke truditi objaviti što prije, no za preciznu analizu treba im barem 10 minuta i to nakon što podaci stignu iz svih dijelova Hrvatske i susjednih zemalja. Josip Stipčević, docent s Geofizičkog odsjeka, u grupi je pak objavio video simulacije potresa koji nas je zadesio 22.3.2020. u 6h 24 min.

Zašto našoj službi ponekad treba više vremena za očitanje magnitude?

Potom je Helena Latečki, doktorandica na geofizici s PMF-a, pojasnila kako su prvi valovi koje smo u nedjelju osjetili “tzv. P-valovi, a nakon njih do nas su stigli i S-valovi koji su napravili većinu štete zbog svojih značajno većih amplituda”. Latečki je u grupi objasnila i razliku u magnitudi i lokaciji potresa koju očitavaju naši seizmolozi, u odnosu na magnitudu/lokaciju koju možda vidite na drugim stranicama.

“EMSC je europski seizmološki centar. Oni primaju informacije od niza seizmoloških službi u Europi, uključujući i naše. Mi za sada nemamo instantne objave automatskih analiza, sve naše informacije su kontrolirane od strane seizmologa. Nas nekolicina radi sav posao kao stotine u većim organizacijama i zato nam ponekad treba više vremena da izdamo službeno izvješće”, napisala je i dodala kako se svaki potres kod nas čita ručno.

Građani u grupi u velikom broju objavljuju fotografije i snimke zabilježene štete na vlastitim domovima i u okolici.