Nekad je nužno odabrati stranu

Sestra iz splitskog doma o dirljivom mailu podrške zaposlenika ravnatelju: 'Nitko od nas to nikad nije vidio'

Sestra je za Slobodnu prepričala kako je iz njezine perspektive tekao razvoj događaja u domu

Ravnatelj Doma za stare i nemoćne u splitskoj Vukovarskoj ulici, Ivan Škaričić, iz javnosti je nestao u prilično ranoj fazi krize koja je zasad rezultirala sa 62 korisnika tog Doma pozitivna na koronavirus, i četvero koji su preminuli. Prema informacijama koje je u javnost pustio župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban, ravnatelj je u samoizolaciji, ali i dalje radi svoj posao. Dva dana nakon što je otkriveno da se virus proširio institucijom za koji je zadužen, nekim medijima stiglo je dirljivo pismo podrške Šakričiću koje su navodno napisali zaposlenici Doma.

Već onda je Slobodna Dalmacija pisala kako je neobično da je pismo poslano sa službenog maila Doma, i još k tome nije potpisano. U njemu je, između ostalog, stajalo: “Mi kao djelatnici jednoglasno podržavamo našeg ravnatelja Ivana Škaričića, jer smo svjedoci poduzetih mjera i njegovog predanog rada i zalaganja. Osuđujemo sve one koji namjerno žele naštetiti njemu i ovoj ustanovi”. Sada je za splitski dnevnik progovorila zaposlenica tog Doma, koja tvrdi da o pismu potpore ravnatelju ne zna ništa. “Nitko nama sestrama u Vukovarskoj to nije ponudio da potpišemo niti nas je pitao podržavamo li ono što u njemu piše”, kazala je sestra za Slobodnu Dalmaciju.

Podržava glavnu sestru

Neimenovana medicinska sestra ispričala je kako je iz njezine perspektive tekao razvoj događaja u splitskom Domu za stare i nemoćne. Kaže da podržava glavnu sestru Zdravku Đapić Kolak, koja je desetak dana prije otkrića korone epidemiologa obavijestila o pojavi simptoma među štićenicima Doma. “Medicinska sestra Zdravka je sve podigla na višu razinu i to s prepolovljenim brojem djelatnika zbog pandemije koja nas je snašla, koji su svjesni situacije odgovorno izvršavali svoje zadatke. Pored pojačane njege, dezinficirali smo sve oku vidljivo i ruci dohvatljivo”, kaže sugovornica splitskog dnevnika.

Potvrđuje i tvrdnje glavne sestre da u Domu nije bilo dovoljno dezinfekcijskih sredstava i zaštitne opreme, zbog čega je Đapić Kolak zvala lokalni Stožer civilne zaštite. To govori još jedna neimenovana medicinska sestra iz splitskog Doma s kojom su razgovarali novinari Slobodne Dalmacije. „Točno je, na sve je strane tražila da nam pošalju maske. Nitko u stožeru Civilne zaštite u Splitu nije htio pomoći, svi su je odbili“, kaže ta žena.

Oprema je stigla prekasno

Prvu zaštitnu opremu sestre su dobile kada je virus već ušao u Dom. Tek onda su im donijeli kirurške maske i jednokratne zelene pregače.. „Rekli su nam da ih ne bacamo, nego da ih pošpricamo dezinficijensom i ponovno koristimo“, opisuje medicinska sestra, koja dodaje da su zaposlenici Doma provodili sve mjere koje je propisao Stožer civilne zaštite.

„Dužnost stožera je bila da dođu u domove i prije nego se virus pojavio, osiguraju nam zaštitnu opremu i obuče nas kako da se ponašamo u ovoj epidemiji. Mi imamo redovite sestrinske edukacije, no nikada nas nisu pripremali na posebne procedure skidanja zaštitnih odjela. Mi smo u rat s epidemijom poslane s običnim rukavicama i običnim maskama, a obuku su organizirali tek nakon što je virus ušao u dom“, optužuje ova medicinska sestra.