Selo na Himalaji stotinama je godinama ispred svih nas: zabranili su jednokratnu plastiku, dijele kazne

Mještani konfisciraju svu jednokratnu plastiku koju turisti pokušaju unijeti u selo

FOTO: youtube/screenshot

Lachung, selo u saveznoj državi Sikkim u sjeveroistočnom dijelu Indije (na Himalaji), zabranjuje korištenje jednokratne plastike do te mjere da ljudima pri ulasku u selo zapljenjuju plastične boce i slične objekte. BBC je nedavno snimio prilog o neobičnoj praksi sela, pa je popričao s Thupden Lachungpaom, koji je jedan od inicijatora zabrane. Kako priča Lachungpa, on i njegovo selo pokrenuli su pravi mali rat protiv jednokratne plastike.

Kaže da cijelo selo štuje prirodu, a brda i rijeke smatraju svojim božanstvenim čuvarima. Za sebe kažu da su jako povezani s prirodom, zbog čega je jedno od imena sela “dolina cvijeća”, a zbog toga imaju i dosta turista. Problem je što puno njih sa sobom nose velike količine plastičnog otpada.

Umjesto plastike koriste bambus

Prije tri godine odlučili su da se nešto mora poduzeti protiv gomilanja plastičnog smeća u selu. Lachungpa i drugi mještani sjeli su i porazgovarali sa svojim starješinama, uspjeli su sastaviti zakon kojim zabranjuju korištenje jednokratne plastike. Kaže da takva zabrana nije bila opcija, već potreba. Smatra da ako se žele napraviti promjene u svijetu, da one moraju krenuti iz kućanstava.

Umjesto plastičnih boca, koriste boce napravljene od bambusa. Kako je pokazao u videu, te boce od bambusa podsjećaju na klasične metalne termosice za vodu, koje se danas mogu kupiti u gotovo bilo kojoj trgovini. Gostima nude slatkiše iz tanjura napravljenih od bambusa, a u trgovinu idu s košarama napravljenim od bambusa. Stoga, ne koriste plastične tanjure niti vrećice. Umjesto plastičnih tarionika (one posudice za usitnjavanje začina), Lachungpa kroz šalu kaže da su se vratili u kameno doba, pa koriste tradicionalne kamene tarionike.

Ako je netko uporan, dobije kaznu

Kako je prikazano u prilogu, Lachungpa i drugi mještani dočekuju kombije i autobuse pred ulazom u selo, te od njih traže da im predaju svu jednokratnu plastiku koju imaju kod sebe. Boce koje tako konfisciraju ipak ne bacaju samo u smeće. Koriste ih ponovno, pa od njih recimo znaju napraviti tegle za cvijeće. Međutim, ako je netko uporan i jednostavno ne želi predati svoju plastičnu bocu, mještani sela će im dati novčanu kaznu.

Lachungpa priča da su postigli veliku stvar sa zabranom jednokratne plastike u svojem selu, no da to ipak nije dovoljno. Žele zabraniti sve vrste plastike, a jedini način na koji to mogu postići je uz pomoć cijelog svijeta. Smatra da bi se svi trebali složiti s njima i zajedno se boriti protiv plastike, jer ipak, i nadolazeće generacije zaslužuju čist okoliš. “Imamo samo jedan planet, moramo ga zaštiti. Vjerujem da će Lachung poslužiti kao primjer drugim mjestima diljem svijeta”, zaključio je Lachungpa.